top of page

רשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצה על טיול אל בריכת החורף המשוקמת בכפר ריחניה

עודכן: 19 באפר׳ 2022

החורף בשיאו וברשות ניקוז ונחלים כינרת ממליצים על טיול אל בריכת החורף בכפר הצ'רקסי ריחניה, על כביש 886, אחד הכבישים היפים ביותר בישראל, לאורכו ניתן לראות מטעי פרי נשירים בשלכת, כרמי יין רבים וטבע פראי.ריחניה ממוקם סמוך לישובים עלמה, כרם בן זמרה ודלתון. הישוב נוסד בשנת 1873, אך רק בשנת 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות משבט אבזאח מצפון הקווקז. התיישבותו של שבט האבזאח מלווה באגדה, על שלושה פרשים שיצאו לחפש מקום התיישבות שיתאים להם. הפרשים הגיעו לאזור והתרשמו מהקרקע ומבריכת המים והמעיין הסמוך ולאחר שקיבלו את ברכת השלטונות, החליטו להתיישב במקום. הכפר נבנה בצורה מלבנית, מוקפת חומה ושערים שננעלו בלילה ומקור השם ריחניה, הינו בצמחי ההדס (ריחן בערבית), שצמחו ליד הבאר העתיקה במקום.

בריכת החורף הטבעית שוקמה ביזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת, בשת"פ עם מועצה אזורית מרום הגליל, רשות הטבע והגנים, במימון של הקרן לשטחים פתוחים ובתכנון משרד ליגמ פרויקטים סביבתיים.


הבריכה ממוקמת בפאתי הישוב בחלקו הצפון-מערבי, בשטח המשתרע על כשבעה וחצי דונמים. תכנון הבריכה התחשב באופי המיוחד והטבעי של השטח. כמו כן תוכננה טיילת קונזולית (תלויה) מדק עץ, הנותנת תחושת ציפה מעל מי הבריכה ובגדה מוקמו בולדרים על מנת להעשיר את בית הגידול. בבריכה ובסביבתה קיים מגוון ביולוגי עשיר של צומח ובעלי חיים וכן צמחי מים כמו נורית המים ובצעוני מצוי.


בסקרים שנערכו במהלך השנים האחרונות, נמצא כי בבריכת החורף בריחניה ארבעה מינים של דו חיים הנמצאים בסכנת הכחדה: סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה. ניתן כבר לראות מגוון של עופות מים וחופמאים הפוקדים את הבריכה.

ברשות ניקוז ונחלים כינרת מציינים, כי כיום קיימת מודעות בינלאומית, לחשיבות השמירה על בתי גידול לחים ובריכות חורף, במטרה לשמור על האיזון האקולוגי, זאת מאחר ועדיין נפגעות בריכות וסביבתן בשל השלכת פסולת או רמיסה לא מבוקרת של הצומח והחי הייחודיים ועל מנת לשמר את ערכי הטבע וכי בריכות חורף, או שלוליות חורף הינן בעלות מערכת אקולוגית ייחודית, הנוצרת מהיקוות של נגר עילי, או עליית מי תהום במיקום בו קיימים חללים בקרקע. מאחר ובריכות החורף הן זמניות, משתנים גם תנאי הסביבה שבהן, כמו מפלס המים, הטמפרטורה, המליחות, אחוז החמצן ועוד, שינויים קיצוניים לאורך העונה, המאלצים את היצורים והצמחים בבריכה להתאים את מחזור חייהם לסביבה המשתנה תדיר. עובדות אלה הופכות את בריכות החורף למעבדה אקולוגית, המהווה בית גידול המקיים מגוון ביולוגי עשיר וייחודי, כאשר בעלי חיים אחרים כמו עופות, זוחלים וכד', מגיעים לבריכות ליהנות משפע המים והמזון המצויים בה.


ברשות ניקוז ונחלים כינרת מעודדים את הציבור להגיע וליהנות ללא תשלום מיפי בריכת החורף הזמנית, אשר תעלם בימי הקיץ, אך מבקשים לשמור על שלימות הבריכה ועל ניקיון המים והסביבה.

מומלץ להצטייד במאפים צ'רקסים במסעדת 'נלצ'יק' ביישוב ולעשות פיקניק על הספסלים מול בריכת החורף.


#רשותניקוזונחליםכנרת#כפרריחניה#בריכתחורף#רשותהטבעוהגנים


אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page