top of page

האם יש אור בקצה המנהרה או שזו רכבת שבאה?!

מאת: שלומי ויזל

האם יש אור בקצה המנהרה או שזו רכבת שבאה?! וגם, פנסיית חובה לעצמאים.

בשווקי הון יש תקופות גאות ותקופות שפל, בשנה האחרונה אנו חווים בעיקר שפל מתמשך המלווה בירידות מחירים מתמשכות בשוק המניות ושווקי איגרות החוב בארץ ובעולם, בעיקר לאור העלייה החדה בריביות בתקופה קצרה. לשווקים, לעסקים ולמשקי הבית קשה להיגמל מתקופה ארוכה של ריבית האפס שהייתה בעשור האחרון, כולם הורגלו לקחת אשראי זול ולקנות ולצרוך בלי לחשוב או להעריך שהריבית תעלה כל כך הרבה, ובפרק זמן קצר מאוד.

ההשלכות הן קשות ביותר בכול האפיקים בשוק ההון, במשקי הבית, בעסקים, ובעיקר ליזמים בתחום הנדל"ן.

פועל יוצא מכך, הן הבעיות שהתגלו במאזני הבנקים באמריקה ובאירופה לאחרונה. בנק הוא למעשה מתווך פיננסי בין המפקידים שמקבלים ריבית על החסכונות או יתרות העובר ושב(ריבית אפסית בדרך כלל), לבין לוקחי המימון, הלוואות, ומשכנתאות באשר הן. על מנת להגביר את הרווחים שלהם הבנקים רוכשים איגרות חוב ממשלתיות הנחשבות בטוחות. אבל, שינוי כיוון הריבית בשנה האחרונה, הביא לירידות חדות במחיריהן של איגרות החוב בעולם לרבות הממשלתיות, ולכן גרם להפסדים ניכרים לבנקים בעולם. ההפסדים הביאו לחוסר יציבות של חלק מהבנקים באמריקה עד כדי כך שהממשל באמריקה יזם תכנית חירום לסיוע לשלושה בנקים עד כה, והיד עוד נטויה. מעבר לכך הממשל כנראה יאלץ לפעול כדי להציע אשראי בלתי מוגבל כדי להבטיח ולכסות את כל הפיקדונות בבנקים באמריקה, כולל הפיקדונות הלא מבוטחים, כדי למנוע המשך נפילת בנקים נוספים.

גם באירופה המצב לא מזהיר, השבוע נאלצה שרת האוצר של שוויץ להתערב ולייצב את השווקים באמצעות מימון רכישת בנק קרדיט סויס עתיר המוניטין של קרוב ל166 שנים, באמצעות ענק הבנקאות יו בי אס.


יו בי אס, חולץ במפולת של 2008, ועתה מתחזק בצורה ניכרת עם גיבוי של ערבויות וקווי אשראי מהממשל בשוויץ.

פעולות החירום הללו באמריקה ובאירופה, מסמנות כי ייתכן והרע ביותר מאחור, ואולי אכן יש אור בקצה המנהרה החשוכה ולכן יש תקווה גדולה לשינוי כיוון ושיפור חיובי בהמשך השנה.

ובנושא אחר, כמה מילים בנושא פנסיית חובה לעצמאים. לאחרונה אני שומע על קנסות שמוטלים על העצמאים שביננו שאינם מפקידים לחיסכון פנסיוני לפי דרישת החוק.


לכן אני מוצא לנכון להאיר את הנושא. החל משנת 2017 חייבים עובדים עצמאים להפריש חלק מהכנסתם לחיסכון פנסיוני. רצוי להפקיד כמה שיותר, מכיוון שכפי שכתבתי לא מעט על הביטוח הפנסיוני, לעובד עצמאי שיפקיד לחיסכון פנסיוני, יהיה ביטוח נכות(אובדן כושר עבודה) שיבטיח לו קצבה חודשית למקרה שיפגע מצבו הבריאותי, וכמו כן יהיה לו ביטוח למקרה מוות חלילה וחס, שיבטיח תשלום לשארים שלו.

בנוסף, הוא יצבור חיסכון שישמש אותו בעת הפרישה מעבודה. שיעור ההפקדה המינימאלי שנדרש על פי החוק וכדי לא לקבל קנס על אי הפקדה הוא: עבור חלק מההכנסה שעד חצי מהשכר הממוצע במשק (כיום 11870 ₪) 4.45% מההכנסה. עבור יתרת ההכנסה ועד גובה השכר הממוצע במשק 12.55% מההכנסה.


בחישוב פשוט יוצא שעל החלק הראשון העצמאי נדרש להפקיד 264 ₪ לחודש, ועל החלק השני 745 ₪, וביחד 1,009 ₪ לחודש. עבור ההפקדות יקבל החוסך העצמאי הפחתה בשיעור הביטוח הלאומי, ובנוסף הטבות מס עד כדי 30% לערך מסך ההפקדות השנתיות לחיסכון.

אז, תפקידו כמה שיותר, גם תרכשו ביטוח, גם תחסכו ותקבלו הטבות, והעיקר לא תפרו את החוק ותיאלצו לשלם קנסות מיותרים.

שבת שלום. שלומי ויזל נייד 050-7295785 אימייל: vizel58@zahav.net.il אתר: https://vizel-invest.co.il


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page