top of page

מבוכה היסטרית


ההודעה ההיסטורית של משרד החוץ על פגישה בין שר החוץ אלי כהן למקבילתו בלוב נג'לה אלמנקוש, הפכה בִין לילה למבוכה היסטרית ולפיגוע מדיני רב נפגעים שייקח זמן לאמוד את עוצמת הנזק שנגרם ממנה.


השימוש בתמונה נעשה עפ"י סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים
ח"כ אלי כהן שר החוץ של ישראל תמונה מתוך הפייסבוק

אלי כהן, שהצליח לקפוץ בזמן מהספינה הטובעת של משה כחלון נהפך לנסיך הליכוד והתברג במקום השני והמכובד בפריימריז, זה חִייב את נתניהו לשדרג אותו לתפקיד שר החוץ, שלא כמו בעבר, הוא תפקיד נטול סמכויות שמטיילות להם בין משרדי המודיעין, עניינים אסטרטגיים והמל"ל.

כהן יודע שלפי ההסכם הקואליציוני הוא מכהן בתפקיד שנה ראשונה שלאחריה הוא מעביר את המושכות לישראל כץ לשנתיים, וחוזר בשנה הרביעית ה'לא ריאלית' מבחינתו, בטח בממשלת ימין מקרטעת שלא יודעת אם היא תעבור את מושב החורף הקרוב בשלום, ולא חסר סיבות לכך, מסאגת הגיוס ועד סאגת הוועדה לבחירת שופטים.

כהן, שסופר את הימים שנשארו לו עד דצמבר הקרוב, מנסה להביא הישגים מדיניים וכמה שיותר הרי זה משובח, הוא התחיל בפתיחת שמי עומאן לטיסות, המשיך בהעברת 3 שגרירויות לירושלים ומסיים בהסכם סחר עם איחוד האמירויות.

הפזיזות והזחיחות שנעשתה בפרסום הידיעה המרעישה פגעה בכהן תדמיתית שמנסה בכל מחיר לחפות על נתניהו, שלהבדיל כמו ראש ממשלת לוב ידע גם ידע על קיום הפגישה ובורח מאחריות, נתניהו הסתפק בהודעה לקונית שהשרים מחויבים לקבל אישור ממנו ברגע שמקיימים פגישות חשאיות בנכר, וד"ל.


בזמן שבקואליציה שררה דממת אלחוט על התקרית המביכה, באופוזיציה חגגו, לפיד קפץ להגיב ראשון שאצלו כשר חוץ 'זה לא היה קורה', והאמת שהפעם הוא דובר אמת, כי כאשר לא עושים כלום אז לא קורה כלום.

בדומה לחשיפת פרשת פגאסוס, שבזמנו לפיד דרש בתוקף שתקום ועדת בדיקה לפרשה, והיום הוא מתנגד לוועדה שהקים לוין למרות דעתה השלילית של היועמ"שית, ככה זה כאשר הכל עניין של פוזיציה.


לפיד שרואה לנגד עיניו את גרף המנדטים שלו כלפי מטה ושל גנץ כלפי מעלה, מבין שאם הוא לא יחשב מסלול מחדש במקרה הטוב הוא יתכווץ במקרה הפחות טוב הוא יתרסק, ולכן הוא החליט לשנות מנגינה בנושא חוק הגיוס והתחיל לדבר בצורה מפויסת יותר, הוא מנסה להפסיק להיות מובל ולהתחיל להיות מוביל ובכך לשנות את הגרף לטובתו.


סערת סמוטריץ' והרשויות הערביות הגיעה לסיומה בהחלטה משותפת עם השרים ארבל ושקלי להקים תוכנית 'רמזור', שעל פיה רשות 'אדומה' תידרש למנגנון פיקוח הדוק, צהובה פיקוח חלקי, וירוקה פיקוח קל.

תוכנית הרמזור שמנסים השרים שקלי וסמוטריץ' לקדם ברשויות הערביות ושבהמשך יתרחבו גם לרשויות היהודיות, התוכנית שנחלה אז כישלון חרוץ בתקופת הקורונה וגרמה לכאוס ובלבול. ככל הנראה גם הפעם היא תגרום לזה לקרות. רועי ויזאן, יועץ ופרשן פוליטי. לתגובות: roei123489@gmail.com


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page