top of page

"הדבר הנורא שבעולם הוא צדק מנותק מן החסד".

תיבת פנדורה

"הדבר הנורא שבעולם הוא צדק מנותק מן החסד". (פרנסואה מוריאק).

מאת: מאיר אוחנה.

מסופר על סטודנט לרפואה שסיים בהצלחה את לימודיו. רגע לפני קבלת התואר הרשמי, נדרש אותו סטודנט יחד עם שאר חבריו לעבור ריאיון המלצה וחתימה על התעודה אצל פרופסור בכיר. הסטודנט נכנס לחדר והראה את הישגיו לפרופסור. הפרופסור התרשם ושאל אותו שאלה אחת; נניח אתה עכשיו הולך ברחוב ופתאום אתה נתקל באדם מתבוסס בדמו שמאבד הרבה דם, מה אתה עושה? הסטודנט ענה שיש תרופה שגורמת לקרישת דם ואותה אני נותן לו בשלב הראשון. הפרופסור אמר לו ונניח שאין לך אותה, מה אתה עושה? השיב הסטודנט שהוא ישתמש בח"ע (חוסם עורקים). הפרופסור היקשה יותר - ונניח שאין לך שום בד להשתמש בו כח"ע. מה אתה עושה? הסטודנט היה נבוך ולא ידע מה לענות.

לאחר 2 דקות, הפרופסור אמר שהוא לא יכול כרגע לחתום לו על ההמלצה. רגע לפני שעזב באכזבה את החדר, שאל הסטודנט, מה באמת התשובה? הפרופסור השיב לו שהיית צריך לחתוך מהבגד שלך חתיכת בד ולעשות לו ח"ע. רופא שלא נותן מעצמו לטובת האחר, לא יכול להיות באמת רופא טוב .

הסיפור הזה ספק היה או לא, קראתי אותו לפני כ15 שנה והשבוע הזה נזכרתי בו. זאת לאחר שראיתי פוסט לפני כמה ימים של סטודנט לרפואה שרשם ככה ברשתות החברתיות; "אגב שלא יהיה ספק מבחינתי. אתמוך גם בשביתה של הרופאים ללא הגבלת זמן גם אם יהיה מחיר בחיי אדם. אני לא מדבר על מלחמה נחמדה של שלטים. אבל כן בלי ממש להרוג אחד את השני. אבל במדינה שאיננו חלק ממנה עוד איננו חייבים לתרום לה דבר. שהביביסטים ינהלו אותה. עם שלל הרופאים הטייסים והמהנדסים שהם התברכו בהם כידוע".

ללא ספק אותה רפורמה משפטית שהיא כאילו ההצדקה לכל הכאוס בשבועות האחרונים. כנראה הייתה רק "הקוד" לפתיחת אותה "תיבת פנדורה" שיצאו ממנה: סרבנות, חוסר חמלה, אנרכיה, שנאה מול חרדים / ביביסטים, הסתה וקריאות למרי אזרחי. הבעיה היותר גדולה היא שאותם גנרלים לשעבר עם הדעות הקיצוניות שלהם מה הם לחשו למנהיגי ישראל לדורותיהם בקבינט הביטחוני? את דעתם הפוליטית או את האמת למצב הביטחוני? האם ניתן לסמוך עליהם לאחר מה שראו ושמעו אוזננו מפיהם של ראשי השב"כ ובמוסד? רגע אז אולי מישהו רצה במלחמת ום כיפור? או ברצח רבין? אי אפשר להאמין לאותם אנשים. כך גם ראשי ממשלה כושלים לשעבר כאשר הם מסיתים, יש להם קרקע פוריה. כלומר דברי ההסתה שלהם כן מוצאים טעם והפנמה אצל חלק מאזרחי המדינה. אותו סטודנט לרפואה שמאיים על "שביתת רופאים ללא הגבלה", מבטא בעצמו כאזרח ואף כשליח ציבור שנאה לחלקים בחברה הישראלית. ככה לא בונים חברה!


אותם "ימי שיבוש" וחסימות כבישים מקבלים רוח גבית ממערכת המשפט. הראייה לכך, בג"ץ מגביל את בן גביר: לא יכול לתת למשטרה הוראות אופרטיביות - "במיוחד לגבי מחאות" (ישראל היום). איפה בג"ץ בהגנה על זכויות האזרח ? כי האנרכיסטים פוגעים גם בילדים וחולים. שבוע שעבר, אלה היו ילדים קטנים שההסעה שלהם נחסמה ע"י עשרה אנרכיסטים. חלק מאותם ילדים הרטיבו במכנסיהם לאור העיכוב. אבל אותם אנרכיסטים נאמנים לערכים המזויפים שלהם נטולי חמלה ורגש. היה יותר חשוב להם לחסום צירים ב"הכשר בג"ץ". אני מציע לכולם לקרוא קצת את מדרשי חז"ל על איך שפטו השופטים בסדום דין "אמת". כמו כן איך אותה חברה בסדום נהנתה משפע כלכלי רב, אבל חוסר חמלה ואנושיות הכריעו את סופה להיחרב. הנה לנו "איתות" מהעבר, מה קורה לחברה כאשר היא מאבדת את ערכי היסוד.

אבל ב"ה אנחנו עדיין לא בסדום זאת כי יש למשל את מחנה הימין שגם כאשר מציג רפורמה משפטית. יודע בעצמו לרכך אותה בשביל לנסות להחזיר את החברה הישראלית למסלול של נורמה. אותו ריכוך מוכיח רק שבצד השני של המפה הפוליטית יש חבורה של מנהיגים מופקרים שגם לזה הם מסרבים וממשיכים לפלג ולהסית. כאלה שמבחינתם אם הם לא "טסים" אז אף אחד לא "יטוס". המחאה הזאת של השמאל תדעך וזאת כי היא מנסה להצטייר כצודקת אבל היא נטולת חסד וחמלה. ככה לא בונים חברה!


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...