top of page

הכול והקול לטובה

"העם הזה הוא חכם ונבון - הוא יודע מה הוא עושה. הוא יודע מה הוא מחליט, הוא יודע באיזו ממשלה לתת אמון … התרגלתם לשלוט, אתם לא העליתם על הדעת שהעם יערוך שינוי, ולכן אתם עדיין המומים – אז תתרגלו"!


...ידע להוציא את ישראל ממשברים ולהצעיד את המדינה קדימה... הפעם זאת כנראה תהיה גלידת פיסטוק

המשפט לעיל הוא של מנחם בגין, בנאומו הראשון בכנסת לאחר מהפך 1977. נראה כאילו לקוח מבחירות 2022 שכן העם החליט שהפעם צריך שינוי לממשלת השינוי. תוצאות הבחירות ברורות : גוש הימין קיבל 64 מנדטים ובו רק 4 מפלגות. לעומתם הגוש השני מנה 56 מנדטים של מפלגות שמאל ו2 מפלגות ערביות.


מחוץ למשחק הפוליטי נשארה מפלגת מרצ שלראשונה לא עברה את אחוז החסימה. בנוסף, למפלגת בל"ד הערבית הקיצונית. מספר תובנות מעניינות אפשר למצוא במערכת הבחירות הנוכחית שסוף סוף קיבלנו בה הכרעה ברורה.

בואו ניקח את מפלגת מרצ ונגלה שם את הסוד מה בעצם קרה. מפלגת מרצ בבחירות האחרונות קיבלו כ150,000 קולות והיו רחוקים כ-4000 קולות כדי להיכנס לכנסת.

אחוז הצבעה של מעל 70% הצבעה זה מה שחיסל פוליטית את המפלגה. בשביל לסבר את האוזן אם אחוז ההצבעה היה כמו בשנה שעברה סביב ה67% אזי 150,000 קולות היה מכניס אותם לכנסת. לא סתם נתניהו באחד ממהלכיו המבריקים עודד יותר ויותר להצביע ולהעלות אחוז חסימה . בעצם העלאת אחוז החסימה הוא מוריד מפלגות כמו מרצ ובל"ד ואפילו מפלגת העבודה לא הייתה רחוקה מלסיים גם היא מתחת לאחוז החסימה.


גוש הימין קיבל 64 מנדטים וזה מול 46 מנדטים של מפלגות השמאל שהיו בקואליציה (לא כולל 10 של שתי מפלגות ערביות ). המספר 64 הוא היפך המספר 46. ממש התהפכו היוצרות כעת שאותם 46 עוברים מהקואליציה לאופוזיציה ומנגד אותם 64 עוברים מהאופוזיציה לקואליציה. דבר זה הזכיר לי את מה שכתב, רבי נתן תלמידו של רבי נחמן מברסלב: "וְיֵשׁ עִנְיָן שֶׁנִּתְהַפֵּךְ הַכֹּל לְטוֹבָה". אז כאן התהפך גם "הקול לטובה".


אחת הסיבות ללופ האין סופי שהיה בשנים האחרונות סביב הכרעת בחירות, נבע מהשנאה לנתניהו. דבר שאף קיבל ביטוי בסקרים שבו החלוקה הייתה בין גוש נתניהו לבין גוש מתנגדי נתניהו. הטרלול של השנאה הוא שהביא את הפלונטר הפוליטי. הגדיל לתאר זאת דווקא העיתונאי שמזוהה עם השמאל, גדעון לוי, באומרו: "למחנה רק לא ביבי - אין מנהיג ואין דרך. למחנה רק ביבי - יש גם מנהיג וגם דרך". אפשר לראות זאת יותר ביום שאחרי תוצאות הבחירות איך בגוש השמאל נשלפו "הסכינים". מיכאלי מאשימה את לפיד שלא ניהל נכון את הגוש.


בעוד חברי מפלגת יש עתיד, מאשימים אותה ביהירות שלא רצתה לחבור למרצ למרות האזהרות על איבוד מנדטים. הגדיל לעשות בן זוגה של מיכאלי, ליאור שליין הקומיקאי (אותי ממש הוא לא אף פעם לא הצחיק) שתלה את הכישלון על רבין המנוח דווקא. בסרטון שפרסם ספק בהלצה ספק בחוסר טאקט נראה שליין עומד מול אנדרטה לזכר רבין ומטיח דברים; "מה הסיפור לשים שכפ"ץ?! בגללך בן גביר עם 14 מנדטים. הכהניסט שאיים עליך הולך להיות השר לביטחון פנים", פנה שליין לרבין דרך האנדרטה. אם זה לא מספיק אז בערוצי הטלוויזיה פתאום מפחידים את העם מחיבור עם בן גביר וחרדים לנתניהו. מנסים לצייר מציאות דמונית רחוקה מהמציאות שיכפו אורח חיים על אזרחים. הטרלול הזה הגיע למצב שיצאה ממש קריאה לנתניהו לשקול ממשלת אחדות עם השמאל ולזנוח את בן גביר. אלה אותם ערוצים אשר פימפמו לנו כמה נתניהו מושחת וארדואן ועוד שלל כינויים וכעת פתאום כן "מוחלים" לו.

ללא ספק שברו שיאי צביעות של עצמם.


גם לאחר 5 ימים מתוצאות הבחירות, קרב הסכינים המשיך בשמאל .באזכרה של רבין במשכן הכנסת בזמן שמרב מיכאלי עלתה לדבר, יאיר לפיד יצא ממליאת הכנסת. איפה הכבוד הבסיסי מר לפיד? בפרט מול אחת שהייתה שותפתך לגוש ולממשלה עד לפני כמה דקות? אותה מיכאלי אגב, צריכה להתמודד בקרב מבית בין מספר גורמים שמבקשים להדיח אותה מראשות מפלגת העבודה. אם כן הסכינים כבר מושחזים בתוך הגוש ובתוך המפלגות. זה רק מוכיח שוב כמה דבק של שנאה לא מחזיק מעמד. בסוף השנאה כלפי חוץ, משפיעה בתוך הגוש והבית.


לסיכום, הפנים כעת להרכבת ממשלה בצורה טובה ומהירה כדי לעשות סדר במספר תחומים על סדר היום. החל מהחזרת הביטחון האישי ברחובות דרך טיפול ביוקר המחייה ושימור הזהות היהודית וכלה באיום הגרעין האיראני ועוד. הפעם על הגה הקברניט נמצא רב חובל שגם כאשר היה 3 פעמים באופוזיציה בעבר. ידע להוציא את ישראל ממשברים ולהצעיד את המדינה קדימה. הפעם הזאת תהיה הפעם השלישית שעושה זאת ואיך אומרים: "פעם שלישית גלידה". הפעם זאת כנראה תהיה גלידת פיסטוק.
פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page