top of page

טבריה כמשל

מאת: רועי ויזאן

ערב דיון בבג''ץ בעתירה לפסול את דרעי מלכהן כשר בממשלה, יצא יריב לוין בזחיחותו, ובקול תרועה רמה פִרסם את סעיפי הרפורמה ויצא על בית המשפט העליון ב200 קמ''ש, התגובה לא איחרה לבוא, ובג"ץ בהרכב מורחב החליט לפסול את דרעי בעילת הסבירות שהמציא אהרון ברק בשעתו, השופטים לא הסתפקו בעילת הסבירות וחיפשו עילה משמעותית שתקשה על דרעי לחזור לשולחן הממשלה, ולכן המציאו את 'ההשתק השיפוטי' שמעבר לזה שהצליח 'לשתק' את דרעי, הוא גם 'השתיק' את נתניהו שנאלץ לכבד את הפסיקה ולהיפרד מהשר הבכיר והשותף הנאמן שתרם רבות לניצחונו בבחירות.


השבוע היה מקרה דומה שקשור בעקיפין שוב לדרעי, 'חוק טבריה' שהגיש ח"כ מהספסל האחורי בליכוד, עמית הלוי, שלפיו יו"ר הוועדה הממונה בטבריה בועז יוסף, מקורבו של דרעי יוכל להתמודד בבחירות המוניציפליות הקרובות בשל הזכות הדמוקרטית של לבחור ולהיבחר, ולתת לטברניים לבחור מה טוב להם.


מה שניסה ח"כ הלוי לעשות זה לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק ובעצם הפך את החוק לפרסונלי, בועז יוסף, כמו דרעי אז, משלם את המחיר על סאגת עילת הסבירות שהרעידה מדינה שלימה, בג"ץ אמנם לא פסל את החוק, אך פסל את הפרסונליות המובהקת שנוטפת ממנו ודחה את החלת החוק לקדנציה הבאה של הבחירות. משכך, בועז יוסף פסול מלהתמודד והמרוץ לראשות עיריית טבריה נפתח מחדש, בתקווה שייבחר מישהו בולדוזר שיצעיד את העיר קדימה בכל הנושאים האקוטיים, כמו חיזוק התיירות ועצירת ההגירה השלילית של צעירים ילידי העיר.

לצערנו, טבריה הייתה ועודנה תקועה איך שהיא, וכיליד העיר, זה עצוב לי אישית כי בעבודה נכונה ומקצועית העיר יכולה להפוך לפנינת התיירות של המדינה.

בהתערבותו בחוק, בג"ץ העביר מסר ברור לחברי הכנסת בכלל ולדרעי בפרט, שחוקים פרסונליים ייפסלו, דרעי מבין היטב את המסר, ואחרי שחוק הסבירות עבר במעמד צד אחד הוא כנראה יוותר ולא יתאמץ לחזור לממשלה.

העתירות שהגיעו לבג"ץ על חוק הסבירות לא הפתיעו איש, מ'התנועה לריסוק השלטון' ועד יש עתיד כולם נקבצו ובאו לבג"ץ שיבטל את החוק ה'דיקטטורי' כהגדרתם, ולראשונה יתקיים דיון היסטורי בהרכב של כל 15 שופטי בג"ץ לדון בחוק הסבירות.

הנשיאה בדימוס דורית בייניש ב2012 רגע לפני פרישתה עשתה תאונת 'פגע וברח', היא קיימה דיון בנושא חוק טל שמסדיר את גיוס בני הישיבות, פסלה אותו בעילה שהוא לא חוקתי וגרמה לתוהו ובוהו שנמשך עד עצם היום הזה, ובג"ץ בהשראת הפסילה המהדהדת של חוק טל ממשיך לפסול חדשים לבקרים את המתווים שהכנסת מציעה בעניין חוק הגיוס עד היום.

הנשיאה אסתר חיות שפורשת בקרוב יכולה לעשות מעשה בייניש, ולפסול לראשונה חוק יסוד ולגרום למשבר חוקתי, לפרוש לביתה ושהמדינה תעלה בלהבות.

למרות שגם מבחינת בג"ץ עילת הסבירות היא לא משמעותית והם יכולים להשתמש בעילות נוספות להתערב להחלטות הדרג הנבחר, ולכן פסילת חוק מינורי כמו הסבירות היא התערבות בוטה לרשות המחוקקת שהיא הריבון.

סביר להניח שאם הממשלה תמשיך לקדם את החוקים המשמעותיים ברפורמה, כמו הוועדה לבחירת שופטים או חוק היועמשי"ם, בג"ץ ירים את האמברקס ונתניהו יצטרך לסגת אחורה ולהבהיר ללוין שבמשמרת שלו הוא לא מוכן שיהיה משבר חוקתי בגלל הרפורמה המשפטית, ושינסה להגיע להסכמות רחבות ולהציל משהו מהרפורמה הטובעת!!


אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page