top of page

"תנו להם את ההר תשאירו לנו את הים"


לא אחת אני מביא בפני הציבור את החזון והמשנה שלי לעיר כאשר אבחר לראשות העיר וכמעט בכל מפגש מהסוג הזה אני חש שטביעת אצבע השנאה שהותיר כאן ראש העיר המודח עדיין ניכרת אצל חלק מהציבור. זה בא לידי ביטוי בשאלות כגון: מה תעשה עם סגירת העיר בשבת, האם העיר תמשיך להתחרד, למה החרדים לא נותנים לפתוח את הטיילת בשבת, מה יהיה עם ההשתלטות שלהם על השכונות.

לא מזמן שמעתי אמירה מאדם חכם שענה לאותה שאלה בנוכחותי.

התשובה שלו הייתה כמו סלוגן בחירות "תנו להם את ההר ותשאירו לנו את הים. המשפט הזה קיפל בתוכו את כל התשובות שאני משיב לאנשים על השאלות הללו.

התשובה שלי היא בראש ובראשונה שעלינו ללמוד לחיות כל המגזרים יחד, חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים וכל קשת התושבים שחיו כאן בעבר בהרמוניה ורק הסתה קשה גרמה לפילוג ושנאה בקרבנו.

נבחן לצורך העניין את השאלה על "ההשתלטות" לכאורה של החרדים על השכונות בטבריה עילית. אין ספק שחלק מהשכונות כמו שיכון ד' והשכונה החדשה ליד הביג אוכלסו ע"י חרדים מכמה זרמים שונים ובכך נדמה לנו כאילו הייתה פה השתלטות עוינת. לא מיני ולא מיקצתי, מה ציפו שהם יעברו לגור באוהלים? למה הציבור המתנגד להם לא כועס דווקא על המנהיגים שהוא בחר בעבר שלא דאג למגזר שהצביע עבורו. האם אותם אנשים יצביעו שוב לאותם מנהיגים שלא דאג להם ומפנה אותם לקבל תשובות מהחרדים.

אני טוען שכל תושב צריך לחייב את מי שהוא שולח לייצג אותו בעירייה שידאג לו לדיור נאות כמו שהנהגת החרדים דואגת לאינטרס בוחריה.

אני מבקש להציג סוגיה נוספת, הטיילת, האם הציבור באמת מאמין שהחרדים הם אלה שסגרו את הטיילת או שמאיימים על ההנהגה בסגירת הטיילת? שוחחתי עם מספר מנהיגים חרדים בעניין וכולם כאחד השיבו לי בנחרצות, אין לנו כל עניין בטיילת בשבת, אנחנו לא מטיילים בטיילת בשבת וכל מבוקשם הוא לשמר את הסטאטוס קוו שהיה משך השנים בעיר. הבעיה נעוצה בנו, מי שמעוניין לפתוח את עסקיו בשבת בטיילת אף אחד לא מונע ולא יימנע זאת ממנו, אלא מה היא, מישהו דאג לצבוע בתקשורת הארצית את טבריה כעיר חרדית ומשם הופסקה התנועה שהייתה גם כך דלילה לכוון טבריה לחשכה מוחלטת ואילו בחודשיים הראשונים הוכיחו לכולי עלמה שאפשר להשיב את העיר לחיים עם אירועי הפנינג, פסטיבלים והופעות שונות והמסקנה המתבקשת שאין קשר בין החרדים לטיילת שהייתה שוממה עד לא מזמן ובנוסף שעם קצת רצון, מעט מעוף ותקציב קטן אפשר גם אפשר לתת מענה לפעילות הטיילת.

כמובן שהדרך עוד ארוכה ורחוקה עד שהטיילת תהפוך לאטרקציה כפי שאנחנו רואים אותה בחזוננו אך " גם רומא לא נבנתה ביום אחד".

ישאל כל תושב את עצמו באופן אמתי, האם מאז הגיעו שתי הקהילות האחרונות של החרדים לטבריה קרה אירוע כל שהוא שמצריך אותנו לשנוא אותם כל כך, התשובה האמתית היא שלא, מלבד סיפורי הסתה ובדיות לא קרה שום אירוע מכונן.

תושבים יקרים, כפי שטענתי ואמרתי בתחילת המאמר, הטענה היחידה שכולנו צריכים לטעון היא לאלה שהביאו אותנו עד הלום, לאלה שלא דאגו לנו לאחר שהטלנו את הפתק שלהם בקלפי, להנהגה שנכשלה כישלון חרוץ בדאגה למגזר שלה וכעת מבקשת שוב להיבחר כאילו הזיכרון של כולנו כל כך קצר.

אנחנו מציעים חזון לצד עשייה, לא עוד דיבורים ריקים וסיסמאות חלולות. הגיע הזמן להנהגה חדשה, צעירה, כזאת שיש לה קבלות בעשייה ולא רקורד של כישלונות.

אני סמוך ובטוח שעם קריאת הטור יהיו כאלו שיקפצו בראש ויגידו עליי תומך חרדים, ואני עונה לכל המצקצקים, אני בעד אחדות בין כל הציבורים בעיר ובטרם אתם מחליטים לבחור שוב באותו מנהיג כושל שלא פעל כמצוותכם, תבחנו, תבדקו, אולי הגיע הזמן להחליף דיסקט ולבחור נכון.

נ.ב

לאלו שמנצלים בציניות את טכסי הזיכרון ולהודיע שהם אנשי עשייה אמיתיים, אני משיב, טלו קורה מעינכם, בניצול ציני של שכול ואבל ורווח של עוד תמונה במקום כזה או אחר, צאו לעבוד.

שבת שלום.

16 צפיות

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page