top of page

רחל לבני ממושב הזורעים חוגגת מאה שנים

במושב הזורעים חגגו ברוב עם ופאר יום הולדת מאה לרחל לבני. להגיע לגיל זה עם כזה חיוך ועמידה איתנה בלי עין הרע זו זכות שניתנה מאלוהים למתי מעט. רחל ליבני כפי הנראה אחת מהם.


אישה אצילית, מקור להשראה, אהבה ועוד

למסיבת היומולדת שאינה שונה מיומולדת לילד צעיר ומתבגר כי רחל נראית צעירה יותר מרבים מאתנו הגיעו לברך, הגב' אהובה כידרה מנהלת האוניברסיטה הפתוחה שרחל הייתה תלמידה אצלה. הגב' ורד אמור, מנהלת הייעוץ לקשיש בביטוח הלאומי אשר העניקה לרחל תעודה על הגיעה לגיל מאה.


עוד הגיעו, זוג שורדי שואה שרחל עזרה להם לתרגם מכתבים מגרמנית ומגותית לעברית, כמו גם בת של חברי ילדות מגרמניה, תושבת המקום ברכה בשם הישוב, שכן ברך, חברה טובה ומי לא בירך הכל באו בכדי לחגוג ולברך פשוט מקסים מהנה מכובד מרשים ומרגש.


רחל, סיכמה והודתה לכולם בצורה מקסימה ומרגשת כמו שרק היא יודעת לעשות.

את כל סיפור חייה של רחל לא ניתן לקצר לפיסת ידיעה בעיתון אבל בקצרה נאמר שרחל ילידת 1922 בדרזדן שבגרמניה. אביה אדם משכיל שעסק בענייני טקסטיל. אמא עקרת בית.


רחל גדלה בבית דתי. בבוקר למדה בבית ספר כללי אחר הצהריים הלכה לתלמוד תורה גם השתייכה לתנועת הנוער "צעירי המזרחי".


רחל הייתה ילדה מאושרת והבת הבכורה לאחות ושני אחים. בשנת 1933 עלו הנאצים לשלטון. בשנת 1937 בהיותה רק בת 15.5 הוריה שראו את הנולד העלו אותה לרכבת ומשם עלתה לארץ ישראל. מאז לא ראתה את משפחתה אשר נספתה בשואה.


בארץ הגיעה רחל לבית צעירות מזרחי בירושלים אחר כך הצטרפה לגרעין "עין המציב" הדתי שישב בנחלת יהודה ליד ראשון. שם הכירה את צבי. הפגישה הייתה בפרדס. רחל עבדה בקטיף וצבי עבד בחפירת גומות. בחדר האוכל החליפו מבטים. אחר כך הלכו לחולות. אחרי חודש הרגישו שזה בסדר והתחתנו.


החתונה הייתה יפה - אומרת רחל. שתלנו דשא 4 על 4 העמדנו חופה עם זוג נוסף כדי לחסוך בהוצאות. לבשתי שמלה תכלת וצבי חולצה לבנה. לא הסכמתי להחזיק זר אמרה רחל, לדעתי זה בורגני מיידי.


לכבוד החתונה שחטו עבורנו עוף אחד ובשלו "מרק זהב" לשני הזוגות בלבד. חברי הקיבוץ הגיעו לחתונה ואכלו אוכל פרווה.


בשנת 1943 עזבו רחל את הקבוץ ועברו לכפר חסידים. בשנת 1947 עברו למושב הזורעים ועסקו בחקלאות שלא כל כך הצליחה. לילה אחד הייתה קרה וכל העגבניות קפאו.


רחל עבדה בהוראה, גידלה את ילדיה, תפרה להם בגדים וגם לה. צבי ניהל את חוות השומר.


לרחל וצבי נולדו חמשה ילדים. הם נחשבים הורים שכולים, היות ושכלו בת בצבא. צבי בעלה נפטר לפני מספר שנים.


אוהבים אותך כולם במושב הזורעים.

סדר היום של רחל שמתחיל בשעה שבע וחצי, רחל קמה, מתרחצת, לוקחת את הכדורים, מכינה לעצמה או בעזרת המטפלת קורנפלקס עם פרי, נס קפה ללא סוכר. יושבת על סודוקו שבעיתון, עושה עבודות קרמיקה, ארוחת צהרים, ושנת צהרים (שלאפונדה).


בהמשך קפה, משחקים במחשב כמו סוליטר, גולשת במחשב - אינטרנט, קוראת עיתון "הארץ" עליו היא מנויה. קוראת ספרים, חברות מבקרות, טלוויזיה, סרטים במיוחד סרטים דוקומנטריים.


בכניסה לביתה של רחל, יושבים אנשים קטנים, עבודות יד של רחל - עבודות מחימר. בחדר אחר יש מחשב, תנ"ך, פאזלים, ויטרינות עם אוסף גביעי זכוכית. הבית מלא בציורים, חלקם עבודות יד של רחל. שלל פרחים וצמחים מסוגים שונים בבית ובחצר.


רחל לדעת כולם - אישה אצילית, מקור להשראה, אהבה ועוד... אותי, רינה שטדלר, רחל לימדה החודש להשתמש בביט להעברת כספים.


תושבי הזורעים שואלים את עצמם אז מה נאחל לך רחל הצעירה? ראשית ברכת מזל טוב, בריאות טובה ואריכות ימים מלאים בחוויות ממש כמו בימים אלו בו מלאו לך מאה שנים.

#יומהולדת#מושבהזורעים#רינהשטדלר#רחללבני#ביטוחלאומי#אישהאצילה#אריכותימים#מזלטוב

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page