top of page

מה עושה טבע האדם לטבע? הורעל פגר רחם שנמצא בסכנת הכחדה חמורה!

פגר רחם, עוף דורס בסכנת הכחדה חמורה, נמצא בשטח באזור הגליל לאחר שהורעל. הרחם היה בעיצומו של קינון פעיל


פקחי רשות הטבע והגנים איתרו בשטח באזור הגליל פגר רחם, עוף דורס בסכנת הכחדה חמורה, לאחר שמת כתוצאה מהרעלה. הרחם נמצא בשטח בעקבות קבלת איתות מהמשדר שהיה מוצמד לגופו, שהתריע על חוסר תזוזה של הרחם.


הרחם שהורעל ומת טופל בעבר, לפני 4 שנים, על ידי בית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי ברמת גן, לאחר שאותר פגוע בשטח כנראה גם אז כתוצאה מהרעלה. לאחר טיפול ושיקום בבית החולים לחיות בר שוחרר הרחם חזרה לטבע יחד עם משדר GPS שהוצמד לגופו לצרכי ניטור ומחקר.

המשדר אפשר לפקחי רשות הטבע והגנים ורון אפרת, תלמיד מחקר במכון מיטרני לחקר המדבר באוניברסיטת בן-גוריון, לעקוב אחר תנועותיו וכך נמצא שהרחם קינן מדי שנה בנחל עמוד, כאשר לפחות קינון אחד מתוכם צלח. גם עתה היה הרחם בעיצומו של קינון פעיל בקן עם שני גוזלים. עם מציאת פגר הרחם מיהרו פקחי רשות הטבע והגנים לבדוק גם את הפעילות בקן באמצעות תצפית ונכון לעתה נמצא כי הוא נטוש, לרבות הגוזלים, ממצא שמעלה חשש ממשי לגורלם. על פי הידוע קינון זה הוא היחיד הפעיל השנה עם גוזלים באזור הגליל ועם מותו של הרחם עתה לא תירשם השנה הצלחה כלשהי בקינונים.


לדברי אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים:" העופות הדורסים, בהם הרחמים הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה, ממשיכים לשלם את המחיר הכבד של ההרעלות, שמקורן בפעולה עבריינית. היעדר התקדמות עם החקיקה בנושא אכיפת הרעלות, גם בכנסת היוצאת, מקשה ואף מונעת מרשות הטבע והגנים, האמונה על חוק הגנת חיית הבר, להוביל מאמצי אכיפה כנגד המעורבים הפועלים באופן לא חוקי. מכיוון שאין מניעה, הרעלות מתרחשות חדשות לבקרים וחיות בר יחד עם חיות מחמד ומשק מתות לשווא ובייסורים. זהו הרחם השישי שמת בישראל בפחות משנה וזאת רק על פי המקרים המדווחים, שאיתורם מתאפשר בין היתר באמצעות המשדרים. מתוכם כארבעה מתו כתוצאה מהרעלה, כאשר שלוש מהרעלות התגלו באמצעות משדרי ה-GPS. ההערכה היא שהמספר של הרחמים המתים בכל שנה גבוה עוד יותר. את המחיר משלמים העופות הדורסים וגם אנחנו בני האדם. קידום החקיקה ותקנות לבקרה על מכירת ואחזרת חומרי הדברה מסוכנים יוכלו לסייע בצמצום מספר מקרי ההרעלות".


הרחם הוא עוף דורס בינוני בגודלו שעיקר מזונו פגרים ושיירי בעלי חיים, ובין היתר הוא מתמחה בפיצוח של קליפות ביצים. בישראל האוכלוסייה היציבה מונה כ-55 זוגות ושומרת על יציבות בעשור האחרון אחרי ירידה דרסטית מ-150 זוגות לאורך כ-30 שנה. הרחם הוא העוף דורס המקומי שנמצא בסכנת הכחדה עולמית החמורה ביותר ובמרבית תחומי תפוצתו אוכלוסייתו פוחתת. בישראל, לעומת זאת, כנראה בזכות פעולות ממשק, רבייה ואישוש, אספקת מזון בתחנות האכלה ומיגון קווי מתח המבוצעות במסגרת "פרויקט פורשים כנף", המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וחברת החשמל, נשמרת יציבות באוכלוסייה, שהינה חריגה לטובה בקנה מידה עולמי.

בין האיומים העיקריים על אוכלוסיית ניתן למנות הרעלות, התחשמלות, טורבינות רוח וכן פגיעה לאורך ציר הנדידה.


בתוך כך, מדוח חדש של רשות הטבע והגנים המסכם את אירועי ההרעלה בין החודשים ינואר-אפריל השנה עולה כי בתקופה זו זוהו על ידי פקחי רשות הטבע והגנים בסיוע כלבי הרחה מאומנים 21 אירועי הרעלה זדונית שונים בהם הורעלו ומתו 59 פרטים של חיות בר, בהם עופות דורסים, חלקם המסווגים במעמד של סכנת הכחדה חמורה כמקנן בישראל. ההערכה היא כי מספר חיות הבר שנפגעו בפועל מאירועי הרעלה אלו גבוה עוד יותר שכן הנתון המדווח הוא רק עבור חיות הבר שפגריהם אותרו בשטח.


בין מיני העופות הדורסים שמתו מההרעלות בתקופה זו : רחם, דיה שחורה, עקב חורף, עקב עיטי, זרון סוף, עיט צפרדעים ועיט חורש.

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page