top of page

איך קוברים בטבריה השקעה של 11 מיליון שקל

עודכן: 3 ביוני 2022

נתבשרנו שנבחר מנכ"ל חדש לחברה הכלכלית, דיווחנו ובירכנו. השבוע פרסמה החברה הכלכלית 3 מכרזים. 2 להפעלת הקיוסקים בחוף העירוני ובחוף הדתי הנפרד, ומכרז שלישי "זכות להקמת והפעלת עמדה לממכר קפה, משקאות, ומזון בכיכר רסקו בטבריה". הלכתי לאבן שושן להבין מה הפירוש למילה "עמדה". שם כתוב "מקום לעמוד בו" האם המכרז מדבר על מקום לעמוד בו? נחיה ונראה.משרד התיירות דרך החמ"ת השקיעו 11 מיליון שקלים בתכנון ובשיפוץ מתחם רסקו כולו. משרד האדריכלים אלי דרמן, עשה כמיטב יכולתו המקצועית בהתאם לדרישות הלקוח. תכנן עיצב והעניק חזות מדהימה לכיכר רסקו. אפילו בעלי הנכסים במקום הוזמנו להביע דעתם ובקשותיהם לתכנון בישיבה בעירייה.


בכיכר רסקו ישנם מספר רב של בעלי חנויות שלהם אינטרסים ציבוריים מובהקים שעל הרשות חלה חובה לשמור עליהם ונראה שדווקא הרשות מתכננת לפגוע בהם דרך החברה הכלכלית. על פניו נראה שהאינטרס הציבורי כלל לא מעניין את מקבלי ההחלטות.

החברה הכלכלית, זו שממומנת ע"י העירייה, קרי משלמי המיסים, אנחנו, אחרי השקעה של 11 מיליון שקלים בכיכר רסקו רוצים עכשיו להרוס את המקום ע"י הצבת עמדה לממכר קפה ומשקאות ולהחיל במקום סוג של רוכלות. כך עשו בעבר גם עם הבוטים עת היה בועז יוסף גזבר העירייה, דוכני הרוכלים שהחברה הכלכלית העניקה בטיילת טבריה. בסופו של יום הם יותר פגעו בתדמית העיר מאשר הועילו לאיש, כישלון מוחלט ושלא נדבר על כך שלא ניתן להוציא אותם.


להציב עמדה בכיכר רסקו כאשר אין במקום לא חיבור למים, לא חיבור לביוב, לא חיבור לחשמל ורק בכדי להציב במקום עמדה לממכר קפה?! עבור עמדה שכזו יש לעקור, לפרק אבן משתלבת וריצוף, לחפור, לקלקל את שנבנה חדש והכל רק עבור עמדה לממכר קפה שתהפוך כמו כל דבר בטבריה בסופו של יום לבסטה שתתרחב ותתרחב בניגוד לחוק ולחוזה. איש לא יוכל לעשות כלום בעתיד בעניין. בדיוק כמו מכרז שלטי הדגל, מכרז הבוטים, החיזיון האור קולי ועוד... בכלל עולה השאלה, האם זה המזור לו זקוקה החברה הכלכלית שרואה בזה פרויקט? זו בושה וזו טעות מיסודה להרוס את שתוכנן ונבנה חדש עבור עמדה לממכר קפה.


אם תקראו את המכרז לא תוכלו שלא להבחין שאין בו כלום והכל פגמים. אין בו בכדי לספר לאיש מאתנו כלום לא על איזו סוג של עמדה מדברים, האם זו תהיה, מעץ, מבטון, ניידת, קבועה, או איך רוצה האדריכל אלי דרמן שזה ישתלב במכלול במקום אם בכלל והיכן בדיוק זה יוצב ועוד... הכל נראה כמו בשלוף חסר פרטים וחסר מידע וזה המסוכן ביותר שיכול להיות במכרז כי בטבריה כמו בטבריה בסוף הפוליטיקה תקבע איך זה יראה ומי יהיה הזוכה.


טועה משרד התיירות שהוא משקיע בטבריה! אם השיטה ממשיכה לעבוד באופן שמשרד התיירות משקיע ואנחנו לא שומרים ומשפרים אז חבל על כל השקעה. ראש העיר הממונה הולך עוד שנתיים. מנכ"ל החברה הכלכלית החדש יחזור מהר מאוד לקרית אתא או מוצקין אם יכשל בתפקידו שהרי עמדת קפה זה לא יזמות או עסקים שיכולים להביא מזור לחברה הכלכלית. זה קשקוש עסקי.


ביקשנו את תגובת מנכ"ל החברה הכלכלית, משה גרוסמן לשאלות הבאות:

א. האם ההחלטה לצאת למכרז להקמת עמדת לממכר בכיכר רבין עברה את החלטת דירקטוריון החברה הכלכלית?


ב. מי הגה את הרעיון להקמת עמדה לממכר קפה מטעם החברה הכלכלית? המנכ"ל החדש או ראש העיר?

ג. למה החברה הכלכלית פוגעת באינטרסים של בעלי החנויות בכיכר רבין תושבי העיר המשלמים ארנונה?


ד. מה עומד מאחורי ההחלטה של החברה הכלכלית במקום לעודד את בעלי העסקים לפתוח בנכסים שלהם בתי קפה ומאפה וכד', החברה הכלכלית מאפשרת להקים משהו פרובזורי שהוא בכיה לדורות ובכך להוריד ההשקעה של 11 מיליון שקלים ממשרד התיירות לטמיון?


ה. הנה אנחנו עם מנכ"ל חדש וממשיכים בדיוק באותה שיטה של פעם, כשיש כבר תעודות הכשר לכישלון. אם כך, אז היכן הבשורה במנכ"ל חדש שיובא במיוחד מהקריות? מדוע לא קיבלו חברי הדירקטוריון החלטה לפתוח במקום חנות אופנה? הנעלה? אולי רשת "לגו" העולמית? האם זה עמד לדיון על הפרק?


ו. למה אין את כל הפירוט במכרז עצמו והחברה הכלכלית משאירה את כל הבעיות לסיור הקבלנים מדוע לא מציבים את כל התנאים מראש בכדי שהציבור ידע מה הולך להיות מה מותר ומה אסור ומשאירים את הכל לבע"פ או לשאלות הבהרה. זהו מכרז שמראש מזמין צרות? מה תשובתכם בעניין.


ז. מי היועץ המשפטי שניסח את תנאי המכרז? ח. האם משרד התיירות מודע לכוונת החברה הכלכלית לשנות את פני העיצוב של הפרויקט? והאם הוא נתן אישור או תנאים כל שהם?


מנכ"ל החברה הכלכלית בחר שלא להשיב על שאלות פשוטות והעביר את השאלות לדובר העירייה בכדי שזה יגיב. אך מה לעשות לדובר העירייה אין סמכות בחוק להגיב בשם החברה הכלכלית ומשכך לא הובאה תגובתו של הדובר כאן. ניסיתי להשיג את מנכ"ל החברה הכלכלית בנייד אך זה בחר להתחמק / לברוח מהשאלות ומהתשובות הפשוטות וכלל לא ענה לשיחתי. הוא בחר לשלוח אליי את תשובת הדובר דרכו בווצאפ. ממש התנהלות מקצועית של מנכ"ל חדש.


פניתי למתכנן הפרויקט, אלי דרמן. שמסר כי הוא מסר את הפרויקט לפני כשנתיים ואינו אחראי לו יותר. איש מטעם הרשות לא התייעץ עמו והקמת דבר שנוגד את התכנון הכולל רק יפגע. הוסיף ואמר שאם יפנו ויבקשו לשלב תכנון של עמדת קפה הוא ינסה לשלב את זה לתכנון הקיים. פניתי גם למשרד התיירות והחמ"ת ואלו מסרו כי הנושא הועלה בשיחות בעבר בכדי לקדם פעילות במקום וכבר שם נאמר שיש לעודד את בעלי הנכסים לפתוח במקום בתי קפה או הבאת רשת הסעדה ובית קפה מובילה בארץ שאחריה יבואו כבר כל השאר.


הנה כי כן כך מתנהלים בעיריית טבריה הדברים. 11 מיליון שקלים שהושקעו ירדו לטמיון מהר יותר ממה שחשבנו, השיטות הישנות ממשיכות, החברה הכלכלית נראה שלא תתרומם ליזמות, לעסקים ולפריצות דרך כי היא מתעסקת בקטנות בשכירות של קיוסקים ועמדות קפה.


משה גרוסמן מנכ"ל החברה הכלכלית כנראה שכחת שאתה חתום על המכרזים ולך חייבות להיות תשובות לשאלות של עיתונאים שהרי אם לך אין תשובות סימן שאתה לא מאמין במוצר שאתה חתום על מסירתו לאחר. כך לא פועל מנכ"ל ובמיוחד לא חדש.


בסיכומו של עניין, המכרז נכתב ברשלנות משפטית יתרה ודינו להיות מבוטל, הפגיעה באינטרס הציבורי של בעלי הנכסים במקום זועק לשמיים! ההחלטה דינה להתבטל, אך למצער איש אינו שומע, אין למי לפנות, אריה דרעי מינה את בועז יוסף בכדי שזה יעשה את דברו ולא להיפך. והמצחיק הוא שגורמים חרדיים טוענים עוד שאני נהייתי רון קובי החדש ברשתות החברתיות.


חברים אם זה המצב בעיריית טבריה, אם כך היא מתנהלת ועם כל מה שקורה שם, אני תוהה ביני לביני אולי ייתכן ורון קובי היה גורם פחות נזק מהנזקים שמצטברים אט אט.


בועז יוסף, זו העיר שנולדת בה וזו העיר שתזדקן בה. תחשוב על זה יום יום כשאתה מניח את ראשך על הכרית. הביקורת היא ביקורת בונה, חשוב ועשה את המוטל עליך. אני בספק אם בכלל המועצה אישרה לחברה הכלכלית את הקמת העמדה שהרי המקום הוא רכוש העירייה וזה מחויב החלטת מועצה.


#כיכררסקו#חברההכלכלית#משהגרוסמן#בועזיוסף#עירייתטבריה

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...

מה מעניין אתכם לקרוא? 

בחרו קטגוריה

בחרו תגית

bottom of page