top of page

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי מציג מהפכה בתחום השידורים

עידוד הקמת ערוצים חדשים והוזלת מחירי הטלוויזיה הרב - ערוצית, סגירת מועצות השידור והפסקת ההתערבות בתוכן, ביטול דרישת הרישיון לשידורי חדשות ועידוד תחרות ומגוון דעות, מודל עסקי חופשי וביטול חבילות הבסיס, קידום היצירה הישראלית, חובת שידור תכני ספורט בכל דרך הפצה, יצירת אפליקציה ייעודית עבור שירותי עידן + והפחתת עלויות השימוש במערך, שלט טלוויזיה ניטרלי לערוצי החדשות, שימוש בתכני תאגיד השידור

השר שלמה קרעי ערוצי תקשרות
צילום דוברות המשרד

משרד התקשורת מפרסם לציבור את תזכיר החוק לאסדרת השידורים שר התקשורת, ד״ר שלמה קרעי - ״ישראל מתחברת!

לאחר חודשים רבים של עבודה, מחקרים ודיונים, אני שמח להציג בפניכם את חוק השידורים החדש והמקיף. אנו סוגרים את מועצות התוכן, משחררים את המודל העסקי, ומובילים למגוון דעות ולהוזלת מחירים לצרכן - רפורמת הסלולר עכשיו בטלוויזיה!

בתוכנית החדשה הזו, אתם, כלל האזרחים, עומדים לנגד עיניי. יותר ערוצים, יותר מגוון, יותר תחרות, יותר תוכן איכותי בהתאם להעדפות שלכם, ומעל הכל, החופש שלכם לבחור אותו! ערוצי רדיו וטלוויזיה חדשים בכל צבעי הקשת יתנו ביטוי לכל חלקי העם בישראל.

בעזרת השם, ובעבודה מאומצת של הצוותים המקצועיים במשרד, אנו מביאים לידי ביטוי באופן מאוזן את הפסיפס המרהיב של כלל הציבור הישראלי - על גבי תשתיות מתקדמות, ומגשימים את חזון ישעיה: "כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה' כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים".

מנכ"ל משרד התקשורת (בפועל), מימון (מוני) שמילה: "ב-30 השנים האחרונות הוקמו לא מעט ועדות שעסקו בתחום השידורים אולם לא הגיעו לכדי בשלות ויישום. כעת אנחנו מביאים בשורה לציבור - מגוון רחב יותר, איכות טובה יותר, מחירים זולים יותר ותחרות, כך שהכוח יעבור לידי הציבור. אני רוצה להודות לאנשי המקצוע במשרד התקשורת ובמשרדים האחרים שלקחו חלק בעבודה המאתגרת והמאומצת כדי להוציא לפועל את המהלך המשמעותי הזה שישפיע על שוק השידורים הישראלי מקצה לקצה".

עיקרי החקיקה:

1. הגברת התחרות והוזלת המחירים לצרכן בין ערוצים ופלטפורמות השידור – לראשונה פלטפורמות רב-ערוציות וערוצים שונים יוכלו לשדר פרסומות באופן מלא, וערוצים מסחריים יוכלו לגבות דמי מנוי. בנוסף, תבוטל חובת חבילת הבסיס. המהלך צפוי להגביר את התחרות, לעודד הקמת ערוצים חדשים ולהוזיל מחירים לצרכנים.

2. ביטול מועצת הכבלים והלוויין והרשות השנייה והקמת רגולטור רזה - לאור ביטול הרגולציה הארכאית, אין מקום יותר להמשך פעילות הרגולטורים הקיימים והם יסגרו.

3. עידוד תחרות ומגוון על ידי ביטול הצורך ברישיון חדשות – כדי לאפשר מגוון וריבוי דעות בתקשורת, תבוטל דרישת הרישיון לספקי חדשות, וספקי תכנים (פלטפורמות שידור רב ערוציות) יוכלו להפיק חדשות באופן עצמאי. עם זאת, תיאסר "בעלות צולבת" לאספקת חדשות לגורמים שונים, בהם גורמים המפעילים אתר אינטרנט חדשותי ועיתון יומי בתפוצה נרחבת יחד. תבוטל החובה לשידור חדשות באמצעות חברת או חטיבת חדשות נפרדת, וכן תבוטל סמכות הרגולטור לפיקוח על תכני חדשות.

4. הגנה על היצירה הישראלית – במטרה לשמר את היצירה הישראלית, ייקבעו חובות השקעה בהפקות מקומיות.

5. שידורי ספורט לכולם - תישמר החובה הקיימת היום לאיסור בלעדיות על תכני ספורט בסיסיים, היא אף תורחב גם לספקי התכנים בטכנולוגיית OTT על בסיס עקרון האדישות הטכנולוגית. תכני ספורט פופולריים בקרב הציבור, כגון מונדיאל ואולימפיאדה, או בעלי חשיבות תרבותית לאומית, כגון משחקי נבחרת ישראל ישודרו לכלל הציבור בערוץ פתוח ללא עלות.

בשורה גדולה לחיילים: ספק תכנים המציע תכני ספורט יחויב להציע למנוייו את זכויות השידור על גבי כל פלטפורמה בה הוא פועל, לרבות מכשירים ניידים.

6. יצירת אפליקציה ייעודית לשירותי עידן+ - תושק אפליקציה ייעודית שתאפשר את המרת מערך עידן+ היקר והבזבזני, בשידור איכותי, זול ונרחב יותר.

7. שלט טלוויזיה ניטרלי לכל ערוצי החדשות להגברת התחרות - ייאסר על ספקי התכנים למכור שלטי טלוויזיה שכוללים הפניות לספקי חדשות מסוימים, כדי למנוע ריכוזיות.

8. שימוש בתכני תאגיד השידור - תכני הארכיון של תאגיד השידור הציבורי יוצעו גם לשימוש מסחרי בעלות תפעולית בלבד. תכני ה-VOD של תאגיד השידור הציבורי יוצעו בחינם לכל ספקי התכנים בכפוף לכך שאספקתם לציבור תיעשה ללא תשלום.

התזכיר יהיה פתוח להערות הציבור עד 14/8/2023 בשעה 23:59 רצ"ב קישור לתזכיר:


אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page