top of page

אפילפסיה-זה רק נשמע נורא.

מחלת האפילפסיה או בשמה השני מחלת הנפילה היא מחלה שמקורה במערכת העצבים של המוח.

כדי להבין טוב יותר זה כמו שנפעיל המון מכשירי חשמל בו-זמנית בבית וכתוצאה מכך יווצר קצר ותהיה נפילת חשמל. ככה זה קורה במוח יש סוג של קצר במערכת העצבית של המוח והדבר מוביל לפרכוס. יש כ-40 סוגי פרכוסים שמתבטאים בצורות שונות, יש שלושה סוגים שהם הנפוצים ביותר. פרכוס יכול להראות כמו טיקים בגוף, תנועה בלתי נשלטת בגפיים או בפנים. הסוג הנוסף הוא בהייה בעצם ניתוק מהסביבה לזמן מה שאחריו לא זוכרים מה קרה בזמן הזה. הסוג הנפוץ ביותר הוא נפילה על הרצפה ופרכוס שמתבטא בד"כ בקצף שיוצא מהפה, אובדן שליטה בסוגרים ותזוזה של הגפיים.

ללא ספק פרכוס הוא חוויה לא מהנה בלשון המעטה אפשר להגיד אפילו מענה במובן מסוים. 70% מהחולים נוטלים תרופות שעוזרות להם ומונעות את הפרכוסים באופן די מוחלט.

יש חולים שהטיפול התרופתי לא עוזר להם והם חווים התקפים כל זמן מה. יש ניתוח שיכול לעזור במקרים קשים כאשר בניתוח חדשני ניתן להסיר את החלק במוח שאחראי על ההתקפים הניתוח נחוץ רק במידה ואין פתרון אחר ואין מוצא חוץ מהניתוח עצמו שיכול להציל חיים.

אני בעצמי חולה במחלה לכן חשוב לי לספר לא כדי שירחמו עלי אלא כדי להעלות את המודעות למחלה שלא מדברים עליה מספקים ולאנשים יש מעט מידע בנוגע למחלה ובמיוחד כיצד לטפל במקרה הצורך. אז מה לא לעשות כאשר אתם רואים מולכם אדם שחווה התקף, דבר ראשון לא להיכנס ללחץ ללא ספק המראה יכול להיות לא נעים אבל לא צריך להילחץ ולעשות פעולות שעלולות להחמיר את המצב. אסור לשפוך מים זה עלול לגרום לחנק ולגרום נזק בלתי הפיך. בשום מצב לא לנסות לעצור את ההתקף זה עלול לגרום נזק נוירולוגי ומעבר לכך צריך להבין שאין שליטה על התנועות ואפשר לחטוף מכה שעלולה להיות רצינית ולפגוע בנו. אל תנסו להכניס שום חפץ לפה או את האצבעות שלכם.

אז מה כן לעשות? להתקשר למדא זה הכי חשוב. לאחר מכן להרחיק כל חפץ חד שעלול להוות סכנה. לשים כרית או משהו רך אחר מתחת לראש כדי למנוע מכות בראש. וחוץ מזה אין יותר מידי מה לעשות חוץ מלמנוע כל נזק אפשרי.

דבר נוסף לכל מי שחולה במחלה המסר שלי אליכם הוא אל תתנו למחלה לנצח אתכם אני יודע זה מבאס לקחת תרופות כל החיים, לא לשתות אלכוהול במסיבות עם חברים תאמינו לי אפשר ליהנות גם בלי. גם אקסטרים אסור לעשות אבל לדעתי אפשר לחיות מבלי לקפוץ ממטוס או לצלול עם כרישים. תישארו אופטימיים על תוותרו לעצמכם הכי קל לתת למחלה לנצח אותכם אבל תמיד צריך להסתכל על צד החיובי תמיד יש כזה בכל רע יש מעט טוב. אני מצאתי את הצד החיובי בכך שאני מספר לאנשים על המחלה ומעלה את המודעות עצם זה שאני מספר קל לי יותר להתמודד עם המחלה. אז תהיו חזקים ותמיד תזכרו כל עוד אתם בחיים ניתן להתמודד ולתקן הכל!


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page