top of page

מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות

עודכן: 29 במאי 2022

וְהִגַּדְתָּ֣ לְבִנְךָ֔ בַּיּ֥וֹם הַה֖וּא לֵאמֹ֑ר בַּעֲב֣וּר זֶ֗ה עָשָׂ֤ה יְהוָה֙ לִ֔י בְּצֵאתִ֖י מִמִּצְרָֽיִם.

המשפט הזה נועד לספר לקטנים שלנו מה עברנו כדי להגיע עד הלום, כדי שנעריך את הדרך עד לחירותנו. ההערכה שומרת עלינו, כיוון שהיא מכוונת אותנו להיות טובים יותר למען עצמנו ולמען הדורות הבאים.

את המשפט הזה קושרת האגדה של פסח למשפט "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות" והיא מספרת כיצד הלילה הזה, ליל הסדר, הוא ייחודי בגלל המנהגים שבו: אכילת מצה, העדר חמץ, שאר ירקות מרור ועוד.

בהשלכה אלינו, השאלה החוזרת מדי שנה, "מה נשתנה"? נועדה לשאול את עצמנו היכן אנו בד' אמותינו כעם, כאומה, פעלנו לשינוי? מה נשתנה עבורנו מהיום שהשגנו את חירותנו וקמה מדינת ישראל?לאחרונה הטרור העלה את ראשו שוב ומנהיגנו אילמים, חרשים, ועיוורים, מזלנו שחיילנו אמיצים. הנגב מופקר לעבריינים, לאלימות, למרצחים, לגנבים, לשונאים, ומנהיגנו אילמים, חרשים, ועיוורים, מזלנו שחיילנו אמיצים, אך שוטרינו חוששים להיכנס למקומות מסוכנים, בהעדר הכשרה ותנאים, בחשש שמא גם הם יהרגו והפורענות חוגגת בהעדר מנהיגות.


לצערנו לא השתנה דבר בהתנהלות ח"כ הערבים שלא שירתו בצה"ל, שקוראים למרד ולהסתה ולשוטרים הערבים להניח את נשקם, מה זה אומר על דו הקיום שאנחנו כל כך חותרים אליו, אם בסוף המנהיגים שלהם לא מכירים בזכותנו הבסיסית לביטחון אישי? והיכן שופטינו ה"דגולים" ומה נשתנה בדעתם בעניין זה אם בכלל? מה נשתנה עם העובדה שילדיהם של הערבים אינם משרתים שרות של 3 שנים למען המדינה ועוד ילדיהם מקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי? וילדים, יש ברוך השם בשפע, כי הרחם הפלשתיני יודע לבקש את הקצבאות, גם כאשר חלק קטן מאוד מהם מתבררים כרוצחים בדם קר? ויש בשמאל עוד כאלו שאומרים אל תיגעו להם בקצבאות.


ומה נשתנה עם החלטות מועצת מנהל מקרקעי ישראל, כשבמכרזים של מנהל מקרקעי ישראל לבניה ביישובים היהודים, ערבים יכולים להשתתף במכרז ולרכוש קרקע ולבנות את ביתם בתוככי יישוב יהודי, אך ביישובים הערביים יהודים עפ"י מינהל מקרקעי ישראל לא יכולים להשתתף במכרז לבניה עצמית בכפר ערבי או שאין באמת היתכנות לעבור לגור בכפר ערבי. ומה נשתנה עם ממשלה שאין אחד משריה ובכיריה שלא שיקר ומשקר את העם או את ציבור בוחריו? האם פספסנו משהו בגזירה, שהציבור לא יכול לעמוד בפניה? ראש ממשלה מכהן, חליפי, עתידי, שרים ועוד אישי ציבור משמיעים לקהל את מה שהוא רוצה לשמוע ולאחר מכן אנו מתבדים.


אז מה באמת נשתנה הלילה הזה? האם היום אנו מעריכים יותר את אותו מנהיג דגול משכמו ומעלה אותו שיקר אחד ממצביאי צבא הגנה לישראל על המצב בלבנון ומרוב צער הוא מת מוות של ייסורים נפשיים על מות חיילים ואזרחים חפים מפשע? האם נדע עתה להעריכו יותר, כי אין לנו עוד כאלו בדורנו מנהיגים אנושיים, אמפטיים מלאי רחמים עם מצפון חריף ורגשי אשם על שלא היו טובים יותר עבורנו? ודווקא משום כך היו דגולים בעינינו! מה נשתנה מאז עיתם, מאז בגין ז"ל ועד היום? ומה נשתנה בתחום השנאה התהומית בין שמאל לימין ובין ימין לשמאל? בתחום האליטות שמסתכלות עלינו מלמעלה? בתחום התקשורת עם עיתונאים ההזויים אשר לא פעם מפילים אותנו היישר לידי אויבנו? האם טרחנו לדרוש איזון הבאת דעות בתקשורת באופן חד וברור? ומה נשתנה עם אנשי שמאל שהצליחו להחדיר בעם את השנאה לאחד המנהיגים הגדולים ביותר בדורנו, בנימין נתניהו, גם אם ביקורת זו או אחרת בעניינו היא לגיטימית? היש בכלל מישהו בעם שיכול לעמוד מול כל מה שעשה האיש בחייו ולהרשות לעצמו לזלזל בו כאדם? הייתכן שיהודי ירשה לעצמו לשים אותו בנשימה אחת עם המחבלים והרוצחים בישראל... האם שכחו מי האיש ומה עבר בחייו ובצה"ל ועל מה קיפח אחיו את חייו? על מה חירפו את נפשם אם לא על הגנת העם והמולדת אל מול מחבלים רצחניים. אז הנה אנחנו שוב כאן ואנחנו שוב שואלים בפסח הזה מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות, אבל הרגע הקשה בשאלה הזאת הוא כיצד אנו משיבים: האם כבת יענה הטומנת ראשה בחול או כמי שמוכנים לשלם מחיר אישי על חתירה לשינוי? אם כל אחד מאיתנו יחתור למען שינוי בד' אמותיו וביכולת מגבלותיו, אם נפעל יחד לשינוי ולא האחד כנגד השני, אולי נצליח להיות טובים יותר בשנה הבאה. בואו נלמד מהמסובים לשולחן, כי אף שמשפחתנו היא הדבר היקר והקסום ביותר עבורנו והיא הגזע עליו אנו נשענים, אם לא נצא מפעם לפעם ונסכן את עצמנו, עלולה הסכנה לרבוץ יום אחד לפתחם של אהובינו. ארץ ישראל לנו ניתנה ויש לשמור עליה כעל בבת עינינו ולהילחם בכל כוחנו על אלו הקמים להורגנו בין עם יד מושטת לשלום ובין עם סכין בין השיניים ובין עם רובה או אקדח דרוכים.


יש בין כל העמים הזרמים והדתות המון אנשים טובים הראויים לחיות עמנו ולסעוד איתנו באותו שולחן בארץ ישראל יפה, אוהבת ומחבקת ואנחנו חייבים להפריד בין אלו שהם כאן כדי להושיט יד לשלום לבין אלו שאינם ועדיין לפעול כלפי כולם למען אותה מטרה: לחיות ביחד בשלום או לא לחיות כאן בכלל. לכן כאשר עולה השאלה "מה נשתנה" בשולחן הסדר שלכם, תחשבו מה תשנו אתם לשנה הבאה? במה תסכנו למען שינוי, כי אמרו גדולים ממני: "לא ניתן לעשות כל הזמן את אותו הדבר ולצפות לשינוי", אז בואו נשנה, כל אחד כמידותיו וגזרותיו.


שבת שלום וחג פסח שמח!

זו ההזדמנות לשלוח לאחינו הערבים הנוצרים בישראל ובעולם, ברכת חג פסחא שמח.


חג הפסחא חל אצל הנוצרים ביום ראשון ושני הקרוב. מי ייתן ונזכה תמיד לשבת יחד לחגי הדת של כל אחד מאתנו עם בשורת הברכה לח שמח ואביב פורח.
#טורעורך#חייםחליוה#מהנשתנההלילההזה#חגפסח

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page