top of page

אופוזיציה בנבצרות


פוליטיקה ארצית ומקומית טור דעה רועי ויזאן
רועי ויזאן כתב פוליטי

אחרי שחוק הסבירות עבר השבוע ב'נבצרות' האופוזיציה, עולם כמנהגו נוהג, השמש המשיכה לזרוח ומגדל השן עומד על תילו.


ראשי המחאה בחסות התקשורת המגויסת הצליחו להתל בכולם שהחוק הזה הוא קץ הדמוקרטיה, וכדי להמחיש זאת עיתוני השמאל השחירו את עצמם לאות אבל.


המהלך של ראשי המחאה להפעיל על נתניהו לחצים אדירים כבר בחוק הסבירות הפחות משמעותי, הוא כדי להעביר מסר שבסעיפים המשמעותיים הם לא מתכוונים לוותר, אמנם הם הפסידו בקרב על חוק הסבירות, אבל הם ינצחו במערכה על הוועדה לבחירת שופטים, ובבוא העת נתניהו יגיד ללוין ובן גביר 'עד כאן', קרי, עשיתי מעל ומעבר בשביל שחוק הסבירות יעבור, למרות המשבר עם הטייסים, האיומים ממערכת הבריאות והאזהרה מדירוג האשראי מודי'ס, אם תגיעו להסכמה רחבה עם האופוזיציה אהלן וסהלן, אבל ללא הסכמה רחבה שום חוק לא יקודם.


מבחינת נתניהו הרפורמה הפכה מנכס לנטל על הקואליציה בכלל ועליו בפרט, נתניהו תכנן להעביר את מושב הקיץ בטיפול ביוקר המחיה המאמיר במקביל לשיחות שהתקיימו בבית הנשיא, שאילו היה תלוי בנתניהו הן היו ממשיכות עד סוף הקדנציה, אבל הפיצוץ הלא מבוקר של גנץ ולפיד מהשיחות הביאו אותו להתקדם בעל כורחו לבד, בידיעה שעיקרי החוק כבר היו מוסכמים על גנץ ולפיד, ואפילו על גדעון סער שהזכיר את עיקרי החוק במצע של תקווה חדשה ועל הדרך גם הספיק למחוק, ככה זה כשהכל עניין של פוזיציה ולא ענין של אידיאולוגיה.


נתניהו עוד לא הספיק להתאושש מסאגת חוק הסבירות וקמה עליו סאגת חוק הנבצרות, היועמשי''ת שאמורה להגן על החוק בתשובתה לבג''ץ, יצאה נגדו בחריפות, שמבחינתה התיקון לחוק יסוד נעשה תוך שימוש לרעה בסמכות המכוננת, ולכן בג"ץ צריך לפסול אותו.

לטענתה, התיקון נועד לאפשר לנתניהו לא לציית לבג"ץ בעניין ניגוד העניינים ב'תיקי האלפים' שעם הזמן נהפכים ל'תיקי עשרות'. היועמשי"ת בעצם זועמת על כך שנבצר ממנה כפקידה להחליט על נבצרותו של רוה''מ. היא שכחה לרגע שתפקידה הוא יועצת ולא רועצת, וככזאת היא מהווה כאב ראש גדול לממשלה ש'סביר' מאוד שיצטרכו במקודם או במאוחר להחליפה.

הייעוץ המשפטי של הכנסת חולק וסובר שתיקון לחוק יסוד נועד להסדיר את אופן ההכרזה על נבצרות פיזית או נפשית שחוק היסוד הקיים לא קבע הסדר ברור בעניין הזה, ולפי זה החוק אינו מהווה שימוש לרעה בסמכות המכוננת של הכנסת. נתניהו מבין שהיועמשי"ת נוקמת בו על העברת חוק הסבירות המערער את כִסאה, והולכת לו על הראש בחוק הנבצרות.

נתניהו הגיב אומנם שאסור להתערב בחוקי יסוד, אבל גם הוא מבין שבג"ץ ממשיך לרמוס את הרשות המחוקקת, ובאחד מחוקי היסוד שתוקנו הוא ינסה למצוא עילה - כמו שימוש לרעה בסמכות המכוננת של הכנסת, או שהתיקון החוקתי לא חוקתי ועוד שלל סיבות מהבויידעם המשפטי, ויגרום בכך לראשונה לפסילת חוק יסוד ולמשבר חוקתי חסר תקדים שהכנסת תצטרך להתמודד אתו.

לבינתיים, הכנסת יוצאת לפגרת קיץ ארוכה כשידה של הקואליציה על העליונה.

זמן לחשבון נפש של שני הצדדים, בתקווה שיבינו שאם הם רוצים לעצור את הקרע בעם, הם יצטרכו להתאמץ ולנסות להגיע להסכמה רחבה ככל שניתן.פוסטים קשורים

הצג הכול

רק בגלל הרוח

מאת: מאיר אוחנה מלחמת "חרבות ברזל" שעדיין נושאת את השם הזה, עוטפת את האומה הישראלית באין ספור היבטים. מהנרצחים במעשי הטבח והזוועה מאותה שבת, דרך חטופים שעדיין שם בשבי חמאס וממשיך דרך חללי צה"ל שנופלים

אולי יעניין אתכם...