top of page

האם הסייעות בגני ילדים הם הכתובת?

נושא הסייעות לא יורד מהכותרות. בועז יוסף, יו"ר הוועדה הממונה שינה כיוון והציב את אלי מאירי, מנהל אגף החינוך בעיריית טבריה, בפרונט בכדי שהוא יספוג את הביקורת והאש והיו"ר לא יפגע מהאש.

אלי המאירי כעובד ממושמע, הוציא לסייעות מכתב הודעה הלשון:-

"ערב טוב לסייעות, כל סייעת שהוצבה בגן חייבת לפתוח את הגן ולקבל את הילדים. המעסיק הוא עיריית טבריה, היא זו שמשלמת והיא מקבלת הנחיות ממרכז השלטון המקומי. אנו מצפים להתנהלות לויאלית למעסיק.

סייעת שלא תקבל ילדים, ינוכה שכרה ויפתח מולה בירור משמעתי. לא יתקבלו דיווחים על ימי מחלה או היעדרות שלא תואמו מראש.

ברור לנו שזה לא המצב הרצוי, אך מחובתה של עיריית טבריה לתת שירות לתושבים ולא לוועדים.

הנחייה זו אינה משתמעת לשני פנים ואנו מצפים לשיתוף פעולה מלא.

אלי מאירי, מנהל אגף החינוך".

בזו הלשון כתב, אלי מאירי, מנהל אגף החינוך בעיריית טבריה לסייעות בעירייה. אז ענייכם הרואות, גם אלי המאירי נוקט בסוג של איומים על הסייעות. אלי המאירי האומנם העירייה משלמת את שכרם של הסייעות או שהעירייה היא רק צינור להעברת שכרם (90%), כסף המגיע ממשרד החינוך? אתה הרי יודע את האמת, הציבור לא יודע ומאמין שאתה צודק כי נוח לציבור לברוח לסיפורים ורק שמישהו ישמור על הילדים. אז אלי האם זה חינוכי לא לדייק?

עו"ד אבי גבאי, מנהל ההסתדרות מרחב כנרת, התרעם עם הדרך בה מטפלים בנושא וביקש בעניין הסייעות שיכריזו על סכסוך עבודה, סגנון האיומים האלו לא מקובל, כך לטענתו. האם אסור לעובדת להיות חולה? מה זה כאן דיקטטורה? שואל אבי גבאי.

שוברים שביתה הכי מוצדקת בעולם. במקום לגלות סולידריות עם אנשי החינוך, מעדיפים בייביסיטר על פתרון שורש. יו"ר הוועדה בועז יוסף גם אמר את זה ברדיו, כך טוען גבאי. לצערי זהו סוג של להיות נחמד כלפי ההורים על חשבון הסייעות".

זה המצב בטבריה, שלטון יחיד לטוב ולרע, ראש עיר שחברי המועצה עושים כמעט כל מה שהוא מבקש. ומאשרים בהילוך אוטומט כמעט הכל.

הלכתי לבדוק מה מעמדן ותנאי העסקתן של סייעות בגני ילדים, וזה מה שגיליתי.

"הגננות והסייעות הן עובדות הרשות המקומית ומקבלות את שכרן מהרשויות. בגני חובה לגילאי חמש .משרד החינוך משלם ישירות את שכר הגננות ומעביר לרשויות המקומיות את שכר הסייעות, המוגדרות עובדות הרשויות המקומיות" הנה כי כן מר אלי המאירי משרד החינוך הוא שמשלם את שכרן אז למה אתה מאיים עליהם שלא תשלם להם מכסף של משרד החינוך? הרי אתה מקבל את הכסף ובסה"כ מעביר אותו. לא ראוי למנהל אגף חינוך לעשות מעשים שהם לא הכי מדויקים ועוד בכתובים. אמר מישהו חכם בכיר במכללת רופין למסיימי הלימודי, "השכבות החלשות מסתכלות על החזקים. אני תקווה שכאשר תצאו מכן ותהיו חזקים תלמדו להסתכל על החלשים. אם תעשו כן אתם תייצרו חברה חדשה".

אם לא די בכך אלי המאירי נכתב גם - ששכר הסייעות בגני טרום - חובה וחובה מועבר ממשרד החינוך לרשויות המקומיות ונקבע על-פי ההסכם הקיבוצי שבתוקף .משרד החינוך מעביר לרשויות את שכר הסייעות לגננות על-פי עלות משרה ממוצעת המתואמת עם השלטון המקומי.


בחוזר מנכ"ל משרד החינוך שנכנס לתוקף בשנת 2005 נקבע הנוהל שלהלן :"גננת אינה יכולה ליטול על עצמה את האחריות להישאר כבוגרת יחידה עם הילדים בגן - הילדים בעת שביתה של הסייעות, ולכן, כדי להפעיל את הגן בעת שביתה, על ההורים להתנדב למלא את מקום הסייעות השובתות".

לא בכדי המחוקק לא קבע נוהל הפוך כאשר הסייעות שובתות מה קורה? הסייעות לא יכולות להחליף את הגננת ולהביא הורים שיסייעו?!

אלי המאירי, צר לי אך נראה שעשו בך שימוש כמגן אנושי לביקורת ציבורית ותקשורתית ונראה שנפלת בפח שטמנו לך. הטוב ביותר שיכול לקרות הוא שבעיריית טבריה יפסיקו לאיים על הסייעות החלשות מבחינת יכולת התמודדות מול איומים שכאלו.

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page