הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
טור / דעה אישית>חיים חליוה - דעתו של כוכב>
חיים חליוה: בג"צ שכפ"צ או גננת?

כוכב הצפון, גיליון 2412, 29.11.19

חיים חליוה

 


כשהילדים רבים בגן, בדרך כלל אחד מהם רץ לגננת, בכל מה שקשור לטבריה ורון קובי, הגננת הזאת הפכה להיות בג"צ. כמעט כל החלטה של משרד הפנים מובילה את קובי לרוץ לגננת שלו – בג"צ. אלא שהשבוע הגננת הודיעה לו שהיא הותשה לחלוטין ודחתה אותו על הסף, אפילו בלי לברר עם הילד המסוכסך השני מה קורה כאן, הלא הוא משרד הפנים.


שעות אחרי שלמדנו על ההחלטה של בג"צ, המאשרת את בקשת משרד הפנים למחוק את העתירה עם העברת סמכותו של דרעי לשר אחר ואחרי שהיה ברור שהרכב ועדת השימוע יכלול את מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן והממונה על המחוז, בועז יוסף, התבשרנו על עתירה נוספת של קובי כנגד משרד הפנים.


את העתירה הוא פתח במילים גבוהות (אחרי הכל בדיבורים הוא אלוף): "הסיכוי האחרון להגן על הדמוקרטיה". הפעם הוא סיפר שלא רק שר הפנים נמצא איתו בניגוד עניינים, אלא כל סיעת ש"ס, שבגללה הוא לא הצליח להעביר את התקציב. לרגע התבלבלנו וחזרנו לספור את המנדטים בעיר – ספרנו פעמיים ליתר בטחון וגילינו שלש"ס יש בעקרון נציג אחד בעיר – יוסי אוקנין שמו. גם אם נרחיק לכת ונספור את נציג דגל התורה (דוד אוחנה) ונציגו של הרב אוירבך, הרב פנחס ועקנין כנציגי ש"ס, בסך הכל מדובר בשלושה מנדטים, אז איך לעזאזל אפשר להאשים את ש"ס באי העברת התקציב? 


9 מנדטים הצביעו נגד, אבל רק אחד בעצם היה שייך באמת לש"ס. 


אצל קובי, כמו תמיד, יש אשמים, אבל הוא צח כשלג היורד על לאס וגאס, שטבריה הייתה אמורה ללכת בעקבותיה, אלא שלאס וגאס סובלת ממזג אוויר מדברי כידוע ושלג זו לא תופעה מוכרת אצלה. לא, לאי העברת התקציב בעיניו אין קשר לניהול הכושל שלו, לחוסר היכולת שלו לעבוד עם אנשי מקצוע (גזבר, מנכ"ל ועוד היד נטויה), ליחסי האנוש הגרועים שלו (דרכא, אדליס הם אפילו אל אנשים פוליטיים והם הדירו רגליהם, אנשים במערכת החינוך בעיר ספגו ממנו מידה גרועה של קיתונות גם כן וגם הם לא בדיוק פוליטיקאים) 


קובי כנראה צפה שבקשה לדיון נוסף בעניינו לא תהיה דבר פשוט, לכן הוא מראש הכין את השכפ"צ – ב"סוף דבר" של העתירה החדשה לא נשמע סיכום ניגוד העניינים, אלא דווקא עלה עניין השכפ"צ – קובי ניסה לדבר לליבם של השופטים, אני לוחם במילואים ביחידת הצנחנים הוא כתב וגם בני משרת באותה יחידה. בזמן שהם לוחמים למען המדינה, הוא כתב, לא שיערו שיש מי שמכרסם בדמוקרטיה בשלטון עצמו. החלטת בג"צ, שייערך לו שימוע בפני מנכ"ל משרד הפנים, היא חציית גבול עבורו. 


הפעם הגננת לא התרשמה אפילו מהשכפ"צ, היא לא פנתה לילד המריבה השני, משרד הפנים ומיד סילקה את הבקשה על הסף בטענה שדיון נוסף הוא רלוונטי כאשר ברור מפורשות מפסק הדין שהוא קבע הלכה חדשה והפעם היא הסבירה לילד המריבה קובי כי בעצמו הוא כתב "אמנם פסק הדין לא קבע מסמרות..."


וכדי להרגיע, הגננת הסבירה גם שכל הטענות ביחס לשימוע, ניתן להעלותן בהליכים עתיידים בפניה.


כן, כנראה שצפויים לנו בירורים רבים אצל הגננת בג"צ ומי יודע עוד כמה שכפ"צים. אחרי הכל, הגננת בג"צ אינה אסרטיבית מספיק כבר מתחילת הדרך ויש שיאמרו, כי אם היה מדובר כאן בשר אחר, ייתכן והדברים היו נראים אחרת. 


לא יכולתי שלא להיזכר בעת הזאת, במוטי פז, שהיה אחד מלוחמי יחידת 101, שנכנסו למצרים כדי לכבות את החשמל במלחמת יום כיפור, על מנת לסייע בכיבוש תעלת סואץ וחזר בחיים עם שניים מחבריו בלבד. מוטי פז, למי שלא יודע, הוא תת אלוף במילואים, שביקש להתמודד לראשות עיריית טבריה, מאחוריו היה רקורד עשיר, אחד ממלחי הארץ, ומועמדותו לראשות הייתה בבחינת מתנה. הוא פנה למשרד הפנים, כדי שיכניס את שמו לפנקס הבוחרים, היות ויש לראות בו תושב טבריה מיום שקנה בה נכס, למרות שההעברה של רישום התושבות בוצעה כחודשיים לאחר מכן. משרד הפנים לא טרח מעולם להשיב על פנייתו.

במקרה שלו – הגננת בג"צ הייתה הרבה פחות סובלנית. הוא יצא מהדיון בזעם, לא לפני שהטיח מילים קשות בשלושת שופטי בית המשפט העליון, הכל לנוכח עיניי ממש. באותה הזדמנות נמנעה הגשת מועמדותו של אדם בעל רקורד מרשים לראשות עיריית טבריה. היום זה נראה שהסובלנות של הגננת משתנה לעיתים בהתאם לזהות הילדים הניצים. כמה חבל.זה היה מהיר מאוד

לא הספיקה הדיו על החלטת בג"צ להתייבש וכבר נשלחה לקובי ולחברי המועצה הזמנה לשימוע ב-3.12. תוך זמן קצר נערך סבב שיחות טלפוני בין שרי הממשלה, כדי לאשר את זהות השר שיחליף את דרעי בבחינת ההמלצה של הדרג המקצועי במשרד הפנים בנוגע לשימוע. עוד באותו היום שונה סדר היום בכנסת והסמכות הועברה מדרעי לשר זאב אלקין. ההחלטה עברה ללא התנגדות בתמיכה של רוב סיעות הבית משמאל ומימין, יהודים ולא יהודים, חילוניים ודתיים כאחד. המהירות המסחררת של קבלת ההחלטות מעידה על פקק הלחץ בו שם בג"צ את כל המערכות השלטוניות בסחבת הבלתי נגמרת בעניינו של קובי. את הכעס על כך לא ניתן לבטא באורח רשמי, אך המהירות של קבלת ההחלטות, מעידה לדעתי על הדרייב שהוא הפעיל על מקבלי ההחלטות. אין ספק שקובי יזכה לשימוע לפי כל כללי הספר ובתשומת לב רבה של המשפטנים. גם חמור לא נכנס באותו קיר פעמיים.


גן חצב

 ואם בגנים וגננות עסקינן, גן חצב בטבריה זכה השבוע לתשומת לב רבה. מדובר בגן לילדים עם צרכים מיוחדים, שכבר מזה זמן רב סובל מתופעות של ליקויים בטיחותיים. יש כאלה שטרחו והגדירו אותו ברשת החברתית כ"אתר בנייה". בסוף שבוע שעבר אחד הילדים נפצע שם מליקוי בנייה והשבוע התרחשה שם משך כמה ימים שביתה. התמונות של מראה הגן, שעלו ברשת, עוררו זעם בקרב הציבור למראהו של גן המיועד לילדים עם צרכים מיוחדים. במקום לחפש גננת בבג"צ, רצוי להתמקד בגן הקרוב במחוזותינו. שם יש ילדים אמתיים ובנוסף עם צרכים מיוחדים.מבטיחה ומקיימת - איילת שקד

יש שמדברים ויש שעושים. לפני כשנתיים הבטיחה השרה איילת שקד כשרת המשפטים כי בית משפט חדש יוקם בטבריה, השבוע התחילו העבודות. חבר מועצת העיר רפאל טרבלסי חברה הטוב של איילת שקד פעל רבות בתקופת כהונתה של שרת המשפטים לשעבר איילת שקד על מנת שיבנה בית משפט חדש לעיר טבריה במקום המבצר הישן והלא מכבד. לשרת המשפטים יישר כוח! שבת שלום


סה"כ 1 תגובות לכתבה זו
1. גננת בג"ץ
עוקב אחר מאמריך, דעותיך בנושא ראש העיר רון קובי.הבחירות היו בשורה לטבריה מהסיבה שהעיר נימכרת במיכרז סגור לחרדים. עובדה ששכחנו ביג נמכרות רק לחרדים.זוגות המאוכלסים היום שם.אינם מסוגלים לעבור את היום ללא עזרה ברכישת מוצרי מזון וצריכה יומית. השכונה החרדית ליד דירות כוכב ברוכה שיכון ג.. גם כן מאוכלסת ברובה בנזקקים. משמעה שחבריה לא רק מתחרדת גם עיר סיעודית. לטעמי. התופעה גורמת לפרדוקס עצוב.שהעיתונות המקומית תוקפים, מלגלים ויורקים רשף על ראש העיר ועל העיר עצמה.אך לא מציינים את יבוא התושבים החרדים (שאיני שונא אותם ואת פועלים.כי הם עושה דברי הרבי והרבי דואג למשכנתה שמראש לא ניתן לשלמה). אני שונא את השימוש באנשים לומדי תורה שאינם יכולים להרים את טבריה לכלכלה עצמאית. זו כל מלחמתו של רון ושלנו. ראה. בחודש האחרון (למרות שאין תקציב לעריה) מצליח ראש העיר רון קובי לחדש את הכבישים בשכונות.לדוגמא בשכונה + 200 ברחוב ירושלים, בשדרות ספיר, ברחוב ויצמן בשכונה אגוז והיד עוד נטויה. מעניין מה הסיבה לעויינות העיר ויושב בראשה. כל רצונו של רון. שהעיר תנוהל בצורה רצינית
ויקטור גז   29/11/2019
8.12.19, הכוכבת הבאה
לפני כחצי שנה ראיינו בכוכב הצפון את הזמרת והשחקנית ליהי טולדנו, ביתו של הזמר אבי טולדנו. בראיון הייחודי שנערך חשפה בפנינו את תוכניותיה לעתיד על הקריירה אותה היא מצפה להגשים. במוצאי השבת האחרונה החלה ליהי להגשים את אחד מסעיפי החלומות המשמעותיים ביותר בחייה והשתתפה בעונה החדשה של הכוכב הבא לארוויזיון! חזרנו אל ליהי השבוע ובפיה מסר אחד חשוב, לכם קוראים יקרים.. להמשך קריאה.
8.12.19, נגררת ציוד חירום נתרמה לארגון זק''א מחוז צפון ע''י זוג תושבי טבריה
בשבוע החולף בבוקרו של יום רביעי התרחש מעשה אצילי במעמד מכובד. בטקס צנוע שהתקיים בתחנת משטרת ישראל בטבריה, נתרמה עגלת חילוץ לארגון זק''א, בשווי של קרוב ל40 אלף ש''ח. להמשך קריאה.
25.10.19, גיליון כוכב הצפון באינטרנט
בואו לחוות את חווית הגלישה באינטרנט עם המהדורה האינטראקטיבית של עיתון כוכב הצפון. יותר חדשות, יותר עניין, כתבות, ראיונות, סרטונים, כותבי דעות ומדורים ייחודיים, עכשיו בלחיצה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום חמישי, 12 דצמבר2019
Wאבגדהוש
4901020304050607
5008091011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.