top of page

"מנהיגות נבחנת בתעוזה וחשיבה מחוץ לקופסה"

האם שאלתם את עצמכם לאחרונה מדוע טבריה נמצאת במקום האחרון כמעט בכל תחום, בכל פרמטר שמודדים ובכלל, מדוע היא כל כך נכשלת ונחשלת.

קחו לדוגמא את אילת. מדוע עיר אשר נשענת רובה ככולה על תיירות לא סובלת אף פעם מחוסר בתעסוקה?

לטעמי, התשובה מורכבת מאוד מצד אחד ומאידך פשוטה עוד יותר לפתרון. קחו לדוגמא את אילת. מדוע עיר אשר נשענת רובה ככולה על תיירות לא סובלת אף פעם מחוסר בתעסוקה?, מדוע עיר כזאת אינה סובלת ממחסור במקומות בילוי? מדוע העיר הכי נידחת בארץ, היושבת במרחק שעות נסיעה מכל עיר אחרת במדינה. עדיין נהנית מכמות תיירי חוץ ופנים בשיעור גבוה יותר מכל עיר בארץ.


מדוע עיר שחופיה מצומצמים יותר מהכנרת ומימיה מלוחים לעומת האגם שלנו – ועדיין היוצרות כאילו התהפכו: אנחנו מרגישים נטושים במדבר והם כאילו מרכז הארץ.


לכל אלה יש תשובות מורכבות כאמור אך נורא פשוטות. האם אי פעם העז ראש עיר נבחר בטבריה לדבר על אפס מע"מ ולא כסיסמא? האם אותו ראש עיר היה מוכן "לסגור" את העיר למספר ימים או למספר שבועות עד שדרישתו ודרישת התושבים יענו בחיוב? מדוע לאילת מגיע אפס מע"מ ולנו לא? מתי באמת נלחמנו על כך בחירוף נפש ולא כסיסמת בחירות? זהו מהלך אסטרטגי שיש בו לשנות את המציאות שבה אנו חיים בעיר מקצה לקצה. אנשים נוסעים עד לאילת כדי לרכוש מוצרים ללא מע"מ, אז למה שלא יגיעו לטבריה, במרחק יריקה מהמרכז, כדי ליהנות מעיר ללא מע"מ? קוראים לזה תעוזה, קוראים לזה לחשוב בגדול. זה יביא אתו פעילות עסקית, תיירות, תעסוקה, ומקומות בילוי לצעירים ולאורחים כאחד.


הקורונה מכה בעיר ללא רחם, ושוב הפכנו לעיר אדומה כאילו לא מספיק שהעיר בקריסה כלכלית ומנטלית. עכשיו גם חינוך הילדים יצא מכלל שליטה, לא זום, לא לימודים תחת משמעת וכל אחד עושה הישר בעניו, ושוב נחזור אחורה, למילה תעוזה. מדוע שראש העיר לא יכריז – ויסכימו איתי כולם – שהזום לא יעיל?, מדוע אינו מכריז על שינוי השיטה ולימודים בקבוצות קטנות בשתי משמרות, משמרת בוקר וצהרים. בכל שכבה יחולקו הכיתות לקבוצות בוקר וצהרים, מורים אשר מעוניינים ללמד שתי משמרות רצופות יתוגמלו בהתאם – ומי שאינו מעוניין, וזאת זכותו, יוחלף במורה של משמרת צהרים.


בכך ירוויחו התלמידים, המורים וההורים אשר נקעה נפשם מחילופי מתווה כל יום עד כדי כאוס. הכל עניין של מנהיגות, תעוזה ויכולת קבלת החלטות שאינה מתקפלת.


ברשותכם נחזור לתחילת הדברים, מדוע מעולם לא קם ראש עיר טברייני והחליט לסגור את העיר בשיתוף עם אנשי עסקים, מנהיגי בתי ספר, מנהיגי השכונות וכל הציבור עד אשר יגיעו לכאן שרים, ח"כים וגם ראש הממשלה? ואין זה משנה מה זהות הממשלה, שמאל, ימין או מרכז, הציבור ידע לעבוד עם כל מי שיושיט יד לעיר ויפתח את הכיס הציבורי כדי להעלות את העיר על דרך המלך.


עייפנו מניתוח השאלות והתהיות מדוע השמאל חלש בפריפריה, מדוע הימין מוביל פה בפער עצום למרות שבשנים האחרונות טבריה סובלת קשות ממחסור בהשקעות ממשלתיות. אבל הנה עכשיו השמאל יכול להתחבר יכול לנצל את הרגע הזה על מנת למנף את עצמו בפני הציבור אשר ממנו הוא כל כך מנותק ולהוכיח את התזה שדווקא השמאל עושה למען הערים החלשות ופחות למען תל אביב חדרה גדרה.


לשם כך אנו זקוקים למנהיגות שפחות מפריחה סיסמאות כאמור, ויותר יודעת להעז ולחשוף את שיניה, לא לשבת על זרי הדפנה ולחכות שמישהו יגרד עבורנו כרטיס טוטו או לוטו, אלא לסגור בעצמנו את העיר ולעלות על הבירה בנשינו, זקנינו וטפינו ולהראות שדרישותינו צודקות. רק מנהיגות כזאת תזכה להערכה אמתית מהציבור.


אני מאמין בכל נימי נפשי שהדבר בידנו והוא אפשרי ובעזרת השם אף נגשים אותו ולא בסיסמאות חלולות אלא בתעוזה ואמונה.


אשמח לקבל את תגובתכם: 052-8660157


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים