top of page

אין רגע דל באגף החינוך בטבריה

עודכן: 3 ביוני 2022

לא רגוע, זו מילה טובה לרצף האירועים באגף החינוך המתחוללים מזה זמן רב. הפעם, האירועים הגיעו עד כדי רתיחה ופיצוץ, כאשר 5 מנהלי בתי ספק יסודיים בעיר, החרימו פגישה מתוכננת עם מנהל אגף החינוך בעיר, אלי מאירי. כן כן לשם הגענו!

אלי מאירי

כולכם לבטח שואלים, איך הגענו למצב הזה שחמישה מנהלי בתי ספר יסודיים, ליבת הליבה של החינוך בעיר מחרימים ישיבה עם מנהל אגף החינוך בעיר? מוזר נכון? ובכן, כידוע לכל בר דעת, כל פיצוץ מגיע לאחר הצטברות של אירועים וכמו חוליות בשרשרת הם מצטברים עד שמביאים לכדי אבסורד ומשם קצרה הדרך והיריעה להגיע אל המצב בו אנו נמצאים, בעניין אגף החינוך והחינוך בעיר.


ביקורת לא מעטה נכתבה כאן בעיתון על, אלי המאירי, מנהל אגף החינוך ובנושאים שונים בחודשים האחרונים. הביקורת הגיעה ממספר מקורות וממספר אירועים גם יחד. לא משנה לצורך העניין אם הביקורת צודקת או לאו, הצטברות האירועים היא הגורם לשבר במערכת היחסים בין מנהל אגף החינוך בעיר לבין מנהלי/ות בתי הספר היסודיים בעיר. ולזה מישהו גרם? שביתת מנהלי בתי הספר והחרמת פגישה עם מנהל אגף החינוך בעירייה, אלי המאירי היא השיא. אומרים שכוס שנשברת לא ניתן לתקן. אז מה עושים? איך ולמה הגענו עד הלום?


לדעת כותב שורות אלו כמו גם לדעת מספר מנהלים יש תשובה. התשובה נעוצה באישיות וביכולות של המנהל לנהל, תרתי משמע. הכל מתחיל ונגמר ברוח המפקד. אחרי הכל אלי המאירי היה מנהל בית ספר הוא אמור להכיר את הכל טענו בפניי.


ידוע שמנהל טוב מציב מטרות ומגדיר יעדים, את אלו עליו להעביר למנהלים בשטח ואלו מעבירים למורים. הכל חייב להיעשות באופן אנושי וברור, להעניק להם את הכלים הנחוצים ליישום המטרות והיעדים, על מנהל טוב לבחון טרם הדרישה את הצרכים, המצוקות והקשיים של כל מנהל ומנהל, לדאוג למנהלים גם ובמיוחד בימים קשים אלו, להיות בעל יכולת להחיל את המצוקות ובמקביל גם להיות אסרטיבי וענייני. תפקידו של מנהל אינו קל במיוחד כאשר הוא עוסק בחינוך ילדנו עליו להיות כמעט סופרמן.


זעקתם וצעקתם של המנהלים מהי? מה הקש ששבר את גב הגמל? הימים ימים קשים אפילו אנחנו ההורים לא יודעים מה הפקודה האחרונה בעניין הקורונה. אז איך ידע המנהל? איך מנהל בית ספר יכול לנהל בית ספר שלם עם מאות תלמידים ללא תקציב מאז חודש ספטמבר 2021? איך יקנה מסיכות, איך יקנה דברים בסיסיים לילדים? איך אפשר לנהל משהו בישראל ללא תקציב? חברים של תבינו לא נכון תקציב יש!! משרד החינוך מתקצב ומעביר את הכסף לרשות המקומית כצינור העברה לבתי הספר רק שהרשות לא מעבירה לבתי הספר את הכספים? ומה קורה עם הכסף? הוא מופיע מצד אחד בספרי העירייה כיתרות זכות בשוטף, דבר שאסור שיקרה ומצידו השני הרשות חייבת אותו לבתי הספר. וואלה, אולי זה תרגיל במספרים למשרד הפנים, הנה אנחנו על הגל הנכון מצמצמים גירעון. רגע, ומה עם מנהלי בתי הספר, הילדים, צרכי הילדים, ובכלל הניהול השוטף...?


נושא זה הביא את מנהלי בתי הספר חמישה במספר להחרים ישיבה שתוכננה מראש עם מנהל אגף החינוך מר אלי המאירי. לטענתם אלי המאירי כשל בתפקידו לדאוג לנו המנהלים ולילדיי מערך החינוך היסודי בעיר. פנינו אליו לא פעם ולא פעמיים כמו גם לראש העירייה אך אין קול ואין עונה עד ש... הגיע רגע החרמת הישיבה שנתקבל על דעת כל חמשת מנהלי בתי הספר.


זה לא כל הסיפור. מסתבר שעל מנהלי בתי הספר חלה חובה להעביר דיווח לעירייה בדוחות כספיים כאלו ואחרים ומנהלי בתי הספר לא עשו כן. זעקתם לאלי המאירי לא נענתה והם לא עשו את המוטל עליהם והנה לכם שרשרת של חוסר תקשורת וטעויות שהולידה מצב עגום שהוביל להחרמת ישיבה עם מנהל אגף חינוך ביחד עם מפקחת ממשרד החינוך מחוז צפון שביקשה מהם שיגיעו לישיבה והם לא הגיעו. מצב לא בריא שיש לפתור מהשורש וכפי שנודע לכתבנו מתוכננת פגישה בשבוע הבא בין כל הגורמים.


מערכת העיתון ביקשה את תגובת גזברית העירייה, ליבנת דהאן, לשאלות הבאות:

לבנת בוקר טוב. מבקש את התייחסותך / תגובתך כגזברית הרשות לעניין הבא: למערכת העיתון הגיעה הידיעה כי 5 מנהלי בתי ספר בטבריה טוענים כי כספי משרד החינוך המגיעים להם הגיעו לקופת העירייה לא מכבר, אך העירייה לא העבירה ולא מעבירה את הכספים לבתי הספר מזה כ-4 עד חודשים.


כתוצאה מכך ייתכן שהעירייה תציג בסוף השנה בדוחות הכספיים שלה מצג שווא של יתרות כספים בשוטף שלא הועברו לבתי הספר. בפועל כספים אלו לא אמורים להופיע בדוחות העירייה היות והעירייה היא רק צינור להעברת כספי משרד החינוך אל בתי הספר. מסיבה שאינה ברורה הכספים לא הועברו לבתי הספר כאמור.


ולכן עולות השאלות הבאות:

1. האם העירייה מכחישה את עובדת קבלת הכסף ממשרד החינוך לבתי הספר?

2. אם אכן הועברו הכספים מדוע כגזברית הרשות לא העברת את הכספים לבתי הספר מעל ל-4 חודשים לטענתם?

3. כספים אלו יוצגו ביתרות זכות בספרי העירייה, למרות שהם לא אמורים להופיע כלל. הצגת מצבה הכלכלי של הרשות בספרים הוא באחריותך. מה תגובתך בעניין?

4. מה הסיכוי שהכספים המגיעים לבתי הספר יועברו על ידך עוד לפני ה-31.12.2021 בכדי שאלו לא יופיעו בספרי הנה"ח של העירייה?


טרם יבשה הדיו לפנייתי לתגובת הרשות נמסרה לי בתגובה מדובר עירית טבריה כי: "הכספים הועברו לבתי הספר כבר ביום שלישי האחרון". קרי אמש. נציין כי מנהלי בתי הספר ראו את ההעברה רק ביום רביעי.


נראה כי התקשורת הבינאישית בין מנהלי בתי הספר לבין מנהל אגף החינוך היא שורש הבעיה שנוצרה וניתן לפתור את הבעיה אם רק הייתה תקשורת בינאישית ולא מאבקי אגו כפי שנמסר לי ע"י אחד הגורמים המעורבים. יעשה חושבים כל אחד מהצדדים ויתרום את חלקו כי אחרי הכל מדובר בילדנו והמטרה של כולכם היא אחת, חינוך!! לא מאבקים. שבת שלום.

#אגףהחינוך#חינוךבטבריה#טבריה#עירייתטבריה#מצוקה#מנהלאגףהחינוך#גזבריתבעירייה#ליבנתדהאן

#משרדהחינוך#דוחותכספיים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page