top of page

עיכוב לטובה?

"לפעמים אני אריה ולפעמים אני שועל. הסוד של הממשלה הוא לדעת מתי להיות כל אחד." (נפוליאון בונפרטה) .

כולי תקווה שהממשלה הזאת תמשיך להתנהג כ"אריה" שנלחם ועובד למען הציבור

בשבוע שעבר התקשר מר בנימין נתניהו לנשיא המדינה והכריז "עלה בידי" להקים ממשלה. השבעת הממשלה צפויה לקרות ביום חמישי זה ובעצם כבר להתחיל את כהונתה לתקופה של מעל ל4 שנים.


בקרב הציבור הימני שכבר הביע את קולו לפני חודשיים בדיוק ב-1.11 בקלפי ביום הבוחר, יש אכזבה ותסכול מסוים שלוקח הרבה זמן להשביע ממשלה. בינתיים יוצא שיאיר לפיד וחבריו עדיין חודשיים ימים מנהיגים את המדינה.

בעצם, זה לא מדויק, כי כבר פורסם שהשרים הנוכחים לא בדיוק באים לעבוד במשרדים שלהם והרבה דברים נתקעים. מי מפסיד מכל הסחבת הזאת ? הציבור !


נתניהו עצמו דווקא ציפה לסיים את הרכבת הממשלה תוך מספר ימים מרגע פרסום תוצאות הבחירות. אבל זה לא קרה. במהלך החודשיים, הייתה סחבת עם שאר השותפות בקואליציה. זה התחיל עם סמוטריץ' ובן גביר שדרשו דרישות שנראו לעיתים מופרזות יותר מגודלם היחסי.


כאשר אלה נסגרו בחלוקת תפקידים מסוימת כולל כל מיני פיצולים של משרדים. לפתע גם במפלגות החרדיות, הועלו סעיפים ודרישות רחבות כדי להכניס להסכמים הקואליציוניים שורה של הבטחות לבוחר. כמובן זה לגיטימי וצודק לדרוש כמה שיותר עבור הציבור שבחר באותם נציגים. אבל בינתיים לפיד וחבריו עדיין בשלטון. בינתיים הרבה דברים מתעכבים כי אין ממשלה יציבה אלא רק ממשלת מעבר.


הייתי מצפה וגם זה מה שנתניהו חתר אליו בהתחלה, לעשות הסכמים "רזים" ויותר כלליים, לחלק תפקידים ולצאת לדרך. יש לציין שאני לא שם בכל מכבסת המילים של "סחטנות" או "ניצול", זה לגיטימי לדרוש, אבל גם לגיטימי לדעת מתי לשחרר.


גם בתוך מפלגת הליכוד יש כל מיני רחשים ובעיות כאלה ואחרות של זה לא מרוצה או ההיא דורשת משהו ספציפי, זה מדליף ועוד אחד בכלל טס ללא אישור בעיצומן של הצבעות בכנסת. נראה שדווקא בקואליציה המסתמנת לקחו יותר מידי ברצינות את דברי נפוליאון להיות "אריה" ומתעקשים כבר עכשיו לעמוד על דרישותיהם ולמצות את כוחם עד תום.

בעצם אולי, דווקא יש פה בשורה טובה להמשך.


כי אם יש פה רצון לדרוש דרישות וסמכויות כדי לשרת את הציבור, אז אולי כן שווה "להקריב" עוד חודשיים של דיונים ומו"מ. זאת כדי שלכל שר יהיה ארגז כלים רחב בשביל לבצע את עבודתו. בואו נצלול לכמה סעיפים שהוכנסו לאותם הסכמים כדי שיהיה יותר קל ובמהירות לקדם אותם ונגלה שאם הציבור יקבל אותם , רק נרוויח. למשל :חוק חינוך חינם מגיל 0-3, פטור מויזה לארה"ב, העלאת שכר החיילים, הקפאת מחירי החשמל, המים והארנונה, החזרת לימודי תנ"ך והיסטוריה ללימודי הבגרות, ביטול המס על שתייה ממותקת ומוצרי חד פעמיים ועוד ועוד.


בינתיים אפילו עוד מיני משבר מאחורינו לקראת השבעת ממשלה בחמישי. יו"ר מפלגת אגודת ישראל יצחק גולדקנופף הודיע ביום שני לראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו כי "לא יהיה חבר בקבינט המדיני-ביטחוני". הצהרתו הגיעה ברקע לאיומים של דגל התורה בדרישה לבטל את מינויו לקבינט. ויתר "למען האחדות" - כדבריו. אז הנה כבר פתיחה טובה.


לסיכום, אמנם הייתה ציפייה שבזכות העובדה שהאופוזיציה היוצאת הייתה הומוגנית ומאוחדת, יהיה לה יותר קל ומהר להרכיב ממשלה, זה לא קרה. יכול להיות שדווקא אותה "סחבת" תהיה לטובה, או אם תרצו "כל עַכָּבָה לטובה". כעת יהיה יותר קל למשול ולנהל את המדינה לאור כל הדיונים הממושכים שהיו.


כולי תקווה שהממשלה הזאת תמשיך להתנהג כ"אריה" שנלחם ועובד למען הציבור. הם יכולים גם להתנהג כמו "שועל" כדי לבצע מהלכים בחוכמה ובעורמה בשביל למצוא פתרונות יצירתיים כמו למשל למשבר הדיור, יוקר המחייה ועוד. צריך לזכור הצלחת הממשלה = הצלחת הציבור. אם הם יצליחו , אזי כול הציבור ירוויח . בהצלחה !
פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים