top of page

קרן אור? "סולידריות" – שותפות לסבל או לשמחה של הזולת.

מאת: מאיר אוחנה 15.5.2023.

בימים האחרונים עלה מושג חדש שהממשלה מנסה לקדם והוא "קרן הארנונה". על פניו נשמע רעיון מבטיח של חוק שמטרתו להציע עוד כלי להתמודדות עם משבר הדיור. "החוק קובע כי מתוך הגידול השנתי בהכנסות הארנונה שלא ממגורים (ארנונה לעסקים בעיקר), נדרשת כל רשות להפריש שיעור קבוע מסוים, וזה יועבר לקופת קרן הארנונה. גובה ההפרש נקבע בהתאם לגובה ההכנסות מארנונה לעסקים, כך שרשויות שמכניסות כסף רב יותר, יידרשו להפריש סכומים גדולים יותר. הכספים המצטברים בקרן יועברו לכלל הרשויות בארץ, בהתאם למספר היתרי הבנייה למגורים שיוציאו: על כל יחידת דיור שיינתן לה היתר, הרשות תקבל סכום מסוים".

( גלובס). על פניו נשמע רעיון טוב של צדק חלוקתי שבו רשויות מקומיות יותר "עשירות" מפרישות סכומי כסף לאותה קרן עבור רשויות מוחלשות יותר. יש בזה ממש סולידריות אמיתית. לאחר שכבר ניתנה הסכמה ביום חמישי מול משרד האוצר. חלק מראשי העיר בראשות יו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס, חזרו בהם. לפתע הם רואים בזה "שוד הארנונה" ומאיימים שתושבים לא ישלמו מיסים.

פתאום רעיון הסולידריות הפך לרעיון של אגואיזם. כל עירייה עשירה רוצה לשמר את כספיה ולא להזרימם החוצה. מה גם שלפתע החל קמפיין שבעצם מסית נגד ערים חרדיות שייהנו מן הסתם יותר מאותם כספים. הנה לנו עוד משבר על רקע דתי חברתי שפורץ בחברה הישראלית המוכה שסועה וחבולה.

פה בטבריה, לא הבנתי בהתחלה איזה אינטרס יש לעירייה להצטרף לשביתה שהחלה ביום שני במספר רשויות מקומיות. הרי אם טבריה שלא נחשבת כעיר עשירה, תקבל כספים מאותה קרן. אז למה לצאת נגד? אחרי כמה שעות, הבנתי את האבסורד הגדול. בגלל שטבריה לא עומדת כרגע בהסכם גג של בניית דירות, היא כלל לא תהיה זכאית לקבל כספים מאותה קרן. בשביל לסבר את האוזן, שימו לב לערים אחרות דומות לטבריה, כמה הן יקבלו מאותה קרן. דימונה-4 מיליון ש"ח. מגדל העמק-3 מיליון ש"ח. נתיבות-16 מיליון ש"ח.

יוצא שיש מילכוד בקרן הארנונה בעיר טבריה. גם לא נהנה מאותם כספי חלוקה וגם ייקחו מאיתנו כספים לטובת אותה קרן, כספים שיעברו לערים שמוגדרות יותר סוצו - אקנומית. בעצם, ככה טבריה נפלה בין הכיסאות של הקרן.

לממשלה יש עוד שבועיים לגבש את החוק של קרן הארנונה בהסכמה כחלק מאישור התקציב.

רעיון השביתה הוא באמת מנוף לחץ של הרשויות המקומיות על הממשלה, אבל גם פתרון שיותר מידי משתמשים בו, במקום פתרונות אחרים.

כולי תקווה שלמרות שמנסים להפוך כל מיני בעלי עניין את המשבר הזה לניגוח פוליטי, שהוא יהיה נטו מקצועי. מספיק שיש עיוות אחד כמו בעיר טבריה בכדי לגבש מתווה חדש. מתווה יותר הגיוני וערכי שישרת את כלל הציבורים. בסיס הרעיון של צדק חלוקתי שהוא רעיון סוציאליסטי קלאסי של מדיניות שמאל דווקא, מקבל התנגדות דווקא מהשמאל עצמו. זה רק מוכיח שכאשר מנסים קצת להזיז להם את ה"גבינה", הם יניחו את ערכי השיוויון והצדק שהם כאילו מתהדרים בהם. אותם ערים כדוגמת ת"א, ר"ג והוד השרון מאופיינות מצד אחד כערים יותר עשירות בעלי הכנסה גבוהה מארנונה עסקית. מצד שני כמזוהות פוליטית מצד שמאל . צריכות להחליט האם הן רוצות לבטא את ערך הסולידריות או ערך האגואיזם ושימור המשאבים אצלם.

לסיכום הדברים ראיתי בדיוק ציוץ של אלדד יניב שמסכם הכל: "הכל הפוך: קרן הארנונה היא מדיניות השמאל - שהימין מקדם והשמאל מתנגד לה.

למה: כי ישראל הראשונה נדרשת כעת להתחלק בכח שלה. בכסף שלה. בכבוד שלה. וישראל הראשונה בועטת. כמו ברפורמה המשפטית. ככה כאן. ועוד למה החרם והשנאה לנתניהו. לכן: צריך בהידברות כדי לא לפרק.

אולי דווקא מהמשבר הזה תצמח קרן אור לערבות הדדית בחברה הישראלית. אחרת, נקבל עוד שבר ושסע בחברה הישראלית.


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page