top of page

המועמד לראשות העיר, יוסי נבעה: "הטבריינים מאסו בדיבורים, הגיעו הזמן לעבוד ולהפסיק לדבר"

מאת: חיים חליוה

מקובל על כולם וידוע, לא מת על תקשורת, מצהיר כאן שהעיר טבריה תהיה פתוחה בשבת, עובד לפי יעדים ומדדים, מצהיר שיקים קאנטרי קלאב ורציף דייגים בעיר ואני חילוני שמנהל מוסד תיירות דתי. יוסי נבעה בדרך לשנות את המציאות הפוליטית בטבריה במרוץ לראשות העיר.

בדבר אחד אין ספק, יוסי נבעה לא אוהב לדבר, בטח לא בתקשורת. גם את הראיון הזה, לקח לנו זמן לשכנע אותו לעשות כי האיש עסוק 24/7 בעבודה ומעדיף לא לדבר, אבל חודשיים לפני הבחירות גם יוסי נבעה, המתמודד החדש שכבר טורף את הקלפים בטבריה, מבין שזה הזמן.

"שלא יהיה לך ספקות, חיים, לא תשמע ממני הרבה כשאהיה ראש עיר", הוא מבהיר כבר בתחילת הראיון, "באתי לעבוד למען טבריה, לא לדבר בתקשורת". הרזומה של נבעה, מרשים, בזה אין ספק. הרזומה והניסיון הניהולי שלו הוא כנראה המרשים ביותר מבין המתמודדים.

כבר בגיל צעיר הוא מונה למנהל מרחב הצפון של חברת "בזק" והיה מבכירי החברה, אח"כ היה מבין מקימי חברת האוטובוסים אפיקים, מונה למנכ"ל עיריית טבריה במשך חמש שנים מוצלחות ולאחר מכן למנכ"ל מוסדות רבי מאיר בעל הנס, אותו הצליח להפוך לאתר התיירות הגדול בטבריה עם מעל מיליון מבקרים בשנה כשהוא דואג לרווחת מאות ילדים בעיר, חילונים ודתיים, לארוחות חמות מדי יום. לפני שלושה שבועות הוא הדהים את המערכת הפוליטית בטבריה כשהחליט להיכנס לסיר הלחץ הקרוי התמודדות לראשות העיר בטבריה. "אין לי יותר פריבילגיה לעמוד מהצד", הוא אומר בביטחון, "זאת ההזדמנות האחרונה להציל את טבריה".


יש לך תפקיד טוב, משרה נוחה, אתה מקובל על כולם. מדוע החלטת להתמודד?

החלטתי להתמודד כי הבנתי שלטבריינים נמאס כבר מדיבורים, נמאס ממלחמות, נמאס מקשקושים ופרסום שלילי בתקשורת ונמאס מאנשים שניסו ונכשלו, נמאס מאנשים שיודעים רק לדבר או לעמוד ולהצטלם יפה. טבריה רוצה מישהו שיעבוד בשבילה ולא ידבר, יאחד ולא יפלג והיחיד שיכול לעשות את זה הוא אני. פנו אליי רבים וביקשו שאתמודד. לקחתי את הזמן, עשיתי את הבדיקות שלי והבנתי אי אפשר יותר לעמוד מהצד ולראות את העיר האהובה שלי קורסת ומאבדת שפיות. הגיע הזמן להחזיר את השפיות ואת העבודה, האחדות והאהבה לטבריה.


ואיך תעצור את מחול השדים המתרחש בעיר?

טבריה נמצאת כבר שנים בתודעה שלילית ברמה הציבורית. זה נובע בעיקר ממלחמות פנימיות מיותרות ושנאת חינם בתוכנו וזה הדבר הראשון שאעשה. אעצור את השנאה. מנהיגים העדיפו לדבר לטלפון ולטלוויזיה במקום לעבוד ולכולם כבר נמאס. הגיע הזמן לשנות את זה ולהחזיר את טבריה לימי גדולתה, להתחיל לעבוד במקום לדבר. אני מכבד את כל המועמדים האחרים, אבל אני היחיד שיכול לעשות את זה.


מי אתה בעצם, יוסי נבעה?

אני קודם כל אבא של טל ואייר, טברייני מגיל 14, אוהב את העיר ואת האנשים בה, את כולם כולל כולם. אני לא דתי, אבל מכבד את כולם ומנהל מוסד תיירות דתי שמגיעים אליו חילונים ודתיים. אני מאמין בחיה ותן לחיות בלי כפייה ובלי לעשות דווקא. במשך שנים כיהנתי בתפקידים בכירים בחברת בזק ולאחר מכן כמנכ"ל עיריית טבריה ובשנים האחרונות כמנכ"ל מוסדות רבי מאיר בעל הנס שהוא אתר תיירות פופולרי ונכס לעיר. אני מכיר את העיר, את העירייה ואכנס במהירות לתפקיד ראש העיר. אני איש של טבריה, אני איש של עשייה, אני איש של עבודה, אני איש של כולם ואדאג לכולם".


מה הדברים הראשונים אותם תעשה בתפקיד ראש העיר?

את התשובה שלי עכשיו אני מבקש ממך ומהקוראים שלך לצלם ולשמור: בחמש השנים הראשונות שלי כראש העיר טבריה אני אבנה קאנטרי קלאב מתקדם ומודרני בעיר, אני אבנה רציף דייגים תיירותי שיהיה פתוח 24/7 כמו רציף 39 שבסן פרנסיסקו ואקיים וועדת גבולות על מנת להרחיב את שטחי העיר, לבנות ולקדם תיירות על השטחים החדשים כמו גם דיור במחירים שפויים יותר. עם אפשרויות בנייה על הקרקע, מחירי הדיור ירדו ולזוגות צעירים יהיה איפה וכדאי לגור. תבחן אותי בעוד חמש שנים. אטפל טיפול שורש בנושא התעסוקה, נייצר עוד מקומות תעסוקה איכותיים ומתקדמים. עשיתי את זה בעבר, אעשה זאת שוב ואעמוד באתגר המורכב.


האם בועז יוסף יתמוך בך?

החלטתי להתמודד רק אחרי שבג"ץ לא אישר לו להתמודד. עדיין לא שוחחתי עם בועז בנושא הבחירות ואני משאיר לו את ההחלטה. נפגשתי איתו אחרי שהוא הזמין את כל המועמדים להגיע אליו וללמוד אודות העיר ואני אדם שאוהב ללמוד ולבצע. מדובר באדם ראוי בהחלט וכל אדם שיצטרף אליי אני אשמח.


מה דעתך על האיש שנקרא רון קובי?

אני לא רוצה להתייחס לאף מועמד אחר, אבל משפט אחד בעניין הזה אני חייב להגיד: טבריה לא תהיה בני ברק וגם לא תהיה קפלן של תל אביב ולא יהיו פה הפגנות שמאל קיצוניות. אני מכבד את כולם אבל היחיד שיכול להציל את טבריה, לאחד אותה ולקדם אותה זה אני. די עם הדיבורים הגיע הזמן להתחיל לעבוד.

ובכל זאת, מספר 2 של קובי בבחירות הקודמות, עו"ד מירי אזולאי, הצטרפה אליך כמספר 2. יש לזה משמעות אדירה מבחינה ציבורית?

מירי היא נכס אמיתי לטבריה, אישה בעלת יכולות שכיהנה בעבר כחברת מועצה, טבריינית ממשפחה שורשית ונפלאה ואין לי ספק שהיא תתרום רבות לעיר. מירי, כמוני, באה לעבוד. פחות לדבר.


אתה מנכ"ל מוסדות רבי מאיר, אתה עובד בסביבה חרדית. אתה נציג החרדים?

אני תמיד ראיתי לנגד עיניי את אתר רבי מאיר בעל הנס כאתר תיירות של העיר טבריה וכך התייחסתי אליו - אתר תיירות ולשמחתי האתר הזה הוא אחד מאתרי התיירות המשמעותיים בצפון ובטח ובטח בטבריה. זה אתר שמגיעים אליו דתיים וחילונים, נשים וגברים וכל סוגי האוכלוסיות. המקום פתוח 24 שעות, הבאתי אליו ערוצי טלוויזיה לא דתיים שעשו כאן שידורים חיים של הופעות, אין הפרדה וכולם מתקבלים כאן באהבה. כך תהיה גם טבריה בראשותי: כולם מתקבלים באהבה, אף אחד לא כופה כלום על אף אדם אחר והעיר תחזור להיות עיר תיירות משגשגת. אני עצמי מכבד את מקום העבודה שלי, את מוסדות רבי מאיר אבל אני משמש כאן כמנכ"ל מקצועי ובעצמי אני לא אדם דתי או חרדי אלא חילוני שומר מסורת, כמו רוב תושבי טבריה. טבריה בראשותי תשמור על הסטאטוס קוו בין כולם. נתחיל לעבוד, פחות לדבר. אני נוסע בשבת, מנהל אורח חיים חילוני, אבל מכבד את כולם וכך יהיה גם כשאהיה ראש העיר. אותי מעניינת רק טובת טבריה. אני אדפוק על כל דלת של משרדי הממשלה כדי לגייס תקציבים לטבריה, משרי ממשלה של הליכוד, של החרדים או של כחול לבן. רק טבריה מול העיניים שלי ואני מחובר לכולם וגאה בכך.


איך אפשר ליצור עיר תיירות אם העיר חלילה תהיה סגורה בשבת?

העיר לא סגורה בשבת, אתרי תיירות לא סגורים בשבת, זה פשוט לא נכון. העיר תישאר פתוחה בשבת, כל בעל עסק שירצה יפתח את העסק שלו בשבת, זאת החלטה שלו בלבד, העירייה עצמה קיימה אירועים בשבת והיא תעשה זאת גם בראשותי. אני אעשה הכל בהסכמה בין כל סוגי האוכלוסיות, אני היחיד שיכול להיות גשר בין כולם ולכבד את כולם, גם בהיבט התיירותי. אם ננסה לתקוע אצבע בעין האחד לשני, לא נצליח לראות במשותף את הטוב שיש בטבריה. נפשר, נגשר, נעבוד קשה ובע"ה גם נצליח להשיב את טבריה לימי גדולתה. די עם הדיבורים בשביל התקשורת, הגיע הזמן לעבוד. איך אומרים בצה"ל? חדל קשקשת ברשת.


איך אפשר לנצח בבחירות האלה אם יש כל כך הרבה מועמדים?

זה אכן יהיה מורכב ונצטרך לעבוד קשה אך אף פעם לא פחדתי מעבודה קשה. אני חושב שעד הבחירות יהיו מועמדים שירדו ואני קורא להם להתאחד סביבי כדי שנוביל את טבריה לעתיד אחר, בלי שנאת חינם אלא רק עם אהבת חינם בין איש לרעהו. די, הגיע הזמן לעבוד למען העיר, מספיק עם הדיבורים ועם מופעי הדוגמנות מול המצלמות. היינו כבר בסרט הזה.


נכנסת למרוץ בדקה ה-90. זה בכלל אפשרי לנצח? הרי כולם כבר בישורת האחרונה של המרוץ.

אם לא הייתי מאמין לא הייתי נכנס לזה ומה שקורה מאז הכרזתי על התמודדתי פשוט מטורף. אנשים מגיעים מכל הכיוונים, מציעים עזרה, מתנדבים, ממלאים את המטה שלנו. אני עושה את זה מתוך ידיעה שהדבר אפשרי וניתן לנצח את הבחירות האלה ולהחזיר את טבריה למסלול של עבודה, מסלול שפוי, ראוי ומאחד של עבודה נטו. בדקתי את עצמי ואת סביבתי, אני יודע מי התומכים שלי ואני יודע שעוד אגדיל את המעגלים ואנשים רבים נוספים מצטרפים אליי מדי יום ויצטרפו עוד בהמשך עד לניצחון. ניצחון שלי יהיה ניצחון של טבריה, ניצחון של כל הטבריינים, ניצחון של העבודה על הדיבורים, שפיות, ניצחון של אהבת חינם וניצחון של הרוח הטבריינית שכולנו כל כך אוהבים.


מה היית רוצה לאחל לילדי טבריה החוזרים השבוע לספסל הלימודים?

אני רואה בחינוך ילדי העיר את העתיד של העיר. כראש עיר אפעל להגדלת תקציב החינוך, שהרי חינוך טוב מזמין אוכלוסייה טובה, ואוכלוסיה טובה בונה את ביתה בטבריה. לכן אני רואה בהשקעה בחינוך ערך עליון, ואפעל להשיג את התקציב הנחוץ כמו גם להשוואתו למרכז בכדי להשתחרר מהדימוי של חינוך ירוד בפריפריה.

שנת לימודים מוצלחת לילדים ושבת שלום לכלל תושבי טבריה.