top of page

"מנהיגות מסוממת"

האמת שבשנים האחרונות חשבתי שמשהו בטבריה השתנה לפחות בתחום צריכת הסמים אבל אני מודה שטעיתי. העניין הוא שזאת טעות שטמונה בתוך חזיון תעתועים שיצרו חלק מחברי הכנסת בשנים האחרונות.

לאחרונה נחשפתי לתופעה במלוא כיעורה כאשר ראיתי במו עיניי את התופעה מתחילה לפרוח תרתי משמע בקרב בני נוער מאוד צעירים והשימוש בסם הקאנביס הפך למותר לכאורה וקיבל לגיטימציה כאילו הייתה זאת סיגריה פשוטה.

הבעיה שהקנאביס הפך למדרון חלקלק בכוון התהום להרואין והקוקאין שטומנים בחובם הרס פיזי ומוסרי של כלל החברה. כאמור, התופעה שמתרחשת היא שינוי השיח הציבור בנושא הקנאביס והקונצנזואליות ההולכת וגוברת של גישות אי-ההפללה או הלגליזציה על מתבגרים. לא ניתן להתעלם גם מההשפעות של שיח זה על בני נוער.השימוש בסם קנאביס הפך למותר לכאורה וקיבל לגיטימציה כאילו הייתה זאת סיגריה פשוטה

ראיתי את חלקם השבוע בשני אירועים בהם השתתפתי וכמובן שזה התחיל בגלגול ג'וינט בשולחן כי ככה אפשר "לתפוס ראש" ואז אתה נתקל באותם קטינים "מריצים שורה" בשירותים.

זה יכול להיות בקלות אחד מהילדים שלנו שמי שהעניק להם את הלגיטימציה לעשן ולגלגל ולהריץ אלו אותם פוליטיקאים שמבקשים להיות "סבבה" עם הצעירים ולגייס עוד קולות לטובת הקמפיין הבא שלהם.

לפי דיווחים שאני שומע מחברי העובדות והעובדים הסוציאליים, השפעת השיח הציבורי באה לידי ביטוי, למשל, בכך שמתבגרים נוטים להיות יותר פתוחים בשיח אודות הקנאביס. לצד הפתיחות ניתן לראות יותר בלבול בנוגע לגבולות המותר והאסור או בלבול בנוגע לדין החל עליה. בנוסף, חלק מהעובדות והעובדים הסוציאליים הפוגשים במסגרת עבודתם מתבגרים מעידים שרשויות האכיפה נוהגות באופן מחמיר פחות מהעבר סביב עבירות של שימוש בקנאביס. זאת גם בנוגע לקטינים ומבלי שהיה שינוי חקיקתי לגביהם. על-אף היתרונות הברורים שבהימנעות מפתיחת תיקים פליליים לקטינים, יש לקחת בחשבון כי לא פעם בני נוער יגיעו לטיפול סביב שימוש בסמים רק בצל החוק, ולאחר פתיחת תיק פלילי. מכאן, למדיניות המשטרה, ככל שאכן קיימת, לצמצם פתיחת תיק על עבירות שימוש עצמי בקרב קטינים, השפעות על יכולת ההתגייסות של אותם מתבגרים לטיפול.

שימו לב מי הם אותם מתייפייפים שהביאו עלינו את החולה הרעה הזאת, בדרך כלל הם מגיעים מצד אחד מאוד ספציפי של המפה הפוליטית, אל הרואים עצמם נאורים, פתוחים לעולם, יענו פלורליסטים . אבל כל זה עד שהם מוצאים את השקית הקטנטונת מתחת לכרית של הילד שלהם, אז זה כבר "לא יעלה על הדעת". הבעיה שלי עם אותם נוכלים בלבוש חכי"ם זאת העובדה שלרוב להם יש את היכולת הכלכלית להתמודד עם התופעה גם אם הבן שלהם נפל לסמים. אבל מה אתנו בפריפריה, מה עם ילדי האוכלוסיות המוחלשות, להם אין את היכולת להציל את אותו ילד שהתחיל בג'וינט ועכשיו חותך לעצמו את הורידים.

אני מעדיף להסתכל ולטפל דווקא בילדנו, בבחורינו הצעירים לפני שאני צופה בערים אחרות. אני קורא קודם כל ולפני הכלל מפקד תחנת המשטרה שבדרך כלל עושה עבודת קודש בעיר, אני מבקש ממנו הרבה יותר אכיפה, באירועים במסיבות ובכל מיני התכנסויות ששם מוציאם ילדינו את הקרקע הדשנה לשימוש בכל סוגי הסמים. ולהורים אני אומר, אל תקלו ראש בג'וינט אפילו שמנסים להקל בחומרתו הוא הופך לטריגר לשימוש בסמים היותר קשים שההשלכות ההיקפיות גורמות לחולי בקרב כל החברה.

לסיום, עם קשר או בלי קשר, אני חייב מילה טובה, פרגון ענק למר יואל חדד, מנהל מחלקת הקליטה והעלייה בעירית טבריה. נחשפתי לפועלו, להתרגשות שאוחזת בו עם כל עולה שמגיע לטבריה, איזו עבודה מופלאה הוא עושה במרכזי הקליטה, באולפנים שהוא פותח ומרביץ בהם יהדות וציונות כאחד. יואל חדד שידרג את קליטת העולים בטבריה והעלה אותה לרמה של אומנות. סליחה על הפומפוזיות אבל מספיק סיור קטנטן איתו במרכז קליטה כדי לראות כמה הוא מרגיש מחויב לדבר. מדינת ישראל, העולים וטבריה חייבים לך רבות.

שבת שלום,

אשמח לקבל את תגובתכם: ELMAKIYAS.LAWYER@GMAIL.COM

מאיר - 052-8660157

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page