חדשות עמק הירדן>דווקא לפני תקופת החגים נאלצת רשות ניקוז ונחלים- לסגור את חוף צאלון עקב סירוב רשות המים לעקירת הצמחייה המסכנת מתרחצים>

כוכב הצפון | גיליון 2153 | 13.9.14


ליאור גלאמידי ואיברהם עבדול-רזק, מצילים בחוף צאלון, באיגוד ערים כינרת: "הנופשים מגיעים אלינו לעמדת ההצלה ומתלוננים על שנפצעו ונשרטו מענפי צמחיה דוקרניים בתוך המים ברצועת החוף המוכרזת. איננו מסוגלים להבטיח את שלום המתרחצים באופן בו מתפשטת הצמחייה בחוף! "

עקב ירידה משמעותית של מפלס הכינרת ב- 2 מטרים, בחודשי הקיץ נחשפו שיחי האשלים ושורשי קנים חדים לאורך 150 מטרים, ברצועת החוף המוכרזת בחוף צאלון בצידה המזרחי של הכינרת וכן בחלק מאזור חוף גולן. רשות ניקוז ונחלים כינרת התריעה בפני רשות המים על המפגע הבטיחותי והביעה חשש מפני הימצאות השיחים הדוקרניים והחדים בתוך מי הכינרת המסכנת מתרחצים. על מנת למנוע מצב זה, בעיקר לקראת חגי תשרי, בו מתמלאת הכינרת בנופשים ומתרחצים, ביקשה רשות ניקוז ונחלים כינרת, אישור מרשות המים להוצאת ועקירה של שורשי האשלים והקנים המסוכנים מתוך מי הכינרת, כך שלא ישובו לצמוח ולסכן את המתרחצים. צוותי העבודה ברשות ניקוז ונחלים כינרת ניסו כבר להוציא ולעקור את השורשים החדים והמסוכנים ממי הכינרת באמצעות חבלים וללא כניסה למים, אך ניסיון זה כשל. שיטה זו נוסתה עקב  איסור רשות המים להכנסת כלים וציוד מכני לכינרת, בשל החשש מפגיעה אקולוגית. מומחים ברשות ניקוז ונחלים כינרת מציינים, כי בהמשך לניסיון העבר, הוצאת הצמחייה המסוכנת ממי הכינרת תתאפשר רק באמצעות כניסת כלי עבודה, כגון מחפרון, לפעילות נקודתית באזורי השתלטות הצמחייה הבעייתית במים. הוצאה מבוקרת של הצמחים החדים של אשלים וקנים תהווה פתרון יעיל להכשרת החוף לרחצה. בשלב זה נאלצת רשות ניקוז ונחלים כינרת לסגור את החוף עד אשר יתקבל אישור מרשות המים לפתרון יעיל של הבעיה. צביקה סלוצקי, מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים כינרת אומר: "בכל עונת רחצה ניצבים בפנינו אתגרים חדשים, שאינם צפויים, בשל תנודות המפלס והשפעות סביבתיות. מתוקף תפקידנו אנו אחראיים לפיתוח והכשרת החופים הציבוריים והתאמתם לרחצה נוחה ובטוחה עבור הנופשים. התפשטות הצמחייה במי בכינרת הינה תופעה מוכרת וידועה לנו. רשות ניקוז ונחלים כינרת עושה רבות לאורך כל השנה לשמירה על הסביבה הטבעית בכינרת והמאזן האקולוגי, תוך שמירה והקפדה על בטיחות המתרחצים. קיים צורך למצוא את "שביל הזהב" בין צרכי המערכת האקולוגית של הכינרת וצרכי הנופשים והמתרחצים". ליאור גלאמידי ואיברהים עבדול-רזק, מצילים בחוף צאלון, באיגוד ערים כינרת אומרים: "בעונת הרחצה הנוכחית בחוף צאלון קיבלנו תלונות רבות מנופשים על הצמחייה במים, שהגיעו לעמדת ההצלה חבולים ושרוטים, לאחר שנפצעו בעת הרחצה בחוף משורשי האשלים והקנים החדים".

 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.