top of page

"הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ וְנָמֵר חֲבַרְבֻּרֹתָיו"?

עודכן: 3 ביוני 2022

פרשת אלגאלי – סיפור בהמשכים


כעיתונאי למדתי, היכן שאין היגיון בריא ושכל ישר בביצוע פעולות ציבוריות עם חשש לכאורה לעבירה, יש אינטרס שעומד מאחורי העניין ובכל עניין. שהרי, איש לא ייקח סיכון לחינם על שמו הטוב ושלא נדבר על חלילה, עבירות פליליות.ביום ראשון השבוע נפגשו בבית הדין לעבודה, ארצי מרדכי, יו"ר וועד העובדים בעיריית טבריה, וחבר בוועדת המכרזים בעיריית טבריה, היועץ המשפטי לעירייה, שמעון בלסן, ראש העירייה הממונה, בועז יוסף, שהביא עימו את עוזרו, דוברו, הגזברית ליבנת דהאן, המנכ"ל (יש לציין מהלך חריג וראשון מסוגו), מטעם משרד הפנים הגיע עו"ד מפרקליטות המדינה, עורך דינו של אלגלי יהושע ומר אלגאלי עצמו.


הדיון המקדים התקיים, אצל נשיא בית הדין האזורי לעבודה, בנצרת עילית. כידוע, הגיש יו"ר וועד העובדים בעיריית טבריה, ארצי מרדכי, בשם ועד עובדי עיריית טבריה תביעה כנגד עיריית טבריה בנושא מינויו של מנהל אגף משאבי אנוש בעיריית טבריה.


כזכור, טען ארצי מרדכי, שבהליך קליטתו של יהושע אלגלי נפלו כשלים מהותיים, אשר מחייבים לפסול את המכרז ולהוציא מכרז חדש. מעבר למספר כשלים היו שני כשלים מהותיים שעיריית טבריה ביצעה שינוי במכרז וקיים חשש שהשינוי בוצע לכאורה בכדי להכשיר את קליטתו של אלגלי וכן, אלגלי לא עמד כלל בתנאי המכרז.

בדיון בבית הדין לעבודה, מר ארצי מרדכי, התייצב למשפט לבד, ללא ליווי ו/או ייצוג של עו"ד ומנגד הגיעו, בועז יוסף. עוזרו, הדובר, הגזברית, המנכ"ל, עו"ד בלסן, מנהל משאבי אנוש עורך דינו של אלגי ועו"ד ארנון חזון מפרקליטות מחוז צפון.


בפתח הדיון, פנה נשיא בית הדין לעבודה, השופט מירון שוורץ, לעיריית טבריה בהצעה לבטל את המכרז ולהוציא מכרז חדש, בהתאם לחוק היות ועל פניו נראה שיהושע אלגלי אינו עומד בתנאי המכרז וישנה בעייתיות בשינוי תנאי הסף במכרז. הדיון נמשך כארבע שעות ובכל שלבי הדיון השופט המשיך להמליץ לעיריית טבריה לבטל את המכרז כי בתביעה אשר הוגשה ע"י ארצי מרדכי צוינו כשלים במינויו של אלגלי.


במהלך הדיון, נציג מטעם פרקליטות המדינה מחוז צפון, המייצג את משרד הפנים, לאחר שביצע בדיקה מעמיקה בקורות החיים של אלגלי ובמכרז אשר פורסם ע"י עיריית טבריה הצטרף לעמדתו של יו"ר וועד העובדים מר ארצי מרדכי וציין בפני השופט שלאור הסתירות המהותיות הקיימות בין תיאור התפקיד, כעולה מהודעת העירייה בתיק סע"ש 3490-10-19 לבין המידע שנמסר בקורות חייו וכן בשל הספק העולה באשר לנסיבות שהביאו לשינוי תנאי הסף שפורסמו במכרז השני, יש הצדקה לבירור העובדות לאשורן ובהתאם לבחון לבטל את החלטת ועדת הבחינה ואת זכייתו של אלגלי במכרז.


בועז יוסף, החליט שלא לקבל את הצעת נשיא בית המשפט לביטול המכרז, ואת עמדת הפרקליטות והוא העדיף להמשיך בהליכם משפטיים שיתקיימו בחודש יולי לאחר הגשת כתבי תביעה ותשובה חדשים .

מי שקורא את כתב התביעה, את תגובת העירייה ואת תגובת משרד הפנים ע"י הפרקליטות ומעיין במכרז הראשון שהוציא דאז מוני מעתוק בהשוואה למכרז השני שהוציא בועז יוסף עת שונו בו פרטים ותנאי סף מבין שהכל מתנהל בכדי לאשר את יהושע אלגלי לעבודה שעפ"י הדעות הרווחות הוא נמנה על אנשי ש"ס. כמובן שלא ניתן לקבוע את זה כעובדה אלא רק להעלות שאלות ותהיות.


מכאן אני חוזר לפתיח לכתבתי, משרד הפנים שלכאורה אמור לצדד ולתמוך בעמדתו של מי שהיה הממונה על המחוז במשרד הפנים, בועז יוסף, התבדה! עמדת משרד הפנים הייתה ברורה ודי נחרצת המלצתם לביטול המכרז בשל הנסיבות החמורות אותן פירט בכתב התשובה לבית הדין מטעם משרד הפנים.


הנה כי כן, מי שהיה הממונה על המחוז במשרד הפנים, לא מקבל גיבוי ולכן הוא יוצא לקרב על מעמדו ועל כבודו ולא על ההתנהלות החוקית. וכפי שאמרנו היכן שאין היגיון במעשים יש מניעים נסתרים.


למה לבועז יוסף לשנות מלכתחילה את המכרז כך שיהיה לטובת יהושע אלגלי? למה לבועז יוסף שלא לקבל את עמדת נשיא בית הדי לעבודה שהבהיר את עמדתו לאורך כל הדיון וגם לאחר שבועז יוסף עמד על שלו הבהיר לו השופט שעמדתו לא תשתנה? למה בועז יוסף ממשיך להיאבק על מישהו שהוא טוען בשידור שהוא לא חבר שלו והוא לא שותה איתו קפה והוא לא מכיר אותו כלל? אם כך המצב מה אכפת לך בועז יוסף לצאת למכרז חדש ובא לציון גואל? מה המניע ספר לנו? מה מסתתר מאחורי המאבק העיקש הזה הרי היו עוד מועמדים טובים לא פחות אם לא יותר וכבר הוכח בעבר את זכה אחר במכרז הראשון? אנשים הבינו שזה מכרז תפור וכלל לא הגישו מועמדות בשל השינוי בתנאי המכרז. מה מביא את בועז יוסף לומר בשידור רדיו "לית מן דפליג" דהיינו "כולם מסכימים, אין מחלוקת" על יהושע אלגאלי? מי זה הם שמסכימים בועז, אתה בבית הדין המחוזי לעבודה לביטול המכרז בגלל הטענה למכרז תפור, ושינוי מכרז ועוד ... ספר לנו מיהם לית מן דפליג? האם הם קיבלו את כל המידע שחשף פרקליט המדינה מטעם משרד הפנים בכתב ההגנה, המשרד שאתה עובד בו לא תומכים בך.


בשידור הרדיו מהר מאוד אתה זורק את האשמה על יו"ר הוועד בעירייה, התובע." האיש נבחר במכרז זו לא הייתה בחירה שלי מי שהיה בוועדה זה היה יו"ר ועד העובדים חבר בוועדת מכרזים, ארצי מרדכי". עוד טענת בשידור "יש לאלגלי את הניסיון הגדול ביותר והמתאים ביותר והמקצוען ביותר. אין לנו זמן בעיריית טבריה לשים שלט ל' על ראש של אותו אחד שיבחר, חכו פוס אנחנו בעירייה עכשיו לומדים...".


זהו לדעתי ניסיון מבזה להטעות את המאזינים. טענת שאלגאלי, הפעולה שהוא ביצע לכאורה קיבל תוספת שכר אולי לא היה מגיע לו..." איך אתה מטעה את המאזינים שוב ומנסה לטשטש את העובדות? אחרי הכל שלוש ערכאות שיפוטיות קבעו את ביצע עבירת משמעת והוא הורשע בבית הדין לעבודה על כך שביצע פעולה אסורה ואסרו את המשך עבודתו..." עוד ניסית לתעתע ולטעון שבית המשפט לא מנע ממנו לחזור לעבודתו.

אבל שיא השיאים לאמירה שלך "אני דווקא רוצה אחד כזה (דוגמת אלגאלי שהורשע בבית הדין) שסבל מביקורת של משרד הפנים ומשרד האוצר. האומנם אתה מדבר ברצינות? אתה רוצה שמשרד הפנים יוסיף למכרזי הרשויות המקומיות סעיף כמו "רצוי בעלי הרשעות לעבירות על החוק בבית הדין לעבודה?" אני שומע טוב? אתה רוצה עברייני הוראות והנחיות משרד הפנים שהורשעו בדין בבית הדין לעבודה ואתה עוד הממונה על המחוז? בועז לאן הגעת בניסיון שלך להגן על פעולה לא חוקית לכאורה שלך? אם אין היגיון יש מניע או אינטרס נסתר, זה לטעמי ההיגיון הבריא והשכל הישר. תקן אותי אם אני טועה.


עוד הוספת ואמרת דברים בשידור שזעזעו אותי יותר. "ראשית, לאחר שלמד מהניסיון הוא יהיה זהיר שבעתיים כי הוא מכיר מה זה נחת זרועו של משרד הפנים ומשרד האוצר כשיעבוד אצלי. שנית, מתוך הניסיון שלו הוא יכול לבוא וללמד אותנו איך מתנהלים אל מול חריגות שכר...".


בועז יש פתגם ברור כשמש שכל ילד מכיר והוא מהתורה, ספר ירמיהו פרק יג' פסוק כג' ואתה קורא תורה אני מאמין כך, אחרי הכל אתה בעל חברים טובים מאוד בש"ס הפתגם אומר כך: "הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ וְנָמֵר חֲבַרְבֻּרֹתָיו"?


ואז שוב אתה מתחיל להטיל דופי והאשמות על אחרים, כשיטה. וכך אמרת בשידור: "אני רוצה לומר לך שהוצאנו דוח של חריגות שכר בעירייה ויש עשרות עובדים שיש להם חריגות שכר שאנחנו צריכים לטפל בהם כמו באלגאלי וזה אולי מאות. רק אחד שנכווה בזה יכול לטפל בזה בצורה הטובה ביותר ואני רוצה כאלה מקצוענים (כוונתו לאלגאלי) אני רוצה להביא לפה מקצוענים כמו אלגאלי".


שוב בועז אתה מאשים את כולם, את מוני מעתוק, את ראש העיר המודח, את קודמו יוסי בן דוד, את הגזבריות והגזברים ברשות לשעבר כולל הנוכחית, את החשבים המלווים, את עובדי העירייה, אפילו את עצמך אתה מאשים שהרי אתה משלם לעובדי העירייה כבר כמה חודשים טובים את משכורתם והיית הממונה על המחוז שבאחריותך כאלו מקרים חייבים להיות מטופלים מהשורש והם לא לטענתך, שהרי יש גם רואי חשבונות לכאורה שבודקים את הפעילות הזו, הם אישרו תמיד הכל אז למה עכשיו? למה כולם אשמים רק אתה לא? למה אתה מאשים את שכנך הצמוד לביתך מי שהיה עד לא מזמן הממונה על משאבי אנוש בעירייה, מר כהן היקר, מה הוא אישר חריגות שכר? בועז יוסף אתה אמיתי, תעצור לרגע תחשוב לפני שאתה יורה לכל הכיוונים.

תשאל את עצמך את השאלה המתבקשת, האם העבריין המורשע, אריה דרעי, וש"ס חשובים יותר משמך וכבודך? הרי בסוף זה יתפוצץ ואת עלול להיפגע. אריה דרעי יתנער מכל קשר איתך. הרי הוא זה שזרק אותך לביצה הטבריינית בכדי שתעבירה לאנשי ש"ס בצורה מסודרת.


בועז אתה מגיע מהמועצה האזורית עמק הירדן שם שילמתם ל-3 בכירים שכר עודף עם חריגות גדולות בשכר, אתה היית גזבר המועצה ואתה מכיר את הסיפור. שולם כסף לבכירים וחלק מהכסף הושב אבל רק יוסי ורדי שילם את המחיר. אז על מה כל טענותיך בועז? אתה צועק כגוזל נגזל כולם אחראים כולם אשמים רק אני לא? שוב אתה חושב שהציבור ובמיוחד ציבור העובדים טיפש? כל הסובבים אותך יודעים ומחשש כי יבולע להם הם שותקים. שמעת את השופט שאמר. שימו לב זוהי הצעתי כי זוהי גם דעתי.


בתורה יש את סיפורו של דוד וגוליית. דוד, (ארצי מרדכי) הגיע לבד עם מקלע בידו ואבן. גוליית היה סוללה של כ-10 איש ובניהם עו"ד, בועז יוסף ובכירי העירייה, ארצי זכה בייצוג של כבוד השופט בעצמו בשל העובדה שהצדק עימו. עו"ד של פרקליטות המדינה מטעם משרד הפנים גם היה לצידו. והנה כי כן האיש הקטן שבא לבד עם הצדק בידו ניצח את הענק הגדול גוליית.


בועז יוסף האם כל ההסתכנות בהליך משפטי כפי שהבהיר לך השופט, התקשורת החושפנית, השאלות שיגיעו מחברי המועצה הממונה והתשובות להם, שוות את המאבק שלך על איש שלטענתך אתה לא מכיר, אתה לא חבר שלו, אתה לא יודע מיהו, אתה לא שותה איתו קפה ועוד...? כשיש חוסר היגיון יש אינטרס סמוי. מהו בועז?#בועזיוסף#עירייתטבריה#עיתונאי#ציבור#עבירהפלילית#ארצימרדכי#פרקליטות#מחוזצפון#מונימעתוק#בועזיוסף#ביתהמשפט