טור / דעה אישית>חיים חליוה - דעתו של כוכב>חיים חליוה: טבריה צהלה ושמחה ולזכות ראש העיר תזקוף ההיסטוריה אחת ההפקות הגדולות של ימי המרתון>

כוכב הצפון, גיליון 2369, 11.1.19

חיים חליוה

 

היה לנו בעבר ראש עיר, שהיה ביזנס מן אמיתי, קראו לו בני קריתי, בזמן הריצה לראשות נחלקה טבריה לשתי מחנות, נגד הדתיים ובעד הדתיים, כאשר הגוש הדתי העמיד מועמד מבריק ונעים הליכות, למי שלא מכיר צביקה כהן, אחד הפוליטיקאים היותר ממולחים. על קולו של חוד החילוניים ניצחו ובני קריתי עלה לראשות, הוא לקח עיר עם גרעון עצום שהותיר אחריו יוסי פרץ ראש העיר מעל 170 מיליון ש"ח וחובות לספקים אדירים, וחשב מלווה שרק הגיע, בהיותו בעל רקע נכבד בכינוסי נכסים ובשיקום והבראת חברות, צמצם קריתי משמעותית את הגירעון והביא את העירייה למצב בו החלה לשלם לספקים שוטף 45 יום. אחרי קדנציה אחת, הבין קיריתי שזוהי מלאכה קשה ביותר להביא את טבריה במצב הנוכחי להישגים מרשימים ובינתיים המחיר המשפחתי שגבה ממנו הדבר, בשל מחלת בנו, תקתק לו בדלת, אז הוא עזב ואכזב את הציבור. אחריו היה לנו ראש עיר שהוא נדלניסט בנשמתו, בעל יכולת ראייה רחבה בהקמת פרויקטים של נדל"ן, בתקופת כהונתו הוקם הקניון המשמש כיום את טבריה וכן שופץ רחוב מתחם הבנים ורחוב הגליל קיבל מראה אחר לגמרי. במהלך הקדנציות שלו התריעה התקשורת לא אחת כי יש לו גם אינטרסים אישיים בפיתוח פרויקטים מסוימים, לציבור זה לא היה ממש אכפת והוא בחר בו לקדנציה שנייה, בסוף הסתבך בתיקים פליליים והשאיר את בור גן העיר פתוח בפרויקט נדל"ן שהסתבך ועלה מיליונים לעירייה ועל עזובת מתחם הפלאפלים הידועה כבניינו של מזרחי לא צריך להכביר מילים, התוצאות בשטח, פעם היו לנו הרבה דוכנים, היום רוב הדוכנים ריקים ובעליהם רק "מתים" להשכיר את המקום בפרוטות, כדי להיפטר מהארנונה. בסיום הקדנציה נותרה העירייה שוב עם גירעון של כ-200 מיליון ₪ והלוואות למכביר, מצב שקבר את העיר לעוד שנים רבות.

אחריו הגיע יוסי בן דוד, שלזכותו ייאמר מעולם לא נקשר שמו עם פרשת שחיתות, למרות מסע ההכפשה חסר התקדים שניהל נגדו ראש העירייה הנוכחי, אך חוסר אומץ ליבו לקבל החלטות היה בעוכריו של בן דוד לאורך כל הדרך, בתקופתו ידעה טבריה את אחת ההפקות הגדולות שנעשתה בעיר מאז ומתמיד בפורים, הלא היא העדלאידע המפוארת שסחפה מאות אלפי תושבים ואורחים לטבריה ביום חג הפורים, הגירעון בתוכנית הבראה אל מול משרד הפנים צומצם מסכום של 200 מיליון שקל לסכום של 80-85 מיליון שקלים עפ"י הפעימה בתוכנית ההבראה. זאת, כאשר חשב מלווה כבר מלווה את העיר לצערנו, אבל בן דוד לא השכיל להביא תקציבים ובהעדר כסף בקופה, העיר הפכה למטונפת ועזובה מאי פעם, דבר ששיחק היטב לידיו של מלעיזיו.

עכשיו יש לנו ראש עיר שהוא בעל רקע עצום בהפקות ענק, מי שהיה בעליה של חברת בראקה הפקות בע"מ, ולא צריך לספר על יכולותיו לדברר את מעשיו, הוא אלוף הסרטונים וההופעות בלייב או בטלוויזיה.

בשבת האחרונה העלה קובי ת אחת ההפקות הגדולות והיפות שידעה טבריה בימי המרתון, חגיגה של ממש לעיניים, פסטיבל אמיתי, רבים מתושבי טבריה יצאו לחגוג את המאורע במהלך כל השישי שבת ואני שמח מכל לב עבורם שהם זכו לחוויה המרגשת ולכך שטבריה זכתה להיזכר במשך כמה ימים בתפארתה. ואני שואל אתכם, האם מספיק להיות מבריא חברות כדי לפתור את הבעיה הקשה של טבריה?, האם מספיק להבין בנדל"ן? האם מספיק לדעת להפיק אירועים שיסחפו לכאן קהל? כנראה שלא.

עד היום אין קואליציה בטבריה, העירייה מתנהלת במצב של שיתוק, רב הנסתר על הגלוי, אין ועדות שמתפקדות, כי אין קואליציה והמצב מסובך לאין ערוך. אשמה בעניין זה כמו הזכות בעניין ההפקות, רובצת לפתחו של ראש העיר בראש ובראשונה, על שלא עשה משא ומתן מרתוני ונסגר בחדר אחד עם כל שותפיו האפשריים לקואליציה וניסה למצוא פתרונות יצירתיים להקמתה של קואליציה, אין לו שום תירוצים וכל האחריות רובצת על כתפיו, כדי להיות מנהיג לא מספיק להיות מפיק אירועים גדול, את זה יכל רון קובי לעשות עבור טבריה גם מבלי שירוץ לראשות.

אם טבריה הייתה זקוקה למפיק אירועים הרי שקיבלה את אחד הטובים, אבל טבריה זקוקה למנהיג, מנהיג שתהיה בו צניעות ודרך ארץ, כדי ליצור שיתופי פעולה למען טבריה ואז יהיה לנו גם את משקם החברות, גם את הנדלנסיט וגם את המפיק. עד אז אני שמח מכל ליבי בשמחת תושבי טבריה, יימשך ככל שיימשך המצב הזה, הם ראויים לכך שראש עיר שמפיח בהם כל כך הרבה תקווה בעיניים, עד שהם לפעמים מוכי עיוורון אחריו בלי לדעת לראות את הטוב ואת הרע במקשה אחת, לפחות ייפרע להם קצת מהתקווה שהם מייחלים לה ואמן וישכיל אי פעם להפוך ממפיק למנהיג אמיתי

 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.