top of page

לקנות דירה, חלום או סיוט?


כולם רוצים שהיה להם בית שהיה רק שלהם אבל לקנות דירה היום זה על גבול הבלתי אפשרי. אנשים צעירים שמחפשים דירה במחיר שפוי כבר כמעט אי אפשר למצוא, וכרגע זה לא נראה שיש פתרון באופק ולא צפויה ירדת מחיר דרסטית שתהפוך את הקערה על פיה.

הרבה אנשים במיוחד הצעירים רוצים לגור במרכז בתל-אביב והסביבה כי הם מבינים שתל אביב היא המרכז הפועם יש בה מקומות בילוי לצעירים, יש הרבה מקומות עבודה ויותר הזדמנויות להצליח וגם במחשבה על העתיד לגדל ילד במרכז זה נותן יותר אפשריות מאשר לגדל ילד בפריפריה.


אבל לקנות דירה זה אתגר כי השוק עובד על עקרון של היצע וביקוש נוצר מצב של הציע נמוך וביקוש גבוהה לכן מחירי הדירות גבוהים כי חסר דירות ומי שמחזיק בדירה ורוצה למכור או להשכיר יודע שהוא יכול לדרוש מחיר גבוהה ושיהיה מי שישלם ובאמת כך המצב בשטח. בחדשות אנחנו כל הזמו רואים ושומעים על עליות במחיר או דירות להשכרה שלדעתי לא ראויות למחייה ודורשים עליהן מחיר מופקע כי בעל הדירה יודע שיש מי שישלם.


כדי לקנות דירה צריך לרוב משכנתא שהיא בעצם הלוואה שהבנק נותן ואנחנו מחזירים להם כל חודש סכום שיכול לעלות או לרדת לפי הריבית. יש זוגות שלוקחים משכנתא בסכומים גבוהים מאוד וההחזר החודשי הוא גבוה מאוד יש כאלה שיעשו הכל רק כדי שתהיה להם דירה משלהם. צריך לחשוב גם על העתיד זוג צעיר שאין לא ילדים יכול להחזיר סכום מסוים לבנק אבל מה יקרה שהיו ילדים ההוצאות יגדלו והיה קשה לעמוד בהחזר לכן צריך לחשוב טוב מאוד לפני שלוקחים משכנתא שיכולה להיות הרסנית ולפעמים עדיף לחכות ולחכות להזדמנות המתאימה.

ניתן למצוא דירות זולות יותר בפרפריה בערים כמו: טבריה, דימונה, קירית שמונה וכו' אבל לא כולם רוצים לגור במקומות האלה אבל צריך להבין שאולי עדיף לגור רחוק יותר מהמרכז כדי לחסוך כמה מאות אלפי שקלים ולקנות דירה גדולה יותר ומרווחת וחדשה מאשר לגור בצפיפות במרכז.


לממשלה יש חלק מרכזי והיא צריכה לעזור לאזרחים להשיג קורת גג ולחיות בכבוד. באירופה ובארה"ב הרבה אנשים שגרים בשכירות יש להם אופציה כזאת יש בניינים שנבנים למטרה של שכירות ארוכה במחיר קבועה ולא כזה שמשתנה ועולה בהתאם למצב הרוח של בעל הדירה. צריך להיות פיקוח הדוק על שוק השכירות בארץ כדי למנוע מצבים שאנשים יזרקו לרחוב כי בעל הדירה החליט שהמחיר עולה והוא קובע בכמה הוא יעלה.


בסופו של דבר כל אחד צריך לעשות את החישובים שלו ועל מה הוא מוכן להתפשר ואיפה אפשר לחסוך כדי לגור בצורה ראויה ולא במחסן או בדירה שהיא פחות מ-20 מטר מרובע. צריך להבין שאנחנו אלה שגרמנו למחירי השכירות לעלות כי בעלי דירות במרכז מבינים את המצב ומנצלים אותו לטובתם כדי למקסמם רווחים אבל גם למדינה יש חלק היא צריכה להקצות יותר קרקעות שיכולו לבנות עליהם יותר בתים וכאשר יהיו הרבה דירות באזורי הביקוש יהיה הציע גבוהה וביקוש גבוהה והמחירים היו יותר הגיוניים. אני אופטימי אני חושב שהיה פתרון ומחירי הדיור יהיו שפויים ושנוכל להתקיים בכבוד במדינה האוהבה שלנו!

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...