top of page

ריכוך הסלמי

עודכן: 16 ביולי 2023

מאת: רועי ויזאן

רוה"מ נתניהו שמנסה להעביר את הרפורמה בשיטת הסלמי הידועה, מבין שזאת השיטה שאיתה הוא יכול מחד להרגיע את הבייס בפנים בדגש על ראשי הקואליציה, ומאידך להרגיע את הבייס בחוץ בדגש על האמריקאים שעוקבים בדאגה 'לשלום הדמוקרטיה' במדינת ה51 שלהם.


נתניהו התראיין לעיתון האמריקאי 'וול סטריט ג'ורנל' ואמר להם שפסקת ההתגברות יורדת מסדר היום, ובכך הוא מנסה להרגיע את האמריקאים - שהכנסת לא תוכל להתגבר על כל חוק שבג"ץ לא חפץ ביקרו, ומקווה שאולי בזה ההזמנה המיוחלת לחדר הסגלגל תגיע במהרה, ואיתה אף הסכם השלום ההיסטורי עם סעודיה שהוא מייחל לה.


נתניהו יודע שהדבר האחרון שהנשיא ביידן רוצה לראות זה אותו, אבל הוא מקווה שעם כל הבלבולים שביידן חווה בזמן האחרון זה בסוף יקרה, מבחינת נתניהו כל יום שעובר רק מרחיק את הסיכוי לצרף את סעודיה להסכמי אברהם שהוא עמל עליהם בקדנציה הקודמת, וארה"ב היא לחלוטין פקטור חשוב במהלך הזה.


הראיון של נתניהו לעיתון האמריקאי פתח חזית מול החרדים, שאומנם יודעים שמה שנתניהו אומר באנגלית לא בהכרח אומר בעברית, ובכל זאת עורר את חמתו של ח"כ גפני שמכל הרפורמה מה שמעניין אותו בעיקר זה פסקת ההתגברות בשביל לסיים את סאגת חוק הגיוס, ואמר לנתניהו שהסכמים צריך לכבד, ואם הוא רוצה להרגיע את הבית הלבן אז שיפול על סעיף אחר, ולא על הדבר היחיד שחשוב לציבור החרדי מכל הרפורמה הזאת.


גפני, שנכנס לכנסת יחד עם נתניהו בשלהי שנות השמונים מכיר את נתניהו לפני ולפנים ויודע שהשיטה שעובדת אצל נתניהו זה רק באיומים, נתניהו יודע שאם יוריד את פסקת ההתגברות לחרדים הוא יצטרך 'פסקת התגברות' כדי להתגבר על המשבר הקואליציוני שעלול להיווצר.


אחרי שחוק הסבירות המרוכך עלה לדיונים בוועדת החוקה, זה היה ענין של זמן שהחוק יעבור ריכוך נוסף, כי הרי ריכוך גורר ריכוך, והחוק בסופו לא יכלול את ראשי הערים ולבג"ץ יהיה את הזכות להעביר ביקורת על סבירות ההחלטות בדרג כזה.


אחרי פרישת גנץ ולפיד מהשיחות, נתניהו גילה הזדמנות להעביר את הרפורמה המתונה בשיטת הסלמי, אומנם לא במתווה הנשיא או מתווה רוטמן, אלא כמו מתווה פרידמן - אלבשן בשינוי הוועדה לבחירת שופטים, ומתווה סולברג בחוק הסבירות. המכנה המשותף של כל המתווים שהם לא בשליטת אף צד, והרשות השופטת מקבלת איזון קל מהמצב שלה כיום.


א. אי התערבותה בהחלטות של דרג נבחר בדגש על החלטות ממשלה. ב. בזה שהשופטים לא ימנו שופטים בוועדה, ובכך מסתיים המבצע של חבר מביא חבר במשפחת בג"ץ המורחבת.


החוקים המרוככים שנתניהו מעביר, כמובן שלא מרגיעים את ראשי המחאה שראו בתקופה האחרונה איך המחאה דועכת, בצר להם ניסו ללא הצלחה להחיות אותה דרך קריאותיהם של אהוד ברק ויאיר גולן למרי אזרחי והניסיון למצוא שמות מפוֺצצים כמו 'יום השיתוק' או 'יום השיוון' לא סיפקו את הסחורה, בתִסכולם, חשבו איך אפשר בכל זאת להחיות את המחאה והחליטו שנתב"ג הוא היעד המתאים.


ראשי המחאה חשבו שבמצור על נתב''ג הם יצליחו לעצור את החקיקה בכנסת, מה שלא בדיוק עזר להם.

המחאה מבחינתם לא תיפסק עד שהיעד שלהם שהוא הזזת נתניהו לא ימומש, ולא לחינם הם מחפשים כל שבוע סיבה על מה לצאת לקפלן, וטוב עשה נתניהו שהתחיל לקדם את החוקים, הגם שהם מרוככים, ולא חושש מהמפגינים שהקשר בין ההפגנות שלהם לדמוקרטיה הוא מקרי לחלוטין !!פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

<