top of page

איך תראה שנת 2023 בשווקי ההון?

שנת 2022 תיזכר כאחת הקשות ביותר בשווקים בשנים האחרונות. המדדים המובילים נחתכו במידה ניכרת, האינפלציה הרימה ראש והגיעה לשיא ובעקבותיה הועלו הריביות בעולם, לרמות שלא נראו כבר הרבה שנים. בנוסף לירידות החדות במדדי המניות, גם מדדי איגרות החוב הממשלתיות, הנחשבות "בטוחות וחסרות סיכון", ירדו בצורה מצטברת בשיעור של 10%, ירידה זו תשפיע בצורה מהותית על ההפסדים הכבדים שיהיו בקרנות ההשתלמות, קופות הגמל, פוליסות הביטוח, ובמידה פחותה גם קרנות הפנסיה (בגלל מרכיב של30% הבטחת תשואה מצד הממשלה).

האם מחירי הדירות יחלו לרדת? האם יסתיים העימות בין רוסיה לאוקראינה

או שאולי רוסיה באקט של חוסר ברירה לאור הכישלונות שלה תפעיל את נשק יום הדין?


אין ספק שנה קשה ומפתיעה לרעה. אולם גם בשנה זו יש ענף שהפתיע לטובה ובאופן משמעותי, מדד מניות הגז והנפט עלה בקרוב ל40%! שיעור יוצא דופן בשוק הכללי. המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, ובעקבותיה משבר האנרגיה בעיקר באירופה, תרמו לביקושים ועליות חסרות תקדים במחירי האנרגיה. המחירים בחלק מהמקרים הכפילו את עצמם, והביאו את הממשלות באירופה להשתתף בחלק מהעלויות החודשיות עם האזרחים. למזלנו לנו יש עתודות גז גדולות שמספקות לא רק את הביקושים המקומיים, אלא גם מספקות גז ובצורה ניכרת לשכנה שלנו מצריים אשר נהנית ממחירים מוזלים שהובטחו לה בחוזים ארוכי טווח, וכך מוכרת אותם ברווח ניכר לאירופה.


נשאלת השאלה, מה יהיה בשווקים בעולם בשנה האזרחית הבאה?!. יש לא מעט פרשנים שנותנים תחזיות כאלה ואחרות חלקן אופטימיות, חלקן פסימיות ביותר אודות מיתון שלא נראה כמותו.


אני מציע לכולם לקרוא ולקחת בערבון מוגבל את כל התחזיות, האמת, אין לאף אחד מהם שמץ של מושג מה יהיה. האם האינפלציה תתמתן? האם מחירי הדירות יחלו לרדת? האם יסתיים העימות בין רוסיה לאוקראינה או שאולי רוסיה באקט של חוסר ברירה לאור הכישלונות שלה תפעיל את נשק יום הדין?


האם סין תכבוש את טאיוואן? ישנם עוד הרבה תרחישים העלולים להשפיע על השנה הבאה לטובה או לרעה, על כן קשה להתנבא.


מהם הנתונים שיש לנו עד כה?! לאחר שנה רעה בשווקים, נוצרו כתוצאה מעליית הריבית הגבוהה, הזדמנויות נהדרות לקבלת תשואות שאפשר היה לחלום עליהן בעשור האחרון בשוק איגרות החוב.


כמובן שאם האינפלציה לא תתמתן ואף תמשיך לעלות, ההזדמנויות יהיו טובות יותר, אבל כמובן זה לא ניתן לחיזוי, ולכן צריך לנצל בצורה מושכלת את ההזדמנויות שנוצרו לחוסכים לטווח בינוני ארוך.


ניתן לרכוש לא מעט איגרות חוב של חברות טובות בריביות שנתיות של בין 5% עד 7% לשנה, עד לפני שנה ניתן היה לחלום על מספרים כאלה.


מי שירכוש את האיגרות הללו, יוכל להרוויח בשנים הקרובות רווח גבוה ובלי לקחת סיכון יוצא דופן.

זיכרו, אף אחד לא יצלצל בפעמונים להכריז על שינוי כיוון בשווקים, זה קורה מהר ובאופן בלתי צפוי, בדיוק כפי שהשנה הזו הייתה בלתי צפויה.

שבת שלום. שלומי ויזל אימייל vizel58@zahav.net.il https://vizel-invest.co.ilפוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page