top of page

ערכים בין דור לדור

לא אחת דיברנו על מצב החינוך בעיר – ובדרך כלל לא בנימה חיובית.
כולם משווים בין הדור הצעיר לדור שלנו ולדור ההורים שלנו,
ואכן קיימים הבדלים גדולים ופערי התנהגות אשר לעיתים מזעזעים את אמות הסיפים.

מאידך, אני פוגש גם צעירים מלאי רוח התנדבות, אהבה לזולת ורצון עז לעשייה ברוכה


אתה נתקל בצעירים הללו כמעט בכל מקום, ולמרבה הצער אתה "חוטף" את החוצפה ואת עזות המצח ישר לפנים עד שבא לך להתפוצץ. ואתה שואל את עצמך מה קרה להם, לדור הזה? לא בכדי נאמר " פני הדור כפני הכלב".


מאידך, אני פוגש גם צעירים מלאי רוח התנדבות, אהבה לזולת ורצון עז לעשייה ברוכה – ושוב אני מתמלא באופטימיות שיש עדיין תקווה.חשוב שנזכור ונזכיר שהחינוך מתחיל בכבוד להורים מכיוון שזה הערך הראשוני שהילדים סופגים בבית


כל זה אני מספר מפני שלפני שבוע חגגנו את טקס בר המצווה של בן הזקונים שלנו ומזה זמן רב לא ידעתי געגוע כזה גדול לאימי ז"ל שאותה בקושי הספקתי להכיר וליהנות מאהבתה. על אף שהייתי בסך הכל בגיל 6 במותה, ישנם דברים שנחקקים בזיכרון לעד ואיני יכול שלא לזכור את הכבוד שרחשנו לה, את החינוך והערכים שהעניקה לנו והספיקה להשריש בתוכנו והיא בסך הכל בגיל 30 במותה. לשמחתי הרבה לאורם של ערכים אלו אני פועל כל חיי. אני סמוך ובטוח שבארבע האמות שלי אני משתדל להעניק את אותו חינוך גם לילדי ולצעירים בהם אני נפגש מידי יום.


העלייה לתורה בשבת היא חלק בלתי נפרד מבר המצווה ולכן התכנסנו בבית הכנסת יחד עם המשפחה, הסתכלתי בעיניו הגאות של אבי, ראיתי אותו מעט משול לעץ שענפיו עמוסי פירות, אדם שיודע להתכופף כאשר צריך מול רוח סער מבלי להישבר, מעניק צל ענק ופירותיו מפארים אותו ולא כמו אותם עצים אשר אין בהם ולא כלום, עומדים זקופים מול הרוח ולבסוף נשברים כך ראיתיו והתרגשתי עד דמעות.


ליבי ביקש כל כך לשמח אותו עד שהחלטתי לקרוא עבורו את הפטרת השבת, בסיום התפילה הבטתי בו וראיתי כיצד הוא מאושר וגאה על כך. תהיתי ביני לבין עצמי, האם באמת אותם צעירים כל כך שונים מאיתנו? התשובה לכך היא מאוד אינדיבידואלית, לכל אחד ואחת, תלוי בערכים שהם יונקים בבית, תלוי באופיו של אותו נער, תלוי בסביבת המגורים וללא ספק תלוי גם בחינוך בבית הספר. לכן יש נוער אשר מתנהג כאחרון העבריינים ויש צעירים שמתחשק להעניק להם מדליה.


גם בזמננו אמרו שיש נוער כזה ויש נוער אחר אלא שפשוט שכחנו את זה ובדור שלנו לא היו 200 ערוצי חדשות ורשתות חברתיות. חשוב שנזכור ונזכיר שהחינוך מתחיל בכבוד להורים מכיוון שזה הערך הראשוני שהילדים סופגים בבית, וכפי שאנחנו ננהג בהורים כך ילדנו ינהגו בנו. "והדרת פני זקן" זה לא מושג ריק מתוכן וכאשר ילד רואה את הכבוד שאבא רוחש לאימא וההיפך הכבוד הזה מלמד אותם יותר מכל על כיצד מקיימים שותפות לחיים, משפחה טובה וערכי אהבה לזולת ואחד לשנייה.


לסיכום, גיל בר מצווה זה זמן מצוין להבהיר לנער כבוד מה הוא ולהשריש בו ערכים אף על פי שאפשר וצריך לעשות זאת כבר בילדות, אולם, כנער הוא מרגיש מספיק בוגר לקחת עליו את האחריות.


אפשר וצריך לבקר את מערכת החינוך על רמת הלימודים, על ההתנהלות הבית ספרית וגם על החינוך, אולם בבואנו לבקר ולהתלונן עליו ראשית נביט במראה ונתבונן לתוך עצמנו ונשאל מה חלקנו בחינוך של הנוער, מה אנו תורמים להתנהגותו, האם עשינו מספיק לחנכו לערכים ונזכור שיש לנו ולמערכת החינוך מטרה משותפת, שילדנו ישכילו לכבד, להעריך ולנהוג, קודם כל ולפני הכל, ביושרה ובהגינות כלפי הזולת וכלפי החברה ורק לאחר מכן נוכל לבוא בטענה על איכות הלימודים.


שבת שלום ומבורכת

אשמח לקבל את תגובתכם: ELMAKIYAS.LAWYER@GMAIL.COM

טל. 052-8660157


#ערכים#מאיראלמקייס#ראשהעיר#ראשותהעיר#חינוך#טבריה#העירטבריה#התנדבות

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page