משפטים>משרד עו"ד לילך שייך - התמחות בדיני משפחה ונזיקין>האם את/ה כידועים בציבור זכאים להנות לשינוי שם משפחתכם?>

 

ההסדר החוקי של שמות פרטיים ושמות משפחה קבוע במדינת ישראל - בחוק השמות. בחוק זה מוסדרות ההוראות החוקיות הקובעות את הדרך להענקת שם לרך הנולד ולמי הזכות לעשות כן. כמו כן, ישנן הוראות חוקיות הקשורות לקבלת שם המשפחה בנישואין וכן הקשורות בזכות לשנות את השם הפרטי ואת שם המשפחה. חוק השמות נועד בעיקרו על מנת להסדיר את הסדר הציבורי שכן, שמו של אדם הינו כלי המסדיר חובותיו וזכויותיו. שם המשפחה הנושא אדם מסדיר בעיני החברה בעיקר את שייכותו של האדם לאדם אחר ואת מעמדו האישי וכן, מהווה שיקול נכבד בענייני היתר ואיסור בנישואין.

במקרה של ידועים בציבור, עניין שינוי השם יכול להתעורר כאשר אחד מבני הזוג הידועים בציבור מבקש לשנות את שם משפחתו לשם משפחתו של בן זוגו. כמו כן, הוא יכול להתעורר כאשר מבקשים לשנות את שם משפחתו של אחד מילדי בני הזוג ולהעניק לו שם משפחה נוסף או אלטרנטיבי שהינו שם משפחתו של הידוע בציבור. ככלל, חוק השמות קובע כי שינוי שם טעון הודעה לשר הפנים.
ביכולתו של השר לפסול שם, היה והינו סבור ש"השם החדש עלול להטעות או לפגוע בתקנת הציבור או ברגשותיו". בתחילה סירב שר הפנים לאפשר שינוי שמות בטענה כי מדובר בהטעיית הציבור ובפגיעה ברגשות, שכן בני הזוג אינם נשואים לפי הדין הדתי ושינוי השם מהווה הטעיה כביכול היו נשואים. בבית הדין הגבוה לצדק, חלה תפנית משמעותית בנושא שינוי שמם של ידועים בציבור לשם בן זוגם, עם עתירת ד"ר מיכל אפרת. לעותרת היו שני ילדים מחייה המשותפים, בלא נישואין, עם בן זוגה. הילדים נשאו את שמות המשפחה של שני הוריהם גם יחד.ד"ר אפרת ביקשה להוסיף לשם משפחתה את שם משפחתו של בן זוגה, אולם שר הפנים דחה את הבקשה. העותרת הגישה עתירה לבג"צ, כנגד החלטת שר הפנים. בית המשפט העליון, בתפנית משמעותית קיבל את העתירה וקבע כי שמו של אדם  הוא חלק בלתי נפרד מאישיותו וכן, כי יש לכבד את חירותו ורצונו של אדם לשנות את שמו. עוד נקבע כי אין די בכך שהשם החדש עלול לגרום לחלק מהציבור לסבור שנושאת השם החדש הינה אישה נשואה, בעוד שלמעשה היא ידועה בציבור כנשואה, בכדי לבסס "הטעייה". השופט אור התייחס לכך שבחוק השמות ישנן מספר הוראות, אשר מעידות על כך ש"החוק משלים עם המצב, לפיו השם אינו משקף בהכרח את הסטטוס המשפחתי לאמיתו". עוד קבע בג"צ כי בשינוי שמם של הילדים אין בכדי לפגוע בתקנת הציבור ואף הדבר בא לטובתם, שכן עקרון טובת הילדים הינו מרכיב מרכזי של תקנת הציבור.

מדור זה מהווה שירות לציבור ונועד להעשרת הציבור ולהרחבת אופקיו בתחום דיני המשפחה. אין האמור במדור זה מהווה תחליף לייעוץ או ייצוג משפטי הולם ואין לראות באמור בו ייעוץ או ייצוג משפטי אישי מכל סוג שהוא אשר עליכם לקבל מעו"ד לפי עובדותיו ונסיבותיו של כל מקרה. כל העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד. 

לקבלת תשובות לשאלות עקרוניות פנו לאימל: haimstar@spotnik.co.il או למשרדינו ברחוב אלחדיף 11 בטבריה טל: 6717301 - 04

 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.