top of page

אז מה היה לנו השבוע

עודכן: 15 ביולי 2023


רעידת אדמה בטבריה 1927

חיזוק מבנים נגד רעידות אדמה


ברור לכולנו שהעיר טבריה יושבת על ציר השבר הסורי אפריקני והיא מועדת לפורענות. שבר שמתחיל מדרום טורקיה וחוצה מדינה שלימה בואכה מפרץ אילת. אלה שדווקא העיר טבריה נמצאת על קו השבר וזה אומר שברעידת אדמה בדרגה חמש ומעלה יהיה כאן תוהו ובוהו וקטסטרופה עם מאות הרוגים ואולי אף יותר.


אם רציתם רמז קטן. אז זכרו מה היה לנו השבוע ואת הבניין בשכונה הצפון מערבית בניין המכונה מגדל (פיזה). פרנסי העיר טבריה חייבים לעצור ולהגדיר מחדש את אישורי הבנייה באזורי הסיכון. אני מבחינתי שיגרתי מכתב לשר הבינוי והשיכון מר זאב אלקין ואף שוחחתי אתו והבאתי לידיעתו את המצב האמתי בטבריה ודרשתי ממנו להגיע לסיור עבודה בטבריה ויפה שעה אחת קודם. בתשובתו השר הבטיח כבר בימים הקרובים לטפל וגם לתקצב חיזוק מבנים נוסף בטבריה.

בנימין נתניהו ועסקת טיעון

אלפי טורים וכתבות נמרחו מעל דפי העיתונות. הרשתות החברתיות חגגו בעניין עסקת הטיעון שהוצעה לראש הממשלה לשעבר מר בנימין נתניהו. ואוהבי נתניהו בערוצים 12 ו-13 המשיכו לחלום ולהמציא ידיעות כאילו... תשאלו אותי האם ייקוב הדין את ההר וללכת למשפט שיתכן שבסוף התהליך נראה שוב ראש ממשלה בכלא. התשובה היא לא. לאיש יש זכויות רבות רק שכנראה שלהיות ראש ממשלה בישראל זאת משימה קשה.


מאתגרת ואף מסוכנת. הלא כן ראש ממשלה מקבל אלפי החלטות קשות על בסיס יומי. ודי בהחלטה אחת לא נכונה או שקיים בה ספק כדי שתמצא את עצמך מדדה בבתי המשפט כמה שנים. אם אני יועץ של ביבי אני אומר לו, תודה על כל מה שעשית למען עם ישראל ועשית הרבה. ברקע תזכור תמיד את עסקת הטיעון החלומית שהציע היועמ"ש מני מזוז לנשיא המדינה לשעבר משה קצב שעשה שרירים וקיבל כמה שנים בכלא.


לבית המשפט אתה תמיד יודע איך אתה נכנס ולעולם לא תדע איך אתה יוצא וגם אם אתה בטוח שאתה צודק. אז תחתום ותגמור עם זה. אני מניח שזה מה שיקרא בסוף התהליך.

על קורונה דלתה ואומיקרון

אם אני כצרכן חדשות נמאס לי לשמוע בחדשות או לצפות בטלוויזיה על המגיפה, זה אומר שהגיע הזמן שנלמד לחיות לצידה של המגיפה ולהתייחס אליה כאל שפעת קלה / קשה. כן בידוד לא בידוד. כן תו ירוק או תו סגול הציבור כבר מבולבל. אני לא מקנא באף ממשלה לה בזו ולא בקודמתה. הקורונה מפילה חללים רבים ובדרך מפילה גם ראשי ממשלות בעולם. אז חברים. עברנו את פרעה נעבור גם את זה. רק סבלנות ואורך רוח והכי חשוב לכו להתחסן.

שר האוצר ליברמן ופיצוי לעסקים

האמת שצריך לבדוק האם ליברמן היה פעם עצמאי או שהיה שכיר כל חייו. הרי התנהלותו מול העסקים הקורסים לא ברורה וודאי לא מקובלת. מצב העסקים הקטנים קשה ביותר. לא חשוב כלל וכלל מה אחוז הירידה במכירות כי צריך להבין שבית העסק ממשיך לשלם את ההוצאות הקבועות ולא חשוב מה המצב התחלואה. מס הכנסה, מע"מ, שכירות, עובדים, חשמל, תקשורת ועוד כל מיני הוצאות משולמים באופן קבוע מה שלא משאיר שום רווח לעסקים ואף ממוטט חלק לא מבוטל מהם. אז מה חשבת לך אדוני שר האוצר מר אביגדור ליברמן? שהכסף שייך למשרד האוצר? אז זהו שלא! הכסף שייך למי שמשלם את המיסים והם האזרחים וכהו זה הכסף צריך לחזור אליהם בשעת צרה, בהקדם האפשרי ויפה שעה אחת קודם.

גן העיר בטבריה

קראתי השבוע בתדהמה על ההחלטה של ועדת השמות בעיריית טבריה לקרוא לגן העיר בשם מלחמת יום הכיפורים. אני שואל באמת ובתמים, מה הביא את חברי הוועדה לקבל החלטה מוזרה שכזאת? האם התחשבתם ברגשות של משפחות השכול בטבריה? האם התייעצתם עם מנהלי יד לבנים בטבריה? ובכלל, מה עמד מאחורי ההחלטה המוזרה הזאת? אני בניגוד לאחרים עדיין סבור שאפשר להחיות את פרויקט גן העיר מחדש. שוב לחפור את הבור כמה שזה נשמע מוזר. שוב לבנות שלוש מאות מקומות חנייה תת קרקעיים כאשר בקומה התחתונה יוקם המטווח העירוני ובמשטח העליון יוקם מרכז מסחרי כאשר בתווך עדיין יוותר מקום להופעות ובין לבין גם מזרקות ופינות משחק לילדים ומבוגרים.

שר התקשורת והסיבים האופטיים

כיום אנו גולשים באינטרנט במהירות ממוצעת של חמישים מגה ברוטו ולא חסר תקלות בגלישה. ברור, שכולנו מייחלים ליום שבו נוכל לגלוש עם אינטרנט במהירות גלישה של 1000 מגה? והנה לכם, עידן הסיבים האופטיים הגיע לישראל ובימים אלו הגיע גם לטבריה וראו איזה פלא. הסיבים יגיעו רק לבנייני מגורים ולא לבתים פרטיים. שערורייה יגידו בעלי הבתים הפרטיים.


ואנחת רווחה יחושו דיירי הבניינים בגלישה מטאורית שמותאמת לעידן החלל. זה מזכיר לי שחברות הכבלים לא רצו לחבר מושבים וקיבוצים בשל חוסר בכדאיות כלכלית עד שמשרד התקשורת חייב אותם לעשות כן. את שלי עשיתי, עת שיגרתי מכתב לשר התקשורת מר יועז הנדל ובו גם הפעם דרשתי לאפשר חיבור בתי קרקע פרטיים לרשת הסיבים האופטיים החדשה בטבריה.


בברכת שבת שלום, דודיק אזולאי

#רעידתאדמה#קורונה#בנימיןנתניהו#טבריה#העירטבריה#עירייתטבריה#סיביםאופטיים