ארכיון>ארכיון מדורים לפי כותרת>בריאות>ברונכיטיס - דלקת סמפונות>

ברונכיטיס - דלקת סמפונות

כוכב הצפון, גליון 1911, ‏יום ראשון ‏08 ‏נובמבר ‏2009

האוויר שאנו נושמים נכנס למערכת הנשימה דרך האף והפה ועובר בנתיבי אוויר אל הריאות. תפקידם של הריאות הוא לבצע חילוף בין החמצן הנכנס מהאוויר החיצוני לבין הפחמן הדו חמצני החוזר מרקמות הגוף. הריאות הן החלק הגדול ביותר במערכת הנשימה והן נראות כמו ספוגים גדולים שממלאים את בית החזה. כל ריאה מחולקת לאונות, שלוש בריאה הימנית ושתיים בריאה השמאלית שהיא קטנה יותר מאחר והיא מצויה ליד הלב.

נתיב האוויר הגדול הוא קנה הנשימה שמתפצל לשני נתיבי אויר קטנים יותר הנקראים  סמפונות ואלו המעבירים אויר לריאות. גם הסמפונות מתחלקים ומתפצלים לנתיבי אויר קטנים יותר הנקראים סמפונונים. בקצה כל סמפונון נמצאים הרבה מאד נאדיות (חללים מלאים אוויר בצורת בועות) שדומים לאשכולות ענבים.

הריאות ואברים אחרים בחלל החזה מוגנים ע"י הצלעות ועמוד השדרה. השרירים הנמצאים בין הצלעות  ושריר הסרעפת ממלאים תפקיד חשוב בהגדלת בית החזה והנעתו ובכך תורמים לפעולת הנשימה.

דלקת הסמפונות נגרמת בדרך כלל על ידי זיהום , נגיפים חיידקים ואורגניזם דמויי חיידקים. הישנות הזיהומים יכולה להיגרם גם כתוצאה מסינוסיטיס כרונית, מהתרחבות סמפון, מאלרגיות, ואצל ילדים גם משקדים ומפוליפים מוגדלים. דלקת סמפונות יכולה להיגרם ע"י סוגים שונים של אבק, אדי חומצות חזקות , כלור, גופרית וברום זיהום אויר כמו טבק ועשן אחר.

דלקת הסמפונות מתחילה בדרך כלל בתסמינים של הצטננות קלה, עייפות, צמרמורת, כאבי שרירים, כאבי גב, כאבי גרון וחום. שיעול יבש מראה  על תחילתה של דלקת סמפונות. השיעול יכול להישאר יבש אך בדרך כלל לאחר יום יומיים מתחיל שיעול עם לחה (כיח) לבנה או צהובה שבשלב מאוחר יותר תהפוך לצהובה או ירוקה ותיפלט בשיעול בכמות כדולה יותר. המחלה יכולה להיות מלווה בחום גבוה במשך כמה ימים לאחר נכן רוב התסמינים נעלמים, אולם השיעול יכול להמשך מספר שבועות.

במידה והתסמינים לא עוברים לאחר מספר ימים יש אולי צורך בצילום חזה כדי לוודא שהחולה לא פיתח דלקת ריאות. מבוגרים יכולים לבלוע כדורים להורדת חום המיטיבים גם עם ההרגשה הכללית במהלך המחלה, מנוחה ושתייה של נוזלים רבים יכולות לעזור.

לחולים שתסמיניהם  נובעים מזיהום חיידקי אלה שפולטים בשיעול כיח צהוב או ירוק וחום גופם גבוה ולא יורד ניתן טיפול אנטיביוטי. יש לציין כי אנטיביוטיקה אינה עוזרת לחולים שהזיהום בסמפונות הוא נגיפי.

המדור בחסות מרל"מ טבריה.

 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.