top of page

אצלכם או אצלנו?

‏"מקורה ושורשה של היהדות – כאמונה וכעם – הוא בספר הספרים". (דוד בן-גוריון).

מאת: מאיר אוחנה.

מירב מיכאלי הגיעה לדיון בכנסת ביום ראשון האחרון ואמרה את הדברים הבאים: "אחד הדברים הבסיסיים בדמוקרטיה זה שכולן/ם שוות/ים בפני החוק. מה שמבדיל דמוקרטיה משלטון מלוכני, מדברים שהיו נהוגים בימי הביניים - או אצלכם בתנ"ך, זה שהשלטון אמור להיות מחויב לחוק". שימו לב למילים "אצלכם בתנ"ך". כאילו היא לא חלק מהעם היהודי ומספר הספרים.

האמת הדבר הראשון שעלה לי בראש לאחר דבריה, היה דברי הרשע בהגדה של פסח: "רשע מה הוא אומר? 'מה העבודה הזאת לכם?' לכם ולא לו. לפי שהוציא את עצמו מן הכלל כפר בעיקר".

מי שענה כמו שצריך לדברים האלה היה שר המורשת, עמיחי אליהו: "בפגישותיי עם מדינאים בוושינגטון התפעלתי מההערצה "על מה שמופיע אצלכם בתנ"ך". עצוב לראות בראש מפלגתו של בן גוריון, מי שאמר כי "התנ"ך הוא נשמת העם היהודי מראשיתו ועד סוף כל הדורות", את מירב מיכאלי, מי שמסמלת את המקרה העצוב של היהודי המנותק משורשיו. זה שההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל".


אני עוקב אחר הפעילות של מיכאלי בשנים האחרונות ונדהם כל פעם מחדש אחרי הניתוק שלה מכל סממן יהודי. מילא לעצמה היא הייתה ככה. אבל דרך "שפה מגדרית", מנסה להשריש תרבות וזהות מעוותת. אם הייתה פותחת למשל את "התנ"ך שלנו" למשל בפרשת השבוע שנקרא השבת - פרשת בלק. אולי היא הייתה מדברת אחרת. שם גוי בשם בלעם מבין יותר את הייחודיות של עם ישראל. "הֶן עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן וּבַגּוֹיִם לֹא יִתְחַשָּׁב".


אם כבר הזכרנו את בן גוריון, אז אותו דוד בן גוריון ראש הממשלה הראשון אמר בעבר: "עתידנו אינו תלוי במה יאמרו הגויים, אלא במה יעשו היהודים". אם בן גוריון היה שומע את מיכאלי, היה ממשיך לעמוד על הראש ואף לקבור אותו באדמה מרוב בושה.


אולי בעצם כדי שתבין את דברי הרשע בהגדה, צריך להגיד לה אותם בשפה מגדרית? טוב, אני אנסה: "רשע/מרשעת מה היא/הוא אומר/ת מה העבודה הזאת לכם/לכן. לכם/לכן ולא לו/לה".


כנראה שהפנייה בשפה מגדרית עזרה. כי למחרת היום בהמשך כתיבת המאמר הנוכחי. מצאתי מן העבר סרטון שלה מערב חג השבועות לפני 3 שנים. בסרטון נראית מיכאלי עם ספר הספרים פתוח על השולחן. באותו סרטון היא מתארת מהו עבורה חג מתן תורה. "שלום חברות וחברים, חג שמח. חג מתן תורה. הזדמנות מצוינת להיזכר שהספר הזה, התורה, הוא אבן יסוד בזהות שלנו. הוא ספר ההיסטוריה הראשי שלנו, הוא שטר הקניין על הארץ". פתיחה ממש "תורנית" ומאוד מפתיעה של ח"כ מיכאלי שבהמשך אף אומרת מפורשות: "לכן הם צריכים להבין שהתורה הזאת של כולנו". בסוף הסרטון מציעה הגברת מיכאלי דווקא מחובשי כיפה ללמוד את ספר התנ"ך - "אולי תלמדו קצת את הפרק הזה (ואהבת לרעך כמוך ואהבת הגר, מ.א) בתיקון ליל שבועות, דרעי, ליצמן והרב רפי וכל שאר הרבנים והפוליטיקאים ששכחו מה זה להיות יהודים. חג שמח".


לא הבנתי! מיכאלי מודל 2020 יודעת ומכירה בתנ"ך ואילו זאת של 2023 כבר מגיעה לשלב של "אצלכם בתנ"ך"? נראה לי ששורש הדברים פה עמוק ומתוכנן יותר. אין פה סתם פליטת פה. מיכאלי וגם לפיד מנסים בשנים האחרונות לטשטש זהות יהודית. גם לפיד בעבר התבטא על ספר הספרים. אבל תמיד הוא מביא גם את עיוות הדברים. ככה למשל הוא רואה את עשיו כאח הטוב מול יעקב. בכנס המפלגה הוא אומר ש"למען יאריכו ימיך" בכיבוד הורים זה בכלל "יאריכו ימיך, אחורה ולא קדימה".


בקיצור, מיכאלי ולפיד הם במכוון מגחיכים את עצמם בבורות. המטרה שלהם להביא לטשטוש היהדות במטרה לנרמל מדינת כל אזרחיה, זה הכיוון שלהם. מבחינת השניים המטרה מקדשת את האמצעים וכל האמצעים כשרים גם לשיטת מיכאלי ולפיד.פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page