top of page

המוזיקה של היום, אומנות או שרלטנות?


המוזיקה של ימינו עברה מהפכה של ממש משירים כמו הפרח בגני או אור הירח ועוד הרבה שירים טובים עם מילים רוויות משמעות והפכה לרצף מילים רנדומלי וקליט.

הדור הצעיר והחדש של המוזיקה בארץ מכתיב דפוס חדש של שירים. אם פעם היו למילים משמעות וכל מילה שנכתבה הייתה איכותית ועם הרבה מחשבה/ היום זה לא המצב נותנים יותר יחס לפזמון שיהיה קליט וקליל, שיתפוס ברשת וככה מגיעים למיליוני אנשים בקלות. השאלה שעולה כל הזמן היא האם זה בסדר שככה יכתבו היום בלי הרבה מחשבה העיקר שהיה רווחי וימלא את הכיסים של האמן והצוות מאחוריו. אני מבין שלא כל שיר צריך להיות כבד ורציני אבל צריך מינון לא להציף את הרשת בתוכן שאני לא מצליח להבין אותו. מה המשמעות בלשיר wtf עשיתי שם גבות ולק או באיפה אתה, אתה פה? ועוד אין סוף דוגמאות.

הבעיה היא שגם הדור הוותיק של הזמרים מבין שזה מה שמוכר ומביא קהל וכסף אז הוא נכנע לזרם הצעיר ומנסה להשתלב כדי לא להישאר מאחור. אני לא הייתי רוצה שהילדים שלי יגדלו על שירים שכאלה זה מדרדר את הדור הצעיר שמאזין לשירים של הזמרים שהם מעריצים והם מאמצים את השפה הזאת וזה הופך את השפה העברית לזולה וחסרת ערך.

אני מודה שגם אני מאזין לשירים האלה זה כיף ומקליל את האווירה שצריך. אבל אולי זה המצב וצריך להשלים עם זה עובדה זה עובד בסופו של דבר אם זה לא היה רווחי כנראה שהיינו רואים שינוי כלשהו. אני גדלתי על מוזיקה שונה על ,שלמה ארצי ושלמי שבת, היה לי תענוג להאזין להם והאמת עד היום אני מאזין לשירים ,משנות ה90 ואפילו ה80, כי יש קסם בשירים אחרת הם לא היו שורדים כל כך הרבה זמן בתודעה.

אני מסכים עם הביקורת שהעביר קובי אפללו על שירים של היום, ללא ספק ילדים קטנים לא צריכים להיחשף לשירים עם קללות שהם אפילו לא מבינים מה המשמעות שלהן. האנשים שכותבים את השירים והזמרים ששרים צריכים להבין שיש להם השפעה גדולה על הדור הצעיר. אני חושב שהם צריכים טיפה לחשוב על המילים לא להכניס קללות ותוכן בוטה. אני לא מכליל את כול הזמרים יש זמרים מציונים שעושים עבודה מדהימה ומצליחים גם בלי להיסחף עם הזרם ושומרים על פאסון ורמה נאותה בטקסטים שלהם.

בסוף מה שיקבע זה מבחן הזמן אני חושב שיותר מחצי מהשירים היום ישכחו עם הזמן ואז נבין איזה טקסטים עברו את מבחן הזמן. הבעיה הנוספת שהיום קל נורא לפרוץ מעלים שיר ליוטיוב אם זה טוב תוך כמה ימים יש אלפי צפיות וכולם מכירים את השיר. פעם זמרים עבדו קשה כדי שישמעו את השירים שלהם ברדיו ושיקנו את הדיסקים שלהם ולא כולם הצליחו, כמה שקל להתפרסם בן לילה באותה הקלות מתרסקים ונעלמים אחרי כמה שירים בודדים ולא משאירים חותם בעולם המוזיקה בישראל. אנחנו הקהל יש לנו את הכוח לקבוע מה אנחנו אוהבים לשמוע ועם אנחנו אוהבים טקסטים רדודים זה מה שנקבל. אז תזכרו הכוח בידיים שלנו!

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page