top of page

הבושה בהתגלמותה-זו טבריה 2023!

ת גן ברקו ועוז ברקוביץ ז"ל, כולנו מכירים, כולנו זוכרים, כולנו יודעים שהושקעו כ-26 מיליון שקלים בהקמת הגן. כולנו רוצים גן שיעניק את הזיכרון אבל עוד יותר יעניק לילדי העיר והמשפחות משלמי הארנונה, תמורה לתשלום.

הייתי במקום השבוע, סיירתי וראיתי את השממה, ההזנחה, את מתקני המשחקים לילדים הנעולים ומוזנחים מזה שנים..."

המבייש והפוגע שמובילי העיר, הפקיד הממשלתי, יו"ר הוועדה וגם קודמיו, שוכחים את הזיכרון לעוז היקר, שוכחים שחייבים להשקיע לפתח ולשמור על הקיים, על המתנה שהעניק לנו אהוד אולמרט. שכחו את המחויבות להעניק לתושבים את המגיע להם. יש אנשים שפוגעים בעיר ועוד מתפארים ב"עשייה"! זו הבושה בהתגלמותה והבוז שרוחשים להנצחת יקירי העיר. לעוז, עוד נחזור.

זו לא ההנצחה היחידה שפגעו בה? גן העיר המיתולוגי בטבריה, קרוי ע"ש שמעון דהאן ז"ל ראש העירייה שנבחר בנובמבר 1938, שם החל לכהן כראש עיריית טבריה לאחר רצח, זאכי אלחדיף, ראש העיר, שנרצח ע"י ערבי ברחובות העיר.


שמעון דהאן כיהן כראש עיר עד 1950, שנה לאחר פטירתו הוחלט להנציחו בטבריה. גן העיר המיתולוגי נקרא "גן שמעון" על שמו. בבוז ובדריסת רגל גסה חברי המועצה של הוועדה הקרואה מחקו את ההיסטוריה, את זכר האנשים שהיו לפני ועם הקמת המדינה. בהינף קולמוס, וללא דעת, מוחקים היסטוריה ומשנים את שם גן העיר.

יוסי חדד, חבר מועצה מטעם הוועדה הקרואה, אדם שאין לו חיבור לעיר או למורשת שלה, העלה את הרעיון ההזוי הזה לשנות את שם גן העיר, התייעץ ככל הידוע עם יעקב אביטן, יו"ר יד לבנים. אני תוהה בייני לביני, איזו זכות יש ליעקב אביטן להביע דעה בעד שינוי השם ולמחוק את זכרו של ראש עיריית טבריה שמעון דהאן? באיזה זכות מוסרית, אנושית, ובכלל אתה מאשר או ממליץ לאשר את זה? אתה רוצה שבעוד עשור ישנו את "מצפה עדי" שע"ש בינך למצפה שלמה ע"ש בנו של אחר? תתבייש לך!! המצפה ע"י אולמי מצפור נקרא רק על שם בינך "מצפה עדי" במקום שהמצפה יקרא "מצפה הבנים". זו החלטה מבישה את טבריה ומנהיגיה. מה שנולד בחטא סופו בחטא תתביישו לכם אין לכם מעט כבוד להיסטוריה ולזיכרון.

יוסי חדד, חבר המועצה, פקיד ממשלתי טוב ככל שתהיה, אין לך כל זכות מוסרית, או אישית או זכות כל שהיא למחוק את זיכרון ההיסטוריה בטבריה. גם ליו"ר הוועדה הקרואה, הפקיד הממשלתי, בועז יוסף, מי שהיה אמור לגלות רגישות יתרה לעיר ולתושביה ובמיוחד להיסטוריה של העיר, לא גילה למרות שהוא גדל כאן. לאשר לשנות את דפי ההיסטוריה ואת זכר מקימיה שמעון דהאן שהיה ממקימי העיר משנת 1938 בעת מלחמת העולם השניה ועד שנת 1950 שנתיים אחרי הכרזת המדינה.

שלו נעליכם מעל רגליכם כולכם, היהירות ושיכרון הכוח מתעתע בשיקול הדעת שלכם. אתם צריכים וחייבים להתבייש לכם ולהחזיר במיידית את שמו של שמעון דהאן ולהשאיר את שמו של הגן "גן שמעון".

אישית אני בז לכל אחד ואחת שידם הייתה במעל בשינוי השם. אין ספק טבריה עדיין חיה בעידן סלאח שבתי ולכן גם ככה היא נראית.

ובחזרה לעוז ברקוביץ ז"ל, ולמצב העגום בפארק ברקו. הייתי במקום השבוע, סיירתי וראיתי את השממה, ההזנחה, את מתקני המשחקים לילדים הנעולים ומוזנחים מזה שנים, את המתקנים הלא מוצלים, את הצמחייה הגדלה בעזובה ובקיצור את המחדל בהתגלמותו, ירידה לטמיון של ההנצחה לעוז ברקוביץ ז"ל ויחד עימו 26 מיליון שקלים.


המראה קורע לב וכואב הלב לראות את המצב! אבל מכרז תפור לחניה בגן ברקו יודע היו"ר לוועדה לעשות. פורסם מכרז ששונה ונתפר מראש ע"י בועז יוסף כך הצהיר באוזניי מנכ"ל החכ"ל.


סיירתי, צילמתי, ראיתי רק עובד אחד במקום המתחזק שטח ענק בניסיון חסר סיכוי לשמור על משהו. הוא לעולם לא יצליח כי אין לו סיכוי, לא בגלל שלא אכפת לו או חשוב לו, נהפוך הוא. בגלל שזה גדול גם על 5 עובדים.


המנכ"ל של החברה הכלכלית פוטר או התפטר, אין כיום מנכ"ל לחברה הכלכלית יש את האיש שיודע הכל והוא הכל יכול, הפקיד הממשלתי, בועז יוסף. הכישלון גם כאן כמו בגן העיר רשום על שמו ורק על שמו. את ההנצחה וההיסטוריה הוא רמס ורומס ברגל גסה. החמור שיש עוד המעזים לטעון שהוא ראוי ו"טוב" לעיר. הוא אולי ראוי להם לא לציבור בטבריה.

צא ולמד בועז יוסף, הנצחה וזיכרון הם עמודי התווך של העם היהודי ושל ההיסטוריה בת ימנו.


על כך נאמר: 'אדם ללא עבר, ההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל'". מדברי אחד מהאנשים הגדולים הרבה יותר ממך וממני, יגאל אלון ז"ל, צא ולמד.


ולך חבר המועצה הנבחרת, יוסי חדד, בטל את החלטה המבישה בעניין זה בידך, אתה איש צבא בעברך ולא מכובד שלא ידעת או למדת את אמירתו של יגאל אלון. אל תמחק היסטוריה לעולם, חזק אותה!

לאחר פרסום הכתבה שלח דובר העירייה, אלי סבטי, את פרוטוקול ועדת שמות מיום 9.2.2022 המצ"ב.

הפרוטוקול מדבר על כך שיוסי חדד חבר מליאת המועצה הנבחרת כפי הנראה לא ידע פרטים מלאים על הנצחת שמו של גן העיר ע"ש שמו של ראש העיר לעבר שמעון דהאן והוא כינס ישיבה וביטל את החלטתו מדצמבר 2021 לשנות את שם גן העיר ליום הכיפורים.

ראשית כל הכבוד לך יוסי, על תיקון הטעות המהיר יחסית. אם יו"ר הוועדה הממונה, הפקיד שמונה מטעם הממשלה, בועז יוסף, המנהל את עיריית טבריה לא היה מחרים את העיתון "כוכב הצפון" ועוד בטענה "אני לא משלם למי שפוגע בי" היה העיתון מקבל את החלטת הוועדה כידיעה עיתונאית כפי שקיבלו עיתונים אחרים. בכל מקרה מצורף בזאת לציבור הפרוטוקול של תיקון העוול הזמני בשינוי שמו של גן העיר ע"ש שמעון דהאן.

ולעצם העניין בנושא "פארק ברקו" בשבוע הבא חשיפה חמורה הרבה יותר על איך מתנהלת הוועדה הקרואה והחברה הכלכלית. אתם תזדעזעו עוד הרבה יותר.

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page