top of page

רק רוצה לברך

מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כינרת, מר צביקה סלוצקי, מברך את יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, אורי אילן, על החלטת הועדה המחוזית לתכנון ובנייה להקמת שמורת טבע וגן לאומי בפרויקט הענק לשיקום מורד הירדן.


שיקום קריטי לנהר החשוב בישראל

ההחלטה חשובה מאין כמוה, לטובת עמק הירדן והציבור בכלל. ההכרזה על המקום כשמורת טבע וגן לאומי והוצאתו לפועל של פרויקט הענק לשיקום "נפתולי מורד וגאון הירדן" פרוייקט שעלותו כ-70 מיליון שקלים".


צביקה סלוצקי: "ישנה חשיבות לאומית לקיומו והמשכו של פרויקט השיקום הלאומי במורד הירדן הדרומי ואנו מקווים כי ההחלטה להכריז על האזור כגן לאומי תביא לתקציב נוסף לצורך הצלתו ושיקומו של הנהר וכלל מסדרון אקולוגי חשוב המקשר בין הכינרת לירדן. זהו שיקום קריטי לנהר החשוב בישראל", אומר סלוצקי ומוסיף: "הפעולות המבוצעות בשנים האחרונות כחלק מהפרויקט הינן שיפור מורפולוגי של האפיק והשבתו להיות נחל הכולל מגוון בתי הגידול, ניקוי הבוצה מקרקעית הנחל, שתילת צמחייה אופיינית מקומית וכן פיתוח מרכיבי טיילות ונופש לאורך הנחל".


מטרת הפרויקט לתקן את הפגיעה המשמעותית באפיק הנחל ומימיו שהתחוללה במאה השנים האחרונות, החל מעבודות תיעול הנחל להובלת מים מהכינרת עבור מפעל החשמל בנהריים שתוכנן ובוצע על ידי פנחס רוטנברג ומשנות השישים של המאה שעברה פגיעה בנחל באמצעות הובלת המים המליחים של המוביל המלוח ומי חמי טבריה באפיק ופגיעה נוספת וקשה של הזרמת הביוב של טבריה ויישובי עמק הירדן אל מי הנהר.


מטרת הפרויקט לתקן את הפגיעה המשמעותית באפיק הנחל ומימיו

המהנדס רן מולכו, מחברת ליגמ פרויקטים סביבתיים, המוביל את תכנון הפרויקט אומר: "הפרויקט מתבצע על ידי רשות ניקוז ונחלים כינרת, בהתאם לתכנית רב שנתית על מגוון ההיבטים הדרושים: מניעת הצפות, שיקום המערכות האקולוגיות, שיפור באיכות וכמות המים ובמשטר הזרימה של הנהר אשר יהווה בסיס להשבת ממדיו ואופיו הטבעיים בשנת 2023 על ידי הגדלת זרימת המים השפירים מהכנרת לשיעור של כ-50 מיליון מטר מעוקב לשנה (מלמ"ש) והטיית המים המליחים למורד מנחמיה. צפוי כי המערכת תשתקם בשנים הקרובות ואיתה הגעתם של מטיילים רבים שייפקדו את גדות הנחל. הגופים הציבוריים נערכים לכך ומכינים תכנית ניהול משותפת לתחזוקה ברמה נאותה של גדות הנחל והאפיק עצמו".


הקמת אמפי בגשר נחום - צילום: תקשורות יעל שביט

בנוסף אומר מולכו כי יבוצעו עבודות למיתון גדות הנהר, ביצוע שינויים מורפולוגיים להשבת מראה טבעי, פינוי הסדימנט (משקע) אשר שקע בקרקעית, פינוי מינים פולשים ושתילת צמחיה אזורית ויצירת מערכת של בתי גידול לחים אשר יאפשרו התאוששות ושגשוג המערכת האקולוגית.הירדן הדרומי הינו קטע הירדן המתחיל במוצא הכנרת מגשר דגניה וממשיך דרומה עד ים המלח. בצאתו מהכנרת דרומה מהווה הנהר אבן שואבת למאות אלפי מטיילים הפוקדים את האזור מדי שנה. האזור הצפוני עד נהריים המכונה גם 'מורד הירדן', מוקף בשטחים חקלאיים ובמוקדי היסטוריה ומורשת הקשורים לראשית ההתיישבות בארץ וללב ליבה של הזהות וההוויה הציונית והישראלית.
#צביקהסלוצקי#רשותניקוזכנרת#שמורתטבע#שיקוםמורדהירדן

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page