top of page

ככה לא בונים חומה -גם לא הפגנה

זעקתם של תושבי טבריה בעניין החניה בעיר טבריה נמשך מזה שנים רבות ובשלוש שנים האחרונות גם ביתר שאת בשל הרדיפה אחר כסף בכדי להראות עשייה וצמצום הגירעון של העיר והכל על חשבון הציבור.


ראיתי את האנשים, ונפשי לא ידעה אם לצחוק או לבכות. עושים הפגנה וחוסמים את רחוב הגליל. נו ו... מי היו החוסמים? כאלו שבכלל הגיעו ממניעים פוליטיים כאלו ואחרים, אינטרסנטים

כך למעשה בהוראת יו"ר הוועדה הממונה החלו לרשום דוחות חניה גם בימי שישי וברחובות העיר כולה בשיכונים, בשכונות וברחובות המגורים. כל למשל החניה הלא חוקית בגן העיר שעל אדמתה נרשמו עשרות מאות ואלפי דוחות.


ועכשיו, סגרו גם את החניה בגן העיר ופשוט אין היכן להחנות. כל בנין שנבנה בעיר העירייה גובהה ממנו כופר חניה במקום שהיזם יציג בתוכניות הבניה שלו חניות בהתאם לחוק ולתן החניה. הקבלן מרוויח היות והוא בונה יותר שטחי בניה על השטח שלו, משלם כופר חניה במקום לחפור 2-3 קומות למטה לחניות העירייה גובה כופר חניה ובכסף העירייה אמורה לבנות חניות אך כידוע היא לא בונה ומבזבזת את הכסף.


סגירת חניון גן העיר החריפה לחלוטין את מצב החניה בעיר. למעה אין היכן להחנות בעיר טבריה. מספר בעלי עסקים החליטו לעשות מעשה ולהפגין ביום ראשון השבוע כנגד העובדה שהעירייה לא מתכננת חניה בגן העיר.


ישנו מטבע לשון בכדורגל ידוע ומוכר לכולנו "ככה לא בונים חומה". ולכן חברים כך לא עושים הפגנה, כך בקושי מנהלים שיח אלים. הא ותו לא.


לאורך כל הדרך תושבי טבריה שותקים לרשות בעניין דוחות החניה. כאשר משרד עו"ד סנדרוביץ שחט את תושבי העיר ואחרים בגין דוחות החניה, הפושעים היו ראש העיר דאז וחברי מועצת העיר שהעניקו לזוכים במכרז סנדרוביץ 30% מההכנסות של דוחות החניה, אפשרו לסנדרוביץ לשחוט את הציבור בריביות עפ"י ההסכם בין העירייה לעו"ד סנדרוביץ חברים והכל הדוחות שנרשמו דאז היו לא חוקיים בעליל כי הפקחים לא היו עובדי החברה הכלכלית ולא עובדי עירייה.


וכידוע הסמכות לרשום דוח נתונה רק לראש העיר אשר מאציל מסמכויותיו רק לעובדי העירייה, עד ש... החברה הכלכלית בתקופת זוהר עובד יצאה למכרז חדש והזוכה שזכה הציע עמלה 0% והגביה היא לפי חוק ההוצאה לפועל חוקי ותקין. אבל סנדרוביץ המשיך לגבות עפ"י ההסכם שלו עשרות אלפי שקלים על דו"ח של 100 שקלים. לא זכור לי שהציבור אז זעק, או שבת, או הפגין, הציבור נאנס ולא עשה כלום.


היו ראשי ערים, בני קיריתי, יוסי בן דוד, עברו מים בירדן והנה הגיע יו"ר הוועדה האיש שאין בילתו, מר אני ואני ואני... בועז יוסף, והגזרות החלו לרדת משמיים על תושבי טבריה ואנשי העסקים בה כאילו הם גזרות משמיים שלא ניתן לפרקם ולרסקם. גזרות כגון הגדלת שטחי הארנונה, דוחות חניה בשכונות ובכל רחובות העיר גם בימי שישי שבת, העלאת אגרות השילוט בעשרות ובמאות אחוזים, ביטול חניות ומתן היתרי בניה עם כופר חניה כאשר העיר והתושבים משוועים לחניה ועוד... האם אלו גזרות משמיים שלא ניתן לפרקם או לבטלם? ניתן גם ניתן, אבל הציבור מטומטם והציבור משלם וישלם. ככה זה עובד בטבריה.


והנה השבוע החליטו לעשות מעשה ולהפגין מספר בעלי עסקים בעיר. ההפגנה הייתה אל מול משרדי. ראיתי את האנשים, ונפשי לא ידעה אם לצחוק או לבכות. עושים הפגנה וחוסמים את רחוב הגליל. נו ו... מי היו החוסמים? כאלו שבכלל הגיעו ממניעים פוליטיים כאלו ואחרים, אינטרסנטים, שלא באו בכדי למחות על מצוקת החניה בעיר, וכאלו שהגיעו למחות על מצוקת החניה שהיו מיעוט קטן. בכלל, למה ברחוב הגליל ולא בבניין העירייה? חברים תשערו בנפשכם אם לקניון ביג פאשן היו סוגרים את החניה האם הייתה לו בכלל זכות קיום? כשראו בקניון ביג פאשן שרבים מגיעים להחנות שם כל היום את רכבם וירדו לעבודה בעיר הציבו מחסום של 3 שעות חינם השאר בכסף. בשים לב לבעלי העסקים ברחוב הגליל, הירדן, הבנים כמו גם השוק אין בכלל כיום מקומות חניה, גם החניה בכביד מאחורי גן העיר נחסמה גם להולכי רגל. אבל המפגינים חסמו את רחוב הגליל, לא חכם.


הפגנות צריך לדעת לעשות. למיקום יש חשיבות, למועד יש חשיבות, לעוצמה יש חשיבות, להתמדה יש חשיבות מכרעת. לדעתי, צריך לארגן הפגנה בבניין העירייה. להגיע מוקדם ולחסום את כל החניות בעירייה כך שלא יוכלו לרשום לכם דוח אבל גם הבכירים לא יוכלו לחנות במקומות החניה שלהם, צריך למלא את כל מקומות החניה בחניון העירייה שגם לעובדים לא יהיה היכן להחנות, צריך להשיג אישור להפגנה וצריך להגיע לשם בעשרות ובמאות אנשים ורכבים מוקדם בבוקר לפני כולם. יום יום שעה שעה חברים תושבי טבריה אונסים אתכם ואתם שותקים כך זה קורה כבר 3 שנים.


כך לא בונים חומה וכך לא עושים הפגנות. העצוב בכל האירוע הוא ששמעתי מאחד המארגנים שהוא התחנן וביקש להיפגש עם יו"ר הוועדה הממונה, בועז יוסף, והאיש לא הסכים להיפגש עימו. חברים לפקיד הממשלתי בועז יוסף יש שרים שמינו אותו, תחתימו עצומה שדורשת ממשלת ישראל שמינתה אותו שיחייבו את הפקיד הממשלתי להיפגש עמכם, שיחייבו את הפקיד הממשלתי לבטל דוחות חניה שנרשמו שלא כדין, שיבטל את חיובי הארנונה השגויים, המוטעים והמוגזמים שיצרו אצל מרבית הציבור בלבול אדיר וזעם, תדרשו את החלפתו של הפקיד הממשלתי גם עכשיו רגע לפני. תפנו במכתבים אל יו"ר וועדת הפנים בכנסת ואל חברי וועדת הפנים בבקשה להתערבות שלהם תחתימו עצומה תפעלו ברמה הארצית אצל חברי הכנסת של הליכוד ש"ס ואגודת ישראל וממשלת ישראל זה נוגע בכולנו.


עשו את זה עכשיו, בטרם עוד מישהו ישנה חלילה את החוק ויאפשר לפקיד הממונה בועז יוסף להתמודד בבחירות הבאות לראשות העיר ובכך ימנע התמודדות הוגנת בין כלל המועמדים. חברים יש אולי כבר מהלכים שהחלו לסלול לבועז יוסף את האפשרות הזו והכל מסיבות וממניעים שלא יטיבו עם אף אחד מתושבי העיר.


אבל על זה בכתבה נפרדת. תתעוררו, זה פוגע בכם ויש לכם זכויות לא רק חובות.