top of page

חסינות מפני הסבירות

מאת: רועי ויזאן

אין ספק שמבין שלל הוועדות השונות בכנסת, מי שמעוררת סקרנות רבה היא וועדת חוקה חוק ומשפט בראשות ח"כ רוטמן, ולא רק בגלל ההצגות שהיא מספקת לנו ע''י החכי''ם השונים, אלא בשל העובדה שרוטמן הוא מאדריכלי הרפורמה המושך תשומת לב יתירה.

בניגוד למושב הקודם, ששם הכינו בעמל רב את סעיפי הרפורמה, ובעיקר את החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, הפעם הדיון בוועדה ממוקד על צמצום עילת הסבירות בשיטת השופט סולברג, וסביר להניח שיוראי מרציאנו וטלי גוטליב שחברים בוועדה ידאגו שההצגות יימשכו ביתר שאת.

סולברג בעצם מפריד בין הדרג הפקידותי לדרג הנבחר, העיקרון הוא פשוט, הסבירות של השופטים איננה עדיפה על הסבירות של נבחרי הציבור, ולכן החלטת ממשלה לא תיפסל מחמת אי סבירות. לפי סולברג, לממשלה ישנה חסינות מפני הסבירות בניגוד לפקידים.

מאז דרמת בחירת נציגי הוועדה לבחירת שופטים, לפיד וגנץ אמנם קיבלו את שלהם ואלהרר נבחרה כנציגת האופוזיציה בגיבוי נתניהו, אבל כעת הם דורשים את כינוס הוועדה וגרמו בכך לפיצוץ השיחות.

לפיד בזחיחותו גרם לגנץ לטפס על עץ גבוה, גנץ מבין שהוא חייב ענף ארוך לרדת מהעץ כדי לחזור לשיחות, משום שהוא מבין שהשהיית השיחות לאורך זמן בגלל גחמות של לפיד יפגעו בפופולריות שצבר בעמל רב והבייס הפוליטי שבנה יקרוס.

גנץ, שהתרגל לשתות בקשית את המנדטים של לפיד ונתניהו, עוד ירגיש איך נתניהו בשלוק אחד מחזיר אותם בחזרה, והשלוק הזה יקרה כנראה מהר מהצפוי, בטח אחרי סאגת תיק 4000 והסטירה המצלצלת שקיבלה הפרקליטות והיועמשי"ת בזה שהסעיף העיקרי של השוחד ירד ממנו, וגילו בעצם שההר לא הוליד אפילו עכברון - כלשון היועמ"ש מנדלבליט, שאמנם אמר את זה על דרעי אבל התכוון לנתניהו.

לא לחינם נתניהו אזר אומץ להעביר את חוק הסבירות באופן חד צדדי כבר במושב הנוכחי, זהו אותו חוק הסבירות שהגיעו איתו להסכמות בבית הנשיא, עכשיו לנתניהו יותר קל להעביר אותו, הוא מרוויח מחד שקט מהבייס הימני והרגעה חלקית של לוין, ומאידך הוא יוכל להתמודד עם המחאות שיבואו בעקבותיו - שמן הסתם יהיו בקול ענות חלושה, מהסיבה שהייתה הסכמה על תוכן החוק בבית הנשיא, וכך נתניהו מתכוון לעבור לחוק הבא שהוא חשוב לא פחות, והוא צמצום כוח היועמשי"ם, ששם הוא מקווה שגנץ כבר ימצא את הדרך לרדת מהעץ שלפיד הכין לו ויבוא לשתף פעולה כדי להחזיר יחד את התפקיד של היועמ''ש למקומו הטבעי, וכך כל שר יוכל לקדם מדיניות ולממש אותה ללא חששות.

כיום, שרי הממשלה רואים מול עיניהם איך היועמשי''ת מנהלת דה-פקטו את הממשלה והופכת אותם לעציצים, נתניהו - שרגיל היה לעבוד בשיטה של 'דחה ככל יכולתך', מבין שזה הטיימינג הנכון מבחינתו לקדם את חוק עילת הסבירות, והד"ש החם שקיבל מהשופטים במשפטו מאשררים לו את זה !!


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...