top of page

אז יש אור בקצה המנהרה?!

מאת: שלומי ויזל

אין ספק כי מיום הבחירות ועד היום (אני כותב את הטור השבועי הערב 27.3.23 לאחר הודעתו של נתניהו על השהיית "ההפיכה המשפטית" בשלב זה), אנו חווים שינויים תכופים וקיצוניים בהיבט הפוליטי והכלכלי, הערב סוף סוף אפשר לנשום לרווחה, ולקוות שבפרק הזמן שניתן לשלושה עד ארבעה חודשים הקרובים, יצליחו גם נציגי הממשלה הנבחרת, וגם נציגי האופוזיציה להגיע להסכמות על השינויים הנדרשים במערכת המשפט בתיווך הנשיא לטובת כל המדינה.

כולנו היינו עדים בליל יום א האחרון למאורעות מבהילים שהדרך מהם קצרה מאוד למלחמת אחים, בעקבות פיטוריו של שר הביטחון. דמיינו לכם את המשקיעים הזרים שמהווים חלק לא מבוטל מההשקעות הרבות וההתפתחות והשגשוג של המדינה בשני העשורים האחרונים, צופים באמצעי התקשורת ולא מאמינים למראות עיניהם.

בינינו איזה משקיע זר יסכן את כספו בתקופת אי וודאות כזו?!.

הפער בשווקי ההון בין הביצועים של השוק המקומי לשווקי חו"ל ממשיך להתרחב לכיוון שלילי לשוק המקומי.

בחודש שעבר הגדילו מנהלי הגופים המוסדיים שמנהלים את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות, באופן דרמטי את היקף ההשקעות שלהם בשווקי חו"ל על חשבון השוק המקומי בתל אביב. ימים יגידו אם הם היטיבו לנבא, או הלכו לפי האווירה השלטת כיום, של הוצאת כספים מהמדינה לטובת שווקי ההון בעולם.

נכונו לנו כמה חודשים של אי וודאות עד לתום פרק הזמן שניתן להידברות בין נציגי הנבחרים בכנסת, יש סיכון כי לא תהיה פשרה ונחזור לתקופה הרבה יותר גרועה, אולם המראות של השבוע האחרון, לדעתי יהוו גורם מרתיע מספיק גדול על הצדדים, על מנת שיעשו הכל אבל הכל כדי להגיע להבנות לטובת כלל אזרחי המדינה היחידה שיש לנו.

לכן אני בוחר לראות את האור בקצה המנהרה, זאת בשילוב עם תכניות החירום של הבנקים בעולם, ששמו כרית בטחון גדולת היקף לפיקדונות הלקוחות בבנקים, על מנת לייצב את המערכת הכלכלית בעולם.

מעולם ב - 30 שנות פעילותי בשוק ההון, לא היו תקופות ברורות או דברים בטוחים, בשוק הון פתוח ותחרותי תמיד שוררת אי וודאות, תמיד יש "ברבור שחור" שמרחף אי שם למעלה ועלול לבקר ולהביא תקופה רעה, התחושה שלי שאת "הברבור" הזה כבר פגשנו בסדרת העלאות הריבית החדות בתקופה האחרונה. נכון, את נזקי עלויות הריבית נשלם ונחווה ברבעונים הבאים, יהיו לא מעט חברות שלוו יותר מדי ולכן לא ישרדו את התקופה הנוכחית, אבל אלו שכן ישרדו ישגשגו בתקופת הגאות הבאה שתגיע, ותמיד היא מגיעה, אלא שאף אחד לא יכול להודיע עליה מראש לטובת כל מי שחושב להצטרף לשוק ההון לפני תקופת הצמיחה והשגשוג..

לרוב, השווקים עושים כברת דרך לא מעטה למעלה עוד לפני פרסום הנתונים הטובים, על סמך ציפייה להתאוששות ותפנית כלכלית. ובדיוק ההפך מכך בתקופות גאות כאשר כולם מגדילים סיכונים במרדף לא מחושב אחרי הרווח, בדיוק אז השוק משנה כיוון לשלילה, ואת התשובות על הירידות אנחנו מקבלים לאחר כמה רבעונים.

לכן על מנת להרוויח בשוק ההון, ולאורך זמן, יש להשקיע כספים פנויים ולאורך זמן, לא לקחת סיכונים שאינכם יכולים לעמוד בהם, ובטח שלא להשקיע באשראי בנקאי בתקופות בהן הבנק שמח להלוות את הכסף. מאחל לכולם שבת שלום ואחדות.


שלומי ויזל - מנהל השקעות וסוכן פנסיוני. נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il אתר https://vizel-invest.co.il

פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...