top of page

שני אילוז – "מספיק להתלונן, צריך לעשות, אז באתי לעשות"!

שני אילוז גדלה בשיכון בטבריה, עם השנים הפכה לעורכת דין של אסירים רבים וקוטלגה כעו"ד של הצווארון הלבן, היא ייצגה את אולמרט וגם את קצב ועוד שורה של דמויות מוכרות כאתי אלון וציפי רפאלי וגם הספיקה לחשוף בכתבה ל-ynet, אחרי מסע ארוך ומפרך, תקיפה מינית, שעברה בשיכון בילדותה. היום היא מסתכלת קדימה עם בעל מפרגן מתחום ההייטק, שבלעדיו, היא אומרת, "לא הייתי כאן" ולאחרונה החליטה להרים את הכפפה ולרוץ לראשות עיריית טבריה: "מספיק להתלונן, צריך לעשות", היא אומרת. שנים מדברים על פוטנציאל לא ממומש של העיר, זו לא חוכמה רק לבקר, אם זה מספיק חשוב לך, צריך לקום ולעשות!


מה עומדת להיות יריית הפתיחה שלה באם תבחר והאם היא מאמינה שטבריה מוכנה פעם ראשונה בהיסטוריה שלה לראשת עיר?

ב-2021 77 ערים בישראל, רק ב-8 מהן ישנן ראשות ערים. אחת המצליחות שבהן היא מרים פיירברג. פיירברג היא עובדת סוציאלית במקור, עבדה שנים בעיריית נתניה, בין היתר שימשה בתפקיד מנהלת אגף שירותים חברתיים ורכשה ידע רב לגבי התפקוד של הרשות. לאחר שהתמנתה, אחת הפעולות הגדולות שביצעה הייתה שינוי דמוגרפי מטלטל של העיר, תוך שנים אחדות קלטה העיר כ-60,000 עולים חדשים, הכל תוך שהיא נאלצת להתמודד עם קשיים כלכליים ועם התקפות טרור.

הייתה זו פתיחה מרשימה שבישרה את הבאות. האם הידע שלה בתפקוד הרשות סייע להצלחה? האם היכולות שלה כעובדת סוציאלית לדבר לאנשים בלבל אחר, בתוספת הרגישות הנשית הטבעית, הם שעשו את זה? האם ההבנה החשובה שלה שיריית הפתיחה צריכה להיות בשינוי הדמוגרפיה של העיר? ואולי, כל אלו ביחד?


שני אילוז לא מגיעה להתמודדות הזאת עם הבנה מעמיקה של הרשות, היא מעולם לא ניהלה מערכות פיננסיות גדולות, אך היא מעידה על עצמה כתלמידה טובה מאוד ובעלת יכולות גבוהות של עבודה בצוות, העובדה שהיא באה מהשכונות והיכולת שלה לדבר בגובה העיניים לא רק עם שרים וחברי כנסת, אלא גם עם אסירים באופן לא שיפוטי, אלא מיטיב, הם בהחלט יתרון מבחינתה. יצאנו לברר עד כמה היא מוכנה לתפקיד, מה עומדת להיות יריית הפתיחה שלה באם תבחר והאם היא מאמינה שטבריה מוכנה פעם ראשונה בהיסטוריה שלה לראשת עיר? הנה השאלות והתשובות ומכאן תשפטו אתם.


מה גרם לך לקום בבוקר ולהחליט להתמודד על ראשות עיריית טבריה?

זו הייתה החלטה מאוד קשה, שהדירה שינה מעיניי, לא קיבלתי אותה בנקל. מה שדרבן אותי הייתה האהבה העמוקה לעיר הזאת, החלטתי שמספיק להתלונן וצריך לעשות, נמאס לי לראות את האנשים מסביבי קרועים וכואבים על מצבה המוזנח של העיר ועל העדר מימוש הפוטנציאל שלה, החלטתי להביא את הכישורים והקשרים הפוליטיים שלי לטובת העיר.


האם היית אומרת שאת אדם שלומד מטעויות של אחרים או יותר בדרך הקשה?

אני אדם שמתייעץ, שטוב בעבודת צוות, עיר אי אפשר לנהל לבד, חייבת ללוות אותך נבחרת מקצועית, אנשים שיידעו להשיא עצה טובה בזמן הנכון.


הרבה ראשי ערים היו כאן בטבריה, תרמו יותר, תרמו פחות, אבל כולם נכשלו בהחזרת עטרה ליושנה, בסופו של דבר. התוצאה בשטח היא שהפוטנציאל של העיר ממשיך להישאר בגדר חלום לא ממומש. מדוע את חושבת, שאת תצליחי במקום שרבים נכשלו?

אני לא מחלקת ציונים, ראש עיר צריך לדעת שהוא ראש עיר של כולם, שלא צריך לפלג, לא לזרוע שנאה ושיש אנשים רבים, שהעיר חשובה להם לא פחות מאשר לו וצריך לכבד את נקודת מבטם, גם אם אתה לא מסכים. אני חושבת שהכישלון הוא בראש ובראשונה בריכוזיות, ברצון לשמור על הכיסא ולהעמיד את האינטרס שלך על פני האינטרס של העיר, הסוד טמון בעבודת צוות, אני מסתכלת על מה שעשו פה הגברים לפניי ורואה את הדברים כאישה קצת אחרת. אגו וחוסר שיתוף פעולה הם עקב אכילס. דרושים כאן שיתוף פעולה מקצועי וראייה מרחבית כדי להגשים חזון, להתעסק עם חנייה של דו"חות ומדחנים זה לחשוב בקטן. המפתח להתנעת הגלגל הוא בהשגת שיתוף פעולה ממשלתי והבאת יזמות כלכלית. אני יכולה לומר לך, שאני אסתדר עם כל מפלגה שתהיה בשלטון, אני בטוחה שביבי יהיה ראש הממשלה שוב ושהליכוד תהיה המפלגה הגדולה, אבל אני גם יודעת שחשוב מאוד להסתדר עם כל מי שיהיה בראש משרד ממשלתי כזה או אחר ושהתנגחות בממשלה לא רק שלא תביא תועלת, אלא תפגע בטבריה וטבריה זה מה שחשוב. אני מאמינה שהיכולות שלי והקשרים שלי לדעת להסתדר עם רבים מגווני הקשת השונים תסייע לי רבות בעניין זה. אני בקשרים עם ח"כ ושרים מכל הקשת הפוליטית, אני בידידות עם רבים וחולקת כבוד לכולם. היו פה קרן ברק ומירב מיכאלי וגם נשות עסקים מצוינות, שבאו לפרגן על התמודדות נשית. נשים יודעות לעבוד בלי אגו, גם כשהן מצדו השני של המתרס הפוליטי וזה משהו שהוא בהחלט יתרון, בייחוד בשסע העמוק, שבו טבריה מצויה.


את חושבת שהציבור בטבריה מוכן לקבל אישה ראשת עיר לשורותיו?

הרבה גברים פנו אלי בתקופה האחרונה ואמרו: "רק אישה תעשה את המהפך", כך שנראה לי שכן. מספיק עם המלחמות והאגו, הציבור עייף ומוקיע את כל מי שהביא לכאן את הוועדה הקרואה.

למרות שזה אומר שהממשלה עכשיו מטפלת אישית בטבריה, וועדה קרואה זה פחות טוב לטבריה לדעתך?

שורה תחתונה: הציבור לא בחר בהם! אני בטוחה שהם באים לקדם דברים שהם באג'נדה של משרד הפנים ויש בכך יתרונות מסוימים, אבל המטרה שלהם היא לא לעשות פה שינוי לטווח הארוך ולכן אם יש פה וועדה קרואה, זה כשלון חמור, כי בסוף התושבים נשארים בלי כתובת. אני מקבלת עשרות הודעות ביום: זה תקול, זה לא עובד, אין למי לפנות. מי שלא נבחר לא מרגיש צורך לתת מענה.


שני ילוז: "רק אישה תעשה את המהפך"מהם שני הדברים הראשונים שתעשי בכניסה לתפקיד?

חזות העיר זה הדבר הראשון שצריך לעשות כאן. מאיפה הכסף? יש תקציבים לעירייה ויש תקציבים שהממשלה מאשרת. בועז יוסף הצהיר שהגירעון אוזן, אז עכשיו כל מה שנותר לשאול זה לאן הכסף הולך ומהו סדר העדיפויות? ישנה הזנחה פושעת בטבריה של השכונות מאז שנות ה-80. טבריה צמאה ליזמות עסקית וכלכלית, תושב זקוק שתהיה לו פרנסה ולדעת שהעיר מעניקה לו חזרה משהו תמורת המיסים שהוא משלם.

כמה עולה כבר לתקן ספסל בתחנת אוטובוס? מאז הכתבה בערוץ 12 אצל דנה וייס עד עכשיו לא תיקנו ספסל שבור. בשביל זה צריך תקציבים גדולים?


מה את אומרת על החינוך בטבריה? יש קשר בינו לבין התפתחות העיר לדעתך?

אני דוגמא חיה. גידלתי ילדים לבד, כי בחרתי לא לחיות כאן ליד ההורים, לא היה לי איפה ללמוד פה. אני עדיין לומדת את מערכת החינוך ולא בקיאה בכל הפרטים. יש פה מנהלי בתי ספר טובים, אבל עדיין אלו שיש להם יכולת כלכלית, שולחים את ילדיהם ללמוד מחוץ לעיר. חסרות מספיק מגמות להתפתחות כאן, אופק עתידי, אין היום מגמת תקשורת בבית ספר עמל לפי מיטב ידיעתי ואין רדיו. המתנ"סים בעיר ברמה ירודה, חלה התדרדרות קשה בתנועות הנוער ובספורט בכלל אין מה לדבר, אין פה אקדמיה שמעודדת מצוינות.


את חושבת שהחינוך הוא מפתח להתפתחות דמוגרפית כאן? האם יש לנו מה ללמוד מרשויות אחרות בתחום החינוך?

עם חינוך טוב הילדים שלנו יישארו כאן, זה ברור. ברור לי שצריך להשקיע בחוגים ובכיתות מצוינות. לצערי, אין פה שום שיתוף פעולה עם אוניברסיטה כלשהי או מכללה, פגשתי לפני שבועיים את אודי אנג'ל שמקדם מיזם חינוכי, אמרתי לו בוא לטבריה, כי חינוך זה אחד הדברים הכי חשובים, אין ספק.


ומה לגבי ההסברה? מה חסר לנו לדעתך בהסברה?

בתקשורת הארצית אני אישית מדברת רק טוב על טבריה, זו טעות חמורה לרוץ לתקשורת ולדבר סרה על טבריה, במקום לדבר על הבעיות של טבריה, צריך לדבר על הדברים הטובים שיש בה. היום כל אדם שישקיע 1 ₪ בטבריה, אותו שקל יהיה שווה 10 ₪ בעוד 10 שנים. למה? כי מכאן אין לאיפה ללכת אחורה, רק קדימה וזה יקרה בסופו של דבר.


מי ירכיב את הצוות המקצועי שלך?

מוקדם מדיי בעיני לדבר על זה, אבל אני מבטיחה שיהיו בו מכל המגזרים, נשים, בכירים, אישה חרדית וגם חילונית, אנשים מתחום התיירות, החינוך והתרבות. יהיו אנשים שמעולם לא היו במערכת הפוליטית, אבל טבריה היא "אש בעיניים שלהם וכל אחד מקצועי בתחומו. מי שלא בא עם אש בעיניים, לא יהיה איתי, מגיע לציבור משהו אחר, משהו חדש, משהו נקי.


האם את סבורה שאחת הבעיות של טבריה היא אי הרחבת הגבולות שלה?

כן, אני מאמינה שצריך להרחיב את הגבולות של טבריה ואני מבינה שזה יכול להיות כרוך במאבק לא פשוט ואני לא מפחדת ממנו. טבריה מעל הכל.


איך התא המשפחתי, הילדים, הבעל מקבלים את המהלך הזה?

הילדים מאוד נרגשים, יש לי בעל מאוד מפרגן ותומך, שעבד עד גיל 40 בהייטק ויכול לעבוד מכל מקום ויש לי משפחה מדהימה כאן וכמובן אמא שעוזרת המון.


איך אישיות של אישה בכלל, לדעתך, במצבנו היום, יכולה לתרום כאן?

גם שופט שגוזר את דינו של הנאשם חייב ביחסי אנוש והם א' וב' של כל דבר. אם את מתייחסת לאנשים ואת לא מחפשת כבוד וכתר את תצליחי לגעת בהם, הייתה יותר מדי פנקסנות בעיר הזאת לאורך השנים, רגישות נשית בהחלט יכולה לשנות את זה.


את חושבת שיש לך עור עבה מספיק של פיל לכל הלכלוך שבפוליטיקה?

אני 12 שנה מפורסמת באינטרנט, יכולים להמציא, יכולים ללכלך, כל חיי בחוץ, אין לי בעיה עם זה, אין לי מה להסתיר. אני אגיב רק באהבת חינם. בסוף המעשים ידברו. אני לא מחכה לכך שאבחר כדי לעשות, עתיד להגיע לכאן מישהו שעושה פסטיבלים באילת ואני רוצה שהשנה הוא יבוא לטבריה בקיץ ואני לא מתכוונת לוותר, אם לא ילך, יש עוד דברים לעשות. באתי לעשות ואעשה, 12 שנה אני מנהלת גברים שהם הלקוחות שלי, אנשים דעתנים ועקשנים מאוד, מעולם לא הרמתי ידיים ואני כאן כדי להחזיר את החיוך לעיר שלי ואת יחידת הגאווה.


ומה תרצי לאחל לתושבי טבריה לקראת החג?

אני מאחלת לתושבי טבריה היקרים, חג פסח כשר ושמח, לאחר שנה קשה השנה אנו חוגגים עם המשפחה באהבה ובאחדות, מי ייתן ויבואו עלינו לטובה ימים טובים יותר של אחדות וכבוד שגשוג ושפע ונלמד להוקיע מקרבנו ולגנות כל שיח של שנאה ופילוג, כי כולנו אחים וכולנו שווים!


ברוח החג של יציאה מעבדות לחירות, נקווה שטבריה תזכה לראות את חירותה מהתקיעות שקיימת בה זמן רב ותהיה זו אך ברכה, אם אישה היא זו שתוביל את המהלך, במקום שגברים רבים נכשלו לפניה. תוביל לאן שתוביל הדרך, אנו מאחלים לשני הצלחה רבה, כי הצלחתה היא הצלחת טבריה וכפי ששנ