אימון אישי / עסקי>אסף עובד - רפואה סינית - אלמנט העץ - הגנרל, האסטרטג והמוציא לפועל">

כוכב הצפון | גליון 1942 | 27.6.10

המונח עץ, כולל את כל צורות הצמחייה שבטבע

דמיינו לעצמכם זרע הנופל מאצטרובל ביער, שוו אותו בנפשכם הולך ונקבר לאורך כל הקיץ, שוקע בבוץ ומתמלא באיכות נוזלית במשך כל החורף. דמיינו את ההכנה, התוכנית, הפוטנציאל. פוטנציאל של עץ שלם קיים בזרע זעיר מתחת לאדמה. ואז מגיע האביב – כוח עצום פורץ החוצה מסיט אדמה ואבנים במשקל הגדול ממנו פי כמה וכמה. כאשר הוא פוגש בכוח חזק ממנו, הוא מתגמש ועוקף את החסימה. לבסוף הוא יוצא אל האוויר ומלבלב.


מה אנו יכולים ללמוד על אנשים מאלמנט העץ מדוגמא זו?

כאשר אלמנט העץ מאוזן הדבר הבולט ביותר הוא התפתחות וגדילה, אנשים אלו הם אסרטיביים ויוזמים. הם בעלי תוכניות ומטרות ברורות אך הם מצליחים לגלות גמישות על מנת לעקוף מכשולים. תכנון, ראייה קדימה וביצוע זה המוטו של אלמנט העץ.

ביסוד העץ קיימת העוצמה האלימה הדרושה לכל ההתחלה, עוצמה זו כאשר היא מדוכאת או לא מאוזנת יכולה להפוך בקלות לתסכול, זעם או דיכאון. היא יכולה להתבטא ביאוש והרמת ידיים או בנטייה לאלימות. לאו דווקא אלימות מתוך רצון לפגוע, אלא יותר הזזה הצידה של כל דבר המפריע להתקדם למטרה.

כאשר התוכניות של העץ לא מתקדמות הוא מרגיש חסום ומוגבל.

הקושי הגדול להרגיש מוגבל מתבטא באישיותם ומכוון את חייהם – כאשר אדם כזה נכנס למסגרת חדשה הוא מייד מנסה ללמוד את הגבולות והחוקים, מי מחזיק בכוח? מי אחראי על האושר שלי? מידע זה נותן אשלייה של שליטה והבנה של הסיטואציה.

לאנשים "עציים" קיימת כמעט תמיד בעייה עם סמכות - קל יותר להיות מורה מאשר להיות תלמיד, מפקד מאשר חייל, עצמאי מאשר שכיר.

השהות עם אלמנט העץ יכולה לקדם ולפתח או להפוך למריבה בלתי נגמרת בעיקר כאשר העץ הוא כוחני. לאלמנט זה יש נטייה להיות אסרטיבי, בטוח בעצמו, וחסר סבלנות לסביבה.

הנושאים המרכזיים שאנשים בייסוד זה מתעסקים בהם הם: גבולות – שימת גבולות, פריצת גבולות, בדיקה שלהם, פחד מפניהם, או צורך נואש להם.

לעץ חשוב להיות צודק, וחשוב לו שיכירו בצידקתו, בניגוד לאלמנט האש לדוגמא שם, לאחר ויכוח יש צורך לבדוק האם אוהבים אותי, ויכוח עם העץ מסתיים בבדיקה האם הצד השני מבין שאני צודק. העץ חייב לגדול ולהתפתח מבחינה אישית, שכן עצירה במקום לעץ פרושה תקיעות ומוות.

כאשר האלמנט מאוזן – אנשים מיסוד זה בטוחים בעצמם, בעלי אינטואיציה חזקה, ראייה ברורה של דרכם בחיים, בתוספת הסבלנות לתת לדרך זו להתממש. הם עצמאיים וחזקים אך יכולים להביע את אישיותם והיצירתיות שהם ניחנים בה בדרך רגועה ובהרמוניה עם סביבתם.

אנשים מטיפוס העץ הם אתלטיים במבנה גופם ופעילות גופנית נוטה לשחרר את הלחץ הטבוע בהם, והיא בריאה להם מן הצד הנפשי יותר מליסודות אחרים.יש להם נטייה לגמישות יתר או לחוסר גמישות.  העונה המיוחסת להם היא האביב שהאנרגיה שלו היא אותה אנרגיה פורצת ורבים מן האנשים מיסוד זה פורחים ונעשים יצירתיים בתקופה זו, או סובלים מפריחות, לחץ ותחושה של אנרגיה כלואה שאינה משתחררת בצורה חלקה – תלוי כמה הם מאוזנים. כאשר אנרגיה זו תקועה זמן רב היא משתחררת החוצה בצורת אנחות, או צורך לצעוק.

הצליל המשוייך לאלמנט העץ הוא צעקה וכאשר מקשיבים לנימת קולם ניתן לשמוע סוג של צעקה – גם אם הם מדברים ברוגע.

אנשי העץ מצטיינים במקצועות הקשורים לניהול ולהובלת פרוייקטים. הם יכולים להיות מפקדים מצויינים, הם בעלי יצירתיות הנועדה לפתור בעיות.

דוגמאות מייצגות לאנשים מאלמנט זה אפשר לפגוש בראש שירותי הצבא והבטחון.

יש לזכור שהאלמנטים מתייחסים לצירים ולא לאמיתות לכן אנשים מטיפוס מסויים נמצאים על צירים מסויימים. כאשר אנו מדברים על עמידה ביעדים, אדם יכול לעמוד ביעדים בצורה אובססיבית, להקדים תמיד לכל פגישה וכו' – ובאותה המידה לא לעמוד באף יעד ותמיד לאחר. לא משנה מה, אלמנט העץ תמיד יתמודד במקום הזה, ציר שאנשים מאלמנט אחר – אש לדוגמא, אפילו לא מבחינים בקיומו.  

מי יתן ואלמנט העץ ישגשג וישמש אותנו בשמירה על האש הבוערת, מי יתן ולא יחסרו בו מיים שישמרו על גמישותו.

שבוע טוב

אסף
לשאלות, רעיונות ותגובות ניתן לפנות ל: assaf_oved@hotmail.com או לטלפון
052-8280516

 
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.