חדשות עמק הירדן>ח"כ אופיר כץ – מזועזע מקריאות הבוז של אנשי הקיבוצים>

כוכב הצפון, גיליון 2409, 8.11.19


חיים חליוה


ח"כ אופיר כץ הופיע ביום שישי האחרון, אצל אלי לוי, כתב הטלוויזיה במסגרת "שישי קק"ל" בעמק הירדן. שם נדהם לשמוע תושבים מעמק הירדן, שמזוהים כאנשי השמאל, העבודה, מפא"י, מפ"ם ותומכי יאיר לפיד, קוראים לעברו קריאות בוז.


בפניה שלו אל מערכת העיתון "כוכב הצפון" ולציבור בכלל כתב ח"כ אופיר כץ נציג הליכוד בצפון כך:
"רציתי לשתף אותך ואת הקוראים בסרטון קצר ומעניין משישי האחרון בו אני ״זוכה״ לקריאות בוז מאנשי הקיבוצים של אזור עמק הירדן, התגובה וקריאות הבוז באו בעקבות אמירתי שיאיר לפיד מוכן לקחת את מדינת ישראל עשר פעמים לבחירות בשביל שהוא יהיה ראש ממשלה יום אחד. המפגש התקיים במסגרת שישי קק״ל בהנחיית הכתב אלי לוי".


התושבים המדוברים מעמק הירדן, קיבוצניקים שהגיעו למפגש, קראו לעבר ח"כ הצעיר, נציג הצפון בליכוד, קריאות בוז כמו גם מילות גנאי וחלקם עזבו את האולם. הם הפריעו למהלך השיח הציבורי שנוהל ע"י אלי לוי כתב הטלוויזיה שהתחנן "חברים בבקשה נא לא להפריע".


תושבים אלו, בצער רב יש לומר, חושפים פרצוף מכוער בחברה הישראלית, המציע גישה מתנשאת ולא ראויה כלפי אלו שלא שותפים לאמונותיהם.


בין אנשי הקיבוצים ישנם אנשים טובים וראויים, הגונים וישרים, אך הרבה מאוד פעמים נדמה שהם "שותקים" כלפי סוג ההתנהגות המחפיר הזה, הממדר ציבורים ודעות בישראל, שאינם מסתדרים עם תפיסת עולמם. צפו במהדורה הדיגיטלית של העיתון בראיון ותשאלו את השאלה המתבקשת: מי מהתושבים בעמק הירדן יודע בכלל עד כמה ח"כ אופיר כץ פעל וסייע בהיותו עוזר השר גלעד ארדן לעמק הירדן? לרשות ניקוז כנרת? לחופי הכנרת? לאבטחת חופי הכנרת? לכנרת שקטה? הן במשרד לביטחון פנים והן במשרד לאיכות הסביבה ובמשרד הפנים. הוא פעל וסייע להביא תקציבי ענק של המשרדים, עליהם היו מופקדים גלעד ארדן ואופיר כץ, שהיה עוזרו האישי לעמק הירדן ולאנשיו.

האם זוהי הכרת התודה והטוב של תושבי הקיבוצים בעמק הירדן על פועלו? האם תושבים שרואים לנגד עיניהם מוסר ודרך ארץ בקיבוצים של "האחר הוא אני" לא צריכים לצאת בגינוי חריף לדבר זה? האם התנהגותם של אלו שקרו בוז לא מחפירה? לקרוא קריאות בוז ומילות גנאי, משום שהאיש הוא מהליכוד ויש לו ביקורת חריפה כלפי התנהלותו של יאיר לפיד?


הליכוד משלם עבור אי המשילות שלו! את זה מבין היום ח"כ אופיר כץ היטב. הייתכן שאותו אדם שסייע כך לתושבי העמק יזכה לכזה יחס והמנהיגים של העמק ומובילי הדעה בו יישבו וישתקו?


בתקופת מפלגת העבודה, מפא"י ומפ"ם היו אנשי המפלגה מעבירים כספים במיליונים לקיבוצים. מחקו לקיבוצים חובות בעשרות מיליונים הועברו אליהם קרקעות מדינה שמנוצלות עד היום ואילו כל מה שלא הסתדר עם האג'נדה  שלהם קופח, על הקיפוח נכתבו אלפי מילים במהלך השנים והטראומה הארצית של מי שקראו להם "השחורים" ידועה לכל. לעומת זאת, כאשר עלה הליכוד לשלטון הוא סייע גם למגזרים שקיפחו את בוחריו בעבר וזו עובדה.


אותם תושבים שעשו את שעשו במפגש הצדיקו את כל הטענות של אנשי הימין כלפיהם, שהם מתנשאים מעליהם, שהם לא מקבלים את האחר, שכל עוד הם שולטים כהנהגה תפיסת עולמם היא הצדק המוחלט, אבל כשאנשי ליכוד מבקרים אותם אז הם מושחתים ורוצים להרוס את שלטון החוק ועוד כאלו וכאלו טענות שקורעות את המדינה מבפנים יום יום.


עד מתי תושבי עמק הירדן, שמזמן כוללים אוכלוסייה מעורבת, ימשיכו וישתקו על העוולות הללו? על ההתנהגות המקפחת הזאת? שהם לא היו סובלים אותה, לו הייתה כלפיהם. מה היה קורה אם המנהיגים שלהם היו מגיעים לטבריה ונענים בקריאות של בוז? לזה הם היו מסכימים?


גם ח"כ לשעבר ציון פיניאן מהליכוד העניק לעמק הירדן 3 כיכרות תנועה, האחת באפיקים, בשער הגולן, ובכנרת המושבה ואף הוא נותר מזועזע ממה שקרה שם. הייתכן, שאלו אמורים לייצג מדגם מהאנשים שסייענו בעדם? זו התודה? קריאות בוז כלפי נציג של הליכוד בעמק הירדן? ואיפה המנהיגים והמובילים שיגנו את מה שקרה שם?


חברי ליכוד נוספים שהיו במקום, שמעון פיניאן, יו"ר וועד פוריה לשעבר, שמוליק וייסלר, מקס אבוטבול, דוד זגורי, צביקה סלוצקי מנכ"ל איגוד ערים כנרת וחברים נוספים מהרכס השיבו אפיים ובחריפות לתושבי הקיבוצים במקום ולא נשארו חייבים. שמוליק וייסלר מסר לכתבנו: "הרגשתי את השנאה באוויר, זה פשוט מזעזע אותי לגלות שגם היום עדיין ישנה את אותה שנאת קיפוח שהייתה קיימת לפני 20 שנה ויותר. אני זוכר כילד דברים נוראיים שנעשו על ידי הקיבוצים כלפי תושבי העיר טבריה לאורך השנים ואני מתקשה להאמין שזה מה שאני רואה ושומע היום. אני ממש כועס ונדהם מהתעוזה הזאת ובסה"כ מה אמר להם אופיר כץ שיצא ככה קצפם? שמי שהם מצביעים לו בהמוניהם מתנהל פוליטית בצורה ראויה לגנאי בעיניו? לא חייבים להסכים, אבל חוסר הכבוד והבוז מזכירים דברים שההיסטוריה הייתה צריכה מזמן לשכוח אותם, עצוב מאוד"


תושבי עמק הירדן היקרים, אל תהיו אלו שממשיכים לשתוק ולהמשיך לתת יד לתופעה, שבה מגזרים שלמים שחיים בצדכם מרגישים שהציבור בקיבוצים מתנשא מעליהם ומתנהג בצורה מקפחת כלפיהם.

שמעתי הרבה אנשים בתוככם שיודעים ומודים בתופעה בחדרי חדרים: זה לא ראוי מוסרית מצדכם להמשיך ולשתוק גם אם בחוגים מסוימים בין אנשי הקיבוצים הביקורת הזאת לא פופולארית. שתיקה כמוה כנתינת יד. אתם יותר מכל אחד אחר, שנולדתם מגרעין יוצאי אירופה צריכים לזכור שאסור לתת יד לעוולות שמתרחשות לידכם בשתיקה. אני מאמין באופן גמור שאם תסתכלו עמוק בתוככם ותודו במה שמסתתר מתחת, הדבר הזה יעשה לכם רק טוב, משום שהסגירות הזאת של החברה הקיבוצית היא זאת שמונעת ממנה את ההתפתחות למשהו טוב יותר ולהגעה להישגי תפארת.

במקום להתרפק על תפארת העבר והשושלת, מה שהנכם עושים רבות, תבחרו בעתיד והעתיד הוא בשינוי הגישה ועקירת ההתנשאות מתוככם כלפי האחר שאתם מצהירים שהוא אתם. תתפלאו, לעיתים "האחר" יכול לחולל מהפך בעולמכם לטובה, שאתם מונעים אותה במו ידיכם, כשאתם דוחים אותו משום שהוא "לא משלכם". שבת שלום.


 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.