top of page

רשות ניקוז ונחלים כינרת מבצעת את פרויקט שיקום הירדן הדרומי


רשות ניקוז ונחלים כינרת מבצעת את הפרויקט לשיקום הירדן הדרומי: צביקה סלוצקי: "אנו מברכים את ממשלת ישראל על אישור המשך שיקומו הקריטי של מורד הירדן".

צביקה סלוצקי מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כינרת המבצעת את פרויקט שיקום מורד הירדן: "אני מברך את ממשלת ישראל על אישור המשך תקצוב הפרויקט לשיקום חלקו הדרומי של נהר הירדן 'נפתולי מורד וגאון הירדן' בין הכנרת ואתר נהריים, המתבצע בעלות של 70 מיליון שקלים. ישנה חשיבות לאומית לקיומו של פרויקט זה להצלתו ושיקומו של הנהר וכלל המסדרון האקולוגי המקשר בין הכינרת לירדן. זהו שיקום קריטי לנהר החשוב בישראל", אומר סלוצקי ומוסיף: "הפעולות המבוצעות בשנים האחרונות כחלק מהפרויקט הינן שיפור מורפולוגי של האפיק והשבתו להיות נחל הכולל מגוון בתי הגידול, ניקוי הבוצה מקרקעית הנחל, שתילת צמחייה אופיינית מקומית וכן פיתוח מרכיבי טיילות ונופש לאורך הנחל". אומר סלוצקי.

פרויקט "נפתולי מורד וגאון הירדן" מהווה שלב חדש בפרויקט השיקום הלאומי רחב ההיקף המתבצע במקטע הדרומי בשנים האחרונות על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת, כחלק משותפות ארוכת שנים עם רשות הטבע והגנים, המועצות האזוריות עמק הירדן ועמק המעיינות, הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, המשרד להגנת הסביבה ומשרד החקלאות.

מטרת הפרויקט לתקן את הפגיעה המשמעותית באפיק הנחל ומימיו שהתחוללה במאה השנים האחרונות, החל מעבודות תיעול הנחל להובלת מים מהכינרת עבור מפעל החשמל בנהריים שתוכנן ובוצע על ידי פנחס רוטנברג ומשנות השישים של המאה שעברה פגיעה בנחל באמצעות הובלת המים המליחים של המוביל המלוח ומי חמי טבריה באפיק ופגיעה נוספת וקשה של הזרמת הביוב של טבריה ויישובי עמק הירדן אל מי הנהר.


המהנדס רן מולכו, מחברת ליגמ פרויקטים סביבתיים, המוביל את תכנון הפרויקט מטעם רשות ניקוז ונחלים כינרת: "הפרויקט מתבצע על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת, בהתאם לתכנית רב שנתית על מגוון ההיבטים הדרושים: מניעת הצפות, שיקום המערכות האקולוגיות, שיפור באיכות וכמות המים ובמשטר הזרימה של הנהר אשר יהווה בסיס להשבת ממדיו ואופיו הטבעיים בשנת 2023 על ידי הגדלת זרימת המים השפירים מהכנרת לשיעור של כ-50 מיליון מטר מעוקב לשנה (מלמ"ש) והטיית המים המליחים למורד מנחמיה. צפוי כי המערכת תשתקם בשנים הקרובות ואיתה הגעתם של מטיילים רבים שייפקדו את גדות הנחל. הגופים הציבוריים נערכים לכך ומכינים תכנית ניהול משותפת לתחזוקה ברמה נאותה של גדות הנחל והאפיק עצמו". בנוסף אומר מולכו כי יבוצעו עבודות למיתון גדות הנהר, ביצוע שינויים מורפולוגיים להשבת מראה טבעי, פינוי הסדימנט (משקע) אשר שקע בקרקעית, פינוי מינים פולשים ושתילת צמחיה אזורית ויצירת מערכת של בתי גידול לחים אשר יאפשרו התאוששות ושגשוג המערכת האקולוגית.

הפרויקט הינו בעל חשיבות עליונה להחייאת הנהר והאזור כולו. הפרויקט במורד הירדן המושך אליו מאות אלפי מטיילים וצליינים מדי שנה בשל קדושתו לדת הנוצרית, יכלול בנוסף שדרוג מקיף של תשתיות לתיירות שטח וטיילות במורד הירדן אשר יתרמו רבות לפיתוח הכלכלה והצמיחה האזורית. במסגרת התכנית תוקם תשתית טיילות להולכי רגל ולאופניים ומערכת שבילים חדשה שתייצר רצף טיולים מהכנרת ועד נחל בזק, פינות ישיבה ופיקניק ומקומות חניה ללא תשלום במקומות ייעודיים לאורך התוואי, הסדרת השבילים הקיימים, שיקום והקמת מצפורים והצבת מערכת שילוט והכוונה למטיילים.


הירדן הדרומי הינו קטע הירדן המתחיל במוצא הכנרת ליד קיבוץ דגניה א' וממשיך דרומה עד ים המלח. בצאתו מהכנרת דרומה מהווה הנהר אבן שואבת למאות אלפי מטיילים הפוקדים את האזור מדי שנה. האזור הצפוני עד נהריים המכונה גם 'מורד הירדן', מוקף בשטחים חקלאיים ובמוקדי היסטוריה ומורשת הקשורים לראשית ההתיישבות בארץ וללב ליבה של הזהות וההוויה הציונית והישראלית.


אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page