top of page

השקעה במטבע הביטקוין היא למהמרים בלבד

מטבע הביטקוין הינו מטבע דיגיטלי שאינו מפוקח על ידי הבנקים המרכזיים במדינות. הוא נרכש בעיקר למטרות ספקולטיביות, ובשלב מסוים הייתה תחושה כי מטבע זה יהווה תחליף לזהב וישמש כסוג של "חוף מבטחים" בעת מפולת בשווקים הפיננסיים בעולם.

"אז איך נקבע המחיר של המטבע?! לפי חוקי ההיצע והביקוש אליו"


כל קניה ומכירה של המטבע מתבצעת באמצעות תוכנה של ארנק דיגיטלי שנמצאת במחשבים או שרתים מרוחקים, וללא מגע יד אדם כמו במטבעות או השטרות הרגילים שאנחנו משתמשים ביום יום. אז איך נקבע המחיר של המטבע?! לפי חוקי ההיצע והביקוש אליו. כיום מי שבעיקר סוחרים במטבע הביטקוין, הם בעיקר ספקולנטים שמהמרים על הכיוון העתידי שלו, או גורמים מהשוק האפור שיכולים לנייד כספי מטבע באין מפריע.


המטבע נוצר בתחילת 2009, וידע לא מעט עליות ומורדות, לא מעט אנשים שאלו לדעתי על שווי המטבע, וקיבלו תשובה שאין לי אפשרות להעריך את שוויו האמתי. כל חברה או נייר ערך, ניתן לבדוק ולהעריך את שוויה באמצעות מדדים כלכליים. במקרה של הביטקוין אין כל אפשרות להערכה של השווי האמתי שלו, ולכן זה סוג של הימור של משחק סכום אפס בו על כל מפסיד יש מרוויח.

עד שהמטבע לא יאושר למסחר ויפוקח על ידי הבנקים המרכזיים בעולם, אני מציע לא להתפתות ולהמר על הכיוון העתידי שלו, כי זו משימה בלתי אפשרית.

לפני כשנה בשיאו היו שווי מטבע ביטקוין אחד 67000$, חלק מציבור המשקיעים ביקש לסחור דרכי במטבע זה, כמובן שהעדפתי להימנע מהימורים נטו בעולם ההשקעות. חברת אלטשולר שחם הוותיקה אף הציעה לקנות ולמכור דרכה את המטבע, כשירות ללא מעט משקיעים שהחלו לגוון את תיקי ההשקעות שלהם בשילוב המטבע.


אולם בועת מטבע הביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים, החלה להתפוצץ לפני כמה חודשים, עם פשיטות הרגל של חברת צלזיוס הישראלית אמריקאית ונמשכת כעת עם פשיטת הרגל חסרת התקדים של בורסת המטבעות הדיגיטליים FTX של המנכ"ל המייסד סם בנקמן פריד שנחשב למיליארדר המטבעות הדיגיטליים הכי צעיר בעולם.


לא הייתי "מלאה" אתכם בכל הנתונים הללו אלא כדי להזהיר אתכם מהימורים בכספי חיסכון לטווח ארוך באמצעות השקעות לא מפוקחות ובלתי ניתנות להערכה, ושכמובן מציעות תשואות מפתות ביותר בטווחים קצרים.


פשיטות הרגל בבורסות המטבעות הדיגיטליים ובמיוחד בבורסת הftx מחקו למאות אלפי משקיעים, יזמים ומנהלי קרנות גידור והון סיכון , סכומים חסרי תקדים באופן פתאומי. מחיקות הערך העצומות הללו מזכירות את קריסת חברת אנרון בשנת 2001, וכן את פשיטת הרגל של ברני מיידוף בשנת 2008,להזכירכם, מיידוף הציע תשואה שנתית של 10% ללקוחות שלו באמצעות קרן גידור שהייתה בבעלותו. הפרשה התפוצצה וגרמה למחיקת כספי המשקיעים בעכבות פנייה של מספר רב של לקוחותיו למשוך את הכספים שלהם בגלל המפולת בשנת 2008 בבורסה.


לתשומת ליבכם מחיר מטבע ביטקוין אחד כיום (יום ב 14.11.22) הינו 16,755$.


יש אמרה ידועה בשוק ההון, "בבורסה אריות ונמרים מרוויחים כסף, אבל כבשים נשחטים" אל תהיו בצד של הכבשים.


שלומי ויזל נייד. 0507295785 מייל. vizel58@zahav.net.il אתר. https://vizel-invest.co.il/


גילוי נאות: אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן.


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page