top of page

אנרכיה לא סבירה

עודכן: 16 ביולי 2023

מאת: רועי ויזאן

כשגופי התקשורת המזוהים עם השמאל, כמו ynet שכתב ש'אין לו עילה לשתוק', ודה מרקר שהזכיר את 'מצעד הפחדנים' - קרי ההסתדרות והמגזר העסקי, ש'שכחו את ההצהרות שלהם מלפני שלשה חודשים', הלחץ שלהם מופנה ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד שמאז השביתה הפוליטית האחרונה מילא פיו מים, הרצון שלהם, כמו הרצון של ראשי המחאה, שבר דוד יואיל בטובו להצטרף לחגיגת האנרכיה שהשתלטה על המדינה, הוא בידיעה ברורה שליו"ר ההסתדרות יש כח עצום בלהשבית את המדינה עם הנזקים העצומים הנלווים לכך.

ראשי המחאה שעובדים קשה להשבית, לחסום ולגרום נזק לחפים מפשע שלא עשו להם דבר, ציפו שבר דוד בהחלטה אחת יעשה להם את העבודה בלי שהם יתאמצו, והם ייהנו מכל רגע מההתעללות שלהם בממשלת הימין ומי שישלם את המחיר של בר דוד. אז איך הם לוקחים את המדינה כולה בשבי, שברצותם גורמים להשבתה וכאוס, וברצותם עוצרים אותה עד לפיצוץ הבא, ולזה הם קוראים 'דמוקרטיה'.

בר דוד לא מיהר הפעם להצטרף לחגיגה, בטח שכרגע חוק הסבירות עבר רק בקריאה ראשונה.


וכבר בית המשפט העליון הוכיח השבוע בפסק דין כי הוא לא סופר את הממשלה, למעט השופט סולברג שהתנגד ונימק. אבל זוהי לא הסיבה היחידה, אחרי הלחץ שהופעל עליו גם מהמערכת הפוליטית וגם במגזר העסקי, בר דוד הסכים לומר ''כשארגיש שכלו כל הקיצין אנו נתערב ונפעיל את העוצמה שלנו'', לא בטוח שהפעם הוא יפעל בעצמה, משום שבפעם הקודמת בפיטורי גלנט המהדהדים, בר דוד יחד עם ראשי המשק, ובעיקר עם הטלפון המפורסם של פנחס עידן, הכריזו בחגיגיות על שביתה כללית והכניסו את המדינה לכאוס מטורף, היום בר דוד יודע שהשביתה אינה חוקית, בשל העובדה שהיא שביתה פוליטית, ובג"ץ אמר את דעתו הברורה בעניין, כאשר שביתה המבקשת למנוע מהממשלה לקדם מדיניות היא שביתה לא לגיטימית ואסורה, ולכן גם השביתה אז - לפני שלשה חודשים הייתה לא חוקית וחשפה את ההסתדרות והוועדים לתביעות נזיקין רבות מצד אזרחים שניזוקו כתוצאה ממנה.

ימים יגידו האם בר דוד יתעלם מהקריאה לצרף את ההסתדרות למחאה או שייכנע ללחצים וישבית שוב את המדינה באופן לא חוקי.

המראות השבוע מהכנסת שיזמי הייטק קורעים את חולצתם 'לאות אבל' והניסיון של מנכ"ל 'ביג' חי גאליס להשבית את מרכזי הקניות שלו, שהביא איתו חרם צרכני חסר תקדים (גאליס ששכח לרגע את הקריסה של מאפיית אנג'ל מהחרם החרדי שבסוף נכנעה והתנצלה, הבין מהר מאוד שכדאי לו להמשיך להיות מנכ"ל עסקי ולא פוליטי וחזר בו מהשבתה).

כל הדברים הללו הם ניסיון נואש של ראשי המחאה להשפיע על נתניהו כבר בשלב הראשון לסגת מהחוק ולהגיד לו שכדאי לו לחשוב פעמיים לפני שהוא ממשיך, ראשי המחאה שראו את נתניהו מתקפל בסאגת גלנט, מצפים שבהססנות שמלווה אותו, גם היום הוא יתקפל.


נתניהו נמצא בפלונטר לא פשוט, מחד המדינה באנרכיה, חסימות צירים ראשיים בניגוד מוחלט לחוק, הבערות צמיגים באיילון, ולקינוח מצור על נתב"ג, ומאידך יכולה להתפתח לו אנרכיה בקואליציה והממשלה יכולה להתפרק עקב הרפיסות מול השמאל המשתלט.


בהינתן העובדה שהמחאות לא ייפסקו גם אם נתניהו יתקפל, כי הרי הרפורמה מבחינתם היא רק הטריגר לסיבה האמיתית שהיא הפלת ממשלת הימין, לכן חשוב לא להיכנע, וצריך להעביר את החוקים גם אם הם מרוככים, בשביל זה הממשלה קיבלה מנדט ברור מהעם לעשות זאת.


גם הנשיא הרצוג שההשפעה שלו על הרפורמה כמוה כהשפעה שלו על הורדת האינפלציה, יודע שהנזק גדול מהתועלת, בטח כשהוא נטוע חזק מאוד בצד מסוים, ומוטב שיפעל בשיטת 'שב ואל תעשה'. אם גנץ ולפיד חפצים לחזור לאותן שיחות שהם פוצצו בעצמם, המקום המתאים ביותר להידבר זה כנסת ישראל, ללא מתווכים וללא דוברים במיוחד לא כאלה מהצד השמאלי של המפה.


אחרי שנתניהו הפך ממתגונן ליוזם, וזה הורגש היטב בנושא הביטחוני מול הג'יהאד האיסלמי ומול ג'נין, הוא רואה את גרף המנדטים שלו מתחיל לעלות ואת של גנץ לרדת, עכשיו שהמחאה התחדשה, איתה גם התקווה של גנץ לחזור לשיחות ולהוביל אותן וכך לחזור להיות מוביל בסקרים, ולא לחינם הוא כמעט מתחנן לחזור לשיחות בבית הנשיא, מהסיבה ששם הוא מצטייר כממלכתי.


בפועל, השיחות בבית הנשיא הן בעיקר בשיטת 'מרח כפי יכולתך', עד לפיצוץ הבא - שלא מן הנמנע שיגיע שוב מצדם של גנץ ולפיד, שהיום הם בכלל משוועים לחזור לאותן שיחות.


פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page