top of page

הרוח האמיתית

בעוד מספר ימים נחגוג כולנו את חג החנוכה. כל מסיבה או אירוע בשמונת ימי החג, מדליקים ברוב עם את נרות החנוכה. זאת לצד שירה ואכילת סופגניות או לביבות. אבל נראה שחלקנו מפספסים את רוח החג האמיתית.


באמת עיקר החנוכה הוא הדלקת הנרות מידי יום ביומו עד להשלמת שמונה נרות ביום האחרון. אבל האם אנחנו יודעים מהו סיפור הנס בחנוכה? מי הם היו המכבים ולמה נלחמו ביוונים ובגין מה מסרו נפשם?

במכתב מבקש בן גוריון שבני הנוער ילמדו יותר "מורשת היסטורית ותודעה יהודית"! (המכתב המלא בתמונה)החשמונאים/ המכבים בני מתתיהו יצאו אז כנגד תרבות יוון. תרבות שראתה ביהדות - אויב שצריך למגר ולא ביהודים עצמם. מכאן בעצם הגיעה המילה "מתייוונים"; יהודים שרצו להיטמא ולהיטמע מבחירה או מכפייה בתרבות היוונית. היוונים יצאו נגד קיום שלוש מצוות עיקריות ביהדות שמגדירות את היהודי האמיתי ופעלו לטובת עקירת הזהות היהודית מהיהודים. מתתיהו המכבי יחד עם חמשת בניו בהנהגת בנו יהודה, יצאו למלחמה חסרת סיכוי ברמה צבאית מול צבא יווני חזק. אבל "רוח" המכבים והתעוזה שלהם לצד נס אלוקי, הם אשר הביאו את הניצחון הגדול על יוון. ניצחון שלא רק הרחיק את היוונים משליטה בארץ, אלא השלטון עבר ליהודים. מעל 200 שנה היהודים שלטו בשלטון ריבוני יהודי כאן בארץ. הנה הוכחה היסטורית שאפשר גם לשמור על היהדות וגם לשלוט ביד רמה בארץ.


כל זאת מגיע לנו כתזכורת למציאות ישראלית הפוכה. הכוונה לח"כ אבי מעוז שהסעיר בשבוע האחרון את המדינה. זאת לקראת מינויו הצפוי כסגן שר במשרד רוה"מ, האחראי על מורשת יהודית ותכנים במשרד החינוך.


לפתע, ראש הממשלה היוצא, יאיר לפיד, החל להמריד כפשוטו ראשי ערים לא לשתף פעולה עם ח"כ מעוז. לקריאת לפיד נזעקו גם מספר רשויות מקומיות ועוד מנהלי בתי ספר. כנראה יותר טוב להם להחדיר תכנים של שוויון מגדרי ותרבות זרה שמחנכת גם את ילדי הגן להכיר מה זה טרנסג'נדר. זאת מאשר שילמדו "חלילה" את המורשת היהודית וסיפורי התנ"ך.


פתאום גם נזעקים כל מיני גנרלים בדימוס לאיים שיוציאו "מיליון איש לרחובות". על מה הזעקה? על זה שרוצים להחזיר קצת לימודי תנ"ך ומורשת לתלמידים? על זה שרוצים לתת לדור ההמשך להבין את הגאווה האמיתית שלנו ולא זאת שמיובאת מתרבות המערב והפרוגרס?


הגדיר זאת יפה השבוע, ח"כ לשעבר משה פייגלין בריאיון ברדיו "גלי ישראל": "הסיפור הזה חמור בצורה בלתי רגילה, האמירה הזו גובלת במרד של ממש. הם עושים את זה במודע כי השמאל חי בתחושה שהמדינה הזו של אמא שלו".


אותה תחושת שייכות בשמאל, כנראה נובעת מהעובדה שמי שהקים את המדינה לפני כ75 שנה היה דוד בן גוריון מהשמאל דאז. רק חוששני שבשמאל של היום לא יאהבו להיזכר במכתב שכתב בן גוריון לשר התרבות והחינוך בשנת 1955. במכתב מבקש בן גוריון שבני הנוער ילמדו יותר "מורשת היסטורית ותודעה יהודית"! (המכתב המלא בתמונה).


יתירה מזאת, לפיד וחבריו כן יודעים מה טוב לחרדים ורוצים ללמד אותם לימודי ליבה, אבל לא טוב להם שילמדו את הילדים לימודי ליבה של הזהות היהודית? הצביעות פה זועקת לשמים. עדיף שלפיד וחבריו ילמדו קצת היסטוריה וגבורה יהודית ועדיף שיתחילו ללמוד על "מרד המכבים". זאת כדי שיידעו איזה "רוח" אנחנו רוצים כאן במדינה. רוח של זהות יהודית שורשית ולא "רוחות מערביות" כאלה שמביאות תכנים פרוגרסיביים.


בזמן שנשיר "מעוז צור" עם משפחה וחברים, אני אזכר באותו ח"כ מעוז שרוצה לשמר את הגחלת של המכבים ולא את ה"לפיד" מתרבות המערב של יאיר וחבריו.פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים