top of page

מורשת (ק)רב

"כדאי שהוא ילמד שתל אביב זה לא טבריה. מה שהולך בטבריה, לא הולך בת"א. נכון מר צ'יקו? ת"א זה ציוויליזציה, ת"א זה בית משפט…" (מתוך הסרט: "אבא גנוב")


השימוש הינו לפי סעיף 27א עפ"י חוק זכות יוצרים
הסרט אבא גנוב שהזכרתי קטע ממנו בפתיח. יצא בשנת 1987 ונראה שעד היום יש באמת את אותו פער בין ת"א לטבריה

רגע לפני הפסילה של אריה דרעי מלכהן כשר ע"י בג"צ. העריך העיתונאי ד"ר אבישי בן חיים את אשר יקרה:

"להגמוניה של ישראל הראשונה בכל זאת יש כוח ומוכנות נפשית לפסול אותו ולגזול את זכות הבחירה הדמוקרטית של 400 אלף מזרחים, כי בעיניה למרות שזה מותר חוקית, זה "לא סביר". אכן ככה קרה, אחד עשר שופטים עשרה מתוכם אשכנזים, פסלו בנימוקים שונים את דרעי חוקי לא חוקי זה לא העניין. ברצוני לא ללכת לפן האישי של פסילת דרעי אלא לפן הכללי - חברתי יותר.


ביטאון 'הדרך' של ש"ס הקדיש את עמוד השער של העיתון לפסיקת בג"ץ. בכותרת הראשית, נכתב בענק "בג"ץ נגד עם ישראל". לענ"ד הקרב הזה הוא שורשי יותר והוא בעצם מורשת השופט בדימוס, אהרן ברק, אל מול מורשת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל.


מרן ותנועת ש"ס לפני כ-40 שנה הביאו בשורה של ממש עבור הציבור הספרדי המסורתי. מרן גם בספרי ההלכה נותן זקיפות קומה לספרדים לא לזנוח את מנהגי אבותיהם לטובת פסיקה אשכנזית. מרן מרומם את "הרוח המזרחית" של יוצאי ספרד ומרוקו. מרן ביחד עם דרעי הביאו למהפכה של ממש גם ברמה החברתית והפוליטית. הראייה, גם לאחר מותו, מורשת מרן חזקה בקלפי - בבחירות האחרונות ש"ס קיבלה כ-400,000 קולות שהם 11 מנדטים.


מהצד השני יש את אהרן ברק שבשלל תפקידיו לאורך השנים דאג לשמר את העליונות של האליטה האשכנזית. היה זה ברק שקבע ש"הכל שפיט" ונתן עוד כוח לאקטיביזם שיפוטי. הביטוי "מלא כל הארץ משפט" שהוא קבע, רק מחדד שהוא ראה בשופטים רמי מעלה ועליונים מעל כולם. ברק יצר מנגנון של חונטה שמשמרת את חבריה גם בדור ההמשך. זוהי מורשת ברק שבעצם רק מגדילה פערים חברתיים, אל מול מורשת מרן שביקש לקרב ולהקטין פערים.


יתירה מזאת, הפרשן ברדוגו אמר ברדיו "גלי ישראל" לשרון גל: "זו לא מלחמה על הרפורמות המשפטיות, זו מלחמה על הזהות של מדינת ישראל. מי שמאיים על הדמוקרטיה הישראלית זו המפלצת שהקים אהרון ברק". מעניין שגם מערכת ה"וול סטריט ג'ורנל" במתקפה נגד בג"ץ: "חסר בלמים, מבטל את ההליך הדמוקרטי".


עו"ד גיא בוסי במספר ראיונות אמר: "אי אפשר להתעלם מכך שהתנועה לאיכות השלטון רודפת אחרי ש”ס ודרעי למעלה משני עשורים ומגישה עתירות כנגד כל מה שקשור לתנועה וראשיה". אותה תנועה היא עוד ביטוי לאותה מורשת ברק שכאמור נאבקת מול מורשת מרן במישרין ובעקיפין.


דוגמא נוספת, עו”ד יהודה שפר, משנה לפרקליט המדינה לשעבר, הסביר בריאיון בערוץ 12 למה אין כמעט שופטים מעדות המזרח: “אם חלק גדול מהספרדים לומדים במוסדות ש”ס ולא לומדים ליב”ה ולא יכולים בכלל להגיע ללימודי משפטים, אז אולי זה יוצר עיוות”.

אגב, במוסדות החינוך של ש”ס כן לומדים ליב”ה. רבים מהבוגרים אף לומדים משפטים! אבל כנראה יותר קל לעו"ד שפר לצייר את מצביעי ש"ס כנחותים אל מול האליטה ולהאשים אותם שהם לא נכנסים לאותה חונטה שסוגרת את שעריה. לא ייאמן!


הסרט אבא גנוב שהזכרתי קטע ממנו בפתיח. יצא בשנת 1987 ונראה שעד היום יש באמת את אותו פער בין ת"א לטבריה. (כמובן ראשיתו עוד מקום המדינה). ת"א כמודל לאליטה ועריצות מול טבריה כמודל לעיר פריפריה, מסורתיות ופשטות. הפער הזה יכול להצטמצם רק עם רצון טוב ונכונות של כלל החברה להכיר בפער ולגשר עליו. במילים אחרות, הפער החברתי, מצ'יקו בן דוד, ועד היום ייפתר רק כאשר יגיע "בן דוד" אחר בבוא היום.

שבת שלום לכולנו.

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page