top of page

גאווה טבריינית: ניצב אמיר כהן מונה למפקדו ה-17 של משמר הגבול


חזרתו של ניצב אמיר כהן, בן העיר טבריה, שגדל בשכונת אגוז (שיכון ד'), היא עדות נוספת לבניה הטובים של שכונה ד' בטבריה עלית. אמיר כהן שב לפקד על מג"ב, מקום בו צמח ועשה את מרבית שירותו במשמר הגבול. עבורו, זו היא סגירת מעגל מרגשת.אמיר התגייס למשמר הגבול בשירות חובה בשנת 1988. במשמר הגבול מילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד ומטה משמעותיים. אמיר נחשב למפקד כריזמטי שמוביל את אנשיו בכל משימה ומאמין בלקיחת אחריות על כל אתגר, תוך מתן דוגמא אישית.


בשנת 2004 כששימש מפקדה של יחידת אלון, יחידה מיוחדת ללוחמה בפשיעה ובטרור במג"ב צפון, קיבל ממפקדיו דאז, ניצב בדימוס עמוס יעקב ששימש כמפקד מג"ב צפון ומהמפכ"ל קובי שבתאי אחריות משימתית לתפיסת חולייה מסתורית שביצעה פיגועים בכביש 77 בצפון כנגד ניידות משטרה.


המבצע המורכב בהובלתו של אמיר נחל הצלחה, לוחמי היחידה חשפו את החוליה ובקרב שהתפתח במקום נטרלו את אחד המפגעים ולכדו את השני.


הצלחת המבצע הובילה לחשיפתו וחיסלו של תא טרור בשם "משחררי הגליל", ולאיתורם של רוצחי החייל אולג שייחט ז"ל. בהמשך דרכו התמנה למפקד פלוגה מ"א במג"ב איו"ש. בשירותו כמפקד הפלוגה פעל להקנות ליחידה עוצמות, הכשרה ויכולות והפיכתה מפלוגה רגילה ליחידת יסמ"ג ואחת היחידות המובחרות במג"ב איו"ש בטיפול בהפרות סדר ומבצעים רגישים. מתפקיד זה קודם למפקד גדוד בגזרת עוטף ירושלים, כמפקד הגדוד היה אחראי על גזרה רגישה ומורכבת.


בתחילת העשור הקודם מונה לראש ענף מבצעים מג"ב. בתפקיד זה הוביל, יחד עם מפקדו דאז נצ"מ בדימוס גדעון מור, את תכנונם ויישומם של תרגילים ארציים פורצי דרך משולבים של המשטרה, מג"ב וצה"ל, להתמודדות עם פיגועי מיקוח רב זירתיים בהם נחטפים אזרחים כבני ערובה. בתרגילים שולבו לראשונה יחידות מיוחדות של צה"ל לצד הימ"מ וכוחות משמר הגבול והמשטרה.


לאחר מכן שימש כסגן מפקד מג"ב צפון וכעבור שנה קודם לדרגת נצ"מ והתמנה לראש מחלקת המבצעים של משמר הגבול. בתפקידו זה היה ממובילי התמודדות החיל עם אירועי מבצע "שובו אחים", מבצע "צוק איתן" וגלי טרור הסכינים בירושלים.


בן אדם אמין וערכי מאוד, דואג לפקודיו בצורה בלתי רגילה - המשאב האנושי בראש מעייניו. הוא דוגל בכך שכשמטפלים טוב באנשים מקבלים תוצאות טובות – שוטר טוב הוא שוטר שטוב לו.

במהלך האירועים גויסו מספר פעמים כלל פלוגות המילואים של מג"ב, בפעם הראשונה בהיסטוריה בצווי 8. כרמ"ח, אמיר הוביל את הפעלתם וגיוסם, הפעלה שסייעה רבות בבלימת גלי הטרור.


בחודש ספטמבר 2015 עבר למשטרה הכחולה והתמנה למפקד מרחב נתב"ג, שם הוביל רפורמות והיה שותף למבצע "מגן כחול", אבטחת ביקורו ההיסטורי של הנשיא טראמפ, ואירועים ממלכתיים נוספים.


בשנתיים האחרונות שימש כסגן ראש אגף ההדרכה של המשטרה, בדרגת תת ניצב. גם בתפקיד זה המשיך להוביל מהלכים משמעותיים לצידו של ניצב אבשלום פלד, ראש אגף ההדרכה. כחלק מכך נעשתה מהפכה בתפיסת ההדרכה במכללה, המכללה מצבה את עצמה כגוף מוביל. בשנה האחרונה הוביל את תהליכי הלמידה מאתגר הקורונה.בחודש ספטמבר 2015 עבר למשטרה הכחולה והתמנה למפקד מרחב נתב"ג, שם הוביל רפורמות והיה שותף למבצע "מגן כחול", אבטחת ביקורו ההיסטורי של הנשיא טראמפ, ואירועים ממלכתיים נוספים.

אמיר כהן הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי ובעל תואר ראשון ותואר שני.

ראיינו את חברו של אמיר, ששירת עמו שירות ארוך, והעדיף להישאר בעילום שם: "אני מכיר את אמיר כהן כבר 20 שנים, שירתנו יחד בענף לוט"ר וביחידה מבצעית. אמיר ניחן ביכולות מקצועיות יוצאות דופן, מדובר באיש של עבודה, בעל ראייה מערכתית.


בן אדם אמין וערכי מאוד, דואג לפקודיו בצורה בלתי רגילה - המשאב האנושי בראש מעייניו. הוא דוגל בכך שכשמטפלים טוב באנשים מקבלים תוצאות טובות – שוטר טוב הוא שוטר שטוב לו.


יכולות אדירות לייעל תהליכים, לאורך תפקידיו אמיר הקים והוביל צוותי חשיבה בתחומים שונים כדי לשפר לטווח הארוך את הארגון.


אמיר הוא איש הדרכה, ובנוסף, חשובה לו מאוד הכשירות המבצעית והגופנית של השוטרים והלוחמים.

תמיד שואף למצוינות - להיות במקום הראשון ולשמור על המקום הראשון.


אני לא אשכח את אחת הפעילויות המבריקות של אמיר ביחידה מבצעית ששירתנו יחד בה הוא תפס חוליה מבוקשת ביותר בזכות הראייה הרחבה שלו, יכולת ניתוח המצב, היצירתיות והתחבולה שבהן השתמש.

משמר הגבול הרוויח מפקד שימשיך את העשייה של קובי שבתאי, אני בטוח שאמיר כהן יוביל את הספינה הזו למקום מבטחים. הרווחנו מפקד שלא יכולנו לבקש טוב ממנו".#אמירכהן#לוחמהבטרור#משטרה#ענףמבצעיםמג"ב#לוחמהבפשיעהבטרור#משמרהגבול

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page