הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
חדשות טבריה>
תודה, אבל לא תודה - ראיון חג עם רפאל טרבלסי

כוכב הצפון, גיליון 2383, 19.4.19

בלעדי במהדורה הדיגיטלית של כוכב הצפון –

הראיון המלא מוסרט ומוקלט ויעלה בנוסף בהקרנת בכורה בפייסבוק במוצאי החג.

לאור הבלבול בציבור, אי הודאות בנוגע לעתידה של טבריה, טרחנו והבאנו עבור קוראינו ראיון חג חגיגי עם חבר המועצה, רפאל טרבלסי שדיבר איתנו ישר, אמיתי ובגובה העיניים

 

מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות אחרי בחירות 2019 לכנסת ועד כמה זה משפיע על טבריה ?

השבוע היה שבוע מכונן לטבריה ולמדינה בכלל, ניצחון מרשים לביבי נתניהו, כולם עמדו נגדו, השמאל, בג"צ, התקשורת ובכל זאת הוא הביא הישג אדיר לגוש הימין. לגבי טבריה, לצערי רה"ע החליט שהוא מהמר על התושבים ותקף באופן חסר פרופורציה את שר הפנים ואני רוצה לקוות כי לא יהיו לכך השלכות מעשיות והמשרד יעזור לטבריה, כפי שעזר בשנים האחרונות. רון לא מבין את גודל האחריות העומדת לפתחו. חצי שנה לאחר הבחירות וחוץ מפרובוקציות ותקשורת ברמה הארצית לא ראיתי שטבריה השתנתה. טבריה צריכה להתנהל באחדות, החרדים, החילונים, המסורתיים כולם צריכים לחיות ביחד.

איפה המחלוקת במספרים האמיתיים בתקציב?

לא יודע להגיד אם רון קובי למד את התקציב או הביא אותו בגישת אנטי בעיניים עצומות. אני בטוח שחברי המועצה שלו לא למדו את התקציב ואם היו לומדים, היו מתנגדים לו: קיצוץ של 7 מיליון שקלים בחינוך, קיצוץ של 4 מיליון שקל ברווחה, קיצוץ של חצי מיליון שקל בפעילויות תנועות הנוער, קיצוץ של חצי מיליון שקל ברשת המתנס"ים העירונית, שנותנת חוגים לילדי טבריה, קיצוץ של מיליון וחצי בניקיון השכונות, קיצוץ של 2.5 מיליון שקל בעבודות בשכונות (תיקון מדרכות). לא מספיק איך שהשכונות נראות? אני תושב השכונות, השכונות זורמות לי בדם, אני לא אתן יד לקיצוצים אנטי חברתיים, שפוגעים בתושב הקטן .

אני לא פופוליסט, אם הייתי רוצה להתנקם בתושבים, בגלל שבחרו ברון, הייתי מאשר אותו, כי התושבים היו בוכים דם, זהו התקציב הרע ביותר שהיה אי פעם במועצה ואני מכיר היטב את התקציב והנה, על אף הקיצוצים, הוצאה של חצי מיליון ₪ לאבטחת ראש העיר וכ-50,000 ₪ לחודש שכר לראש העיר. לא הצהיר שלא יקבל שכר? תעביר את הסכומים הללו לשיפוץ גני ילדים. למה בגלל הפרובוקציות שלו אנחנו צריכים לאבטח אותו? מישהו אמר לו ללכת להפגנה של החרדים בבית העלמין, כשהיה שם סדר מופתי? מישהו אמר לו לבוא לכינוס בחירות של ג' ולנסות לעצור אותם? אני היית מוכן בישיבת מועצה לממן את המאבטח ובתנאי שזה יהיה רק במשרד שלו, שיפסיק לעשות פרובוקציות ויישב לעבוד.

חמש שנים אני מתנגד להעלאת ארנונה, גם כשיוסי הביא את העלאת הארנונה למועצה, אני ויעיש התנגדנו וקיבלו בסוף את התנגדותנו גם במשרד הפנים, כי באנו עם טענות צודקות: אני לא מאמין בלהעניש את התושב הקטן. מה לעשות שרון בוחר בדרך הקלה, להשית את המיסים על התושב הקטן, במקום להילחם עם האריות במשרדי הממשלה הוא נלחם בתושבים שלו.

מה להערכתך יהיו ההשלכות של תוצאות הבחירות לכנסת על טבריה?

רון לא יצליח להעביר את התקציב ותהיה ועדה קרואה. יחד עם זאת, אני רוצה לתת זריקת הרגעה ולומר לתושבים, שמפחידים אותם עם המונח "ועדה קרואה" ומספרים להם שיהיה רע: אני דמוקרט, דיקטטורה ושיטת "עוצם ידי" היא גרועה בהרבה. מגדל לא מזמן יצאה מועדה קרואה והועדה איפסה את כל המערכת והחזירה יישוב לידיים של ממשל דמוקרטי. גם לוד וגם טורעאן הן דוגמא נוספת, לכן לא צריך לחשוש מזה.

מרבית הציבור תהה - למה אתם לא מצטרפים לקואליציה?

אני אישית לבוחרים שלי לא אמרתי באיזה מועמד לראשות להצביע, השארתי את זה לבחירתם החופשית ומאות מתומכיי הצעירים בחרו ברון קובי. הייתה לי תקווה שיום אחרי שיישב על הכסא, הוא ישנה את התפישה והגישה שלו, שיהיה יותר ממלכתי, ידאג לטבריה ויעזוב מניעי נקם ורדיפה. שבועיים אחרי שנבחר יצא באמירות פופליסטיות בתקשורת הארצית, כביכול נבחר לראשות הממשלה ועליו לדאוג לתושבי המדינה ולא לתושבי טבריה. בחנוכה הוזמנתי לעשרות מוקדים, התקשרתי אישית לרון ואמרתי לו לבוא, כדי שיכיר את השטח. בסוף חנוכה כיצד בוא בחר להיפרד ממני? בקללות ובגידופים אישיים ניגש למקום בו ישבתי ואמר: "אתה לא יושב כאן, אם אתה יושב פה, אני קם והולך", הייתי בהלם, אבל לא הסכמתי לרדת לרמה הזאת והוא קם, תוך שהוא מבקש גם מעופר אזרד, שעושה עבודתו נאמנה, לקום מהכסא. עופר לא קם.

יוסי בן דוד הראה בישיבת המועצה האחרונה, שהפחית את הגרעון בכ-53%, בכל זאת ניהל את העיר לא טוב מבחינת ניקיון ושוטף, אז מה מצפה לתושבים, עוד 5 שנים כאלה

היו דברים שהסכמתי עם בן דוד והיו שלא, אבל תמיד שמרנו על שיח מכבד וענייני, כמידת האפשר, הפעם זה הולך למקום אחר, לצערי. אם רון ימשיך בהתנהלות שלו, טבריה תסיים במקום גרוע יותר, ממה שהייתה בחמש השנים האחרונות ואני לא רוצה שנתחיל להתגעגע לקדנציה הקודמת, כי אני נבחרתי כדי לשפר ולא לקחת את טבריה אחורה. אחרי חצי שנת כהונה, נראה שקובי תקלה בהיסטוריה של טבריה, שהתושבים עלולים לשלם עליה מחיר יקר, במידה ואנחנו לא נדע, כל חברי המועצה, שצריך לעצור אותו.

ההיסטוריה מלמדת, שיגאל ביבי נבחר עם מנדט אחד מטעם המפד"ל ובמשך שתי קדנציות בתקופתו נבנו 12 בתי מלון. רון קובי בסה"כ הגיע עם הישג אדיר של ששה חברי מועצה, שזה חסר תקדים, אתם תולים הכל בהתנהלות שלו או בחוסר הניסיון שלו לנהל עיר, לנוכח עזיבת כל השדרה הבכירה של העירייה?

חד משמעית, יש בוס אחד לעירית טבריה וזה ראש עיריית טבריה. כמו שאמרת, יגאל ביבי היה ראש העיר הטוב ביותר של טבריה, הוא היה חובש כיפה סרוגה, מהמפד"ל, הוא איחד את התושבים הדתיים הלאומיים, החרדים והחילוניים, טבריה פרחה בשבתות, חגים וימי חול. העסקים בטבריה התפרנסו לא רק בשבתות וחגים, אלא בכל ימות השבוע. חסר לטבריה מנהיג שיידע לאחד. רון בוחר בדרך של רדיפה אישית, ומשך שבועיים שלמים פעל כתחקירן כלבוטק כדי לאתר מנהל דף פייסבוק מסוים, שבועיים שלמים להתעסק רק בזה? במה זה עוזר לתושבי טבריה?

עד כמה האופוזיציה להנהגה של העיר מוכנה לשלם את המחיר, בכך שתמונה ועדה קרואה ותלכו בעצמכם הביתה?

אנחנו הקואליציה של טבריה מאוחדים, מאוגדים, אני רוצה לשבח את החברים דוד אוחנה, יוסי אוקנין ופנחס ועקנין, שמונעים המון מאבקים מסוכנים, שהייתה צריכה לדעת טבריה ובזכות מנהיגותם לא יצאו לפועל. דודיק, להבדיל ממני, אדם הרבה יותר נוח. אמרו לי "אתה לא תכנס, דודיק ייכנס" ואני בירכתי על כך, אבל מה לעשות שבפגישה הראשונה שלו עם רון העסק כבר התפוצץ, למרות שאחרי הבחירות אמר לי: לא מעניין אותי תפקיד, אגו או משכורת, אני רוצה נטו את טובת העיר". משם יצרנו קואליציה מאוחדת. תושבי טבריה צריכים את ההגנה מפני הבריון שנבחר לראשות. אנו רואים זאת בכל משפט ודין ודברים, כשהוא עומד מול רשות ציבורית, הוא נתקע שם, הוא פשוט לא יכול לעבור את החומה הזאת! וחבל, צר לי, כי התושבים משלמים.

רון קובי חושב שאתה בובה, אני מפעיל שלך, מה יש לך לומר על זה? אני פעם פניתי אלייך ואמרתי תכנס או תצא?

אם כבר העלית את זה, פנו אליי המון מקורבים של רון קובי ואמרו לי "תפסיק להקשיב לחיים חליוה" ואני בליבי אמרתי: מה הם רוצים ממנו? ואז יום אחד נפגשנו ושאלתי אותך, "תגיד חיים מה אתה אומר על כל המצב?" והפתעת אותי ואמרת לי: "רפאל, תעשה הכל, כדי להיכנס לקואליציה", אבל ישר התאפסתי על עצמי ואמרתי: "רפאל, קודם כל הערכים". נכון, אנחנו חברים וחברים טובים, אני חושב, ואנחנו עושים דברים ביחד למען הציבור גם ברמה המקומית וגם ברמה הארצית. יחד עם זאת, אני נבחרתי לייצג את תושבי העיר טבריה ומנהיג נמדד בקבלת ההחלטות והחלטות מקבלים לבד.

ואם אני עכשיו בראיון אבקש ממך להצטרף לקואליציה?

אין סיכוי, כי רון לא ראוי להיות ראש עיר, אפילו לא עוד יום אחד. אין הגיון להתנהג לפוליטיקאים כמו שהוא מתנהג בחוסר אנושיות, אבל לאיים על מנהלי בתי ספר? על עובדי עירייה? לקלל ולגדף בשידור ישיר בערוצי הטלוויזיה את מנכ"ל משרד הפנים? את מנהל האגף, שאחראי על הניקיון והעברת הכספים?  איפה, איפה האחריות הציבורית?

אנחנו נראה בפסח עיר נקייה או על הפנים?

עופר אזרד בנה תכנית, אני מקווה שרון קובי לא יפריע לו להוציא אותה לפועל ואני מקווה שהעיר תראה יותר טוב. להגיד לך שזה שרון בימים האחרונים העיף את מנהל מחלקת הניקיון בעירייה, באגף, זה מוסיף הרבה, ממש לא. שמעתי, שאמר שהוא לא נותן 20%, אז הנה גם 20% אין עכשיו, יש דרך וזמן לעשות כל דבר.

לפני 30-35 שנה כתבתי משך שנתיים בעיתון: "עוד קצת ש"ס ואבדנו". אז המגזר תפס 15% מהעיר, היום 35% ואת המגמה אתה רואה, התחרדות פוגעת בתיירות וזו הפרייה. מה אתה אומר על ההתחרדות של העיר?

ברגע שעיר הופכת להיות מוחלשת כלכלית, אז באופן טבעי היא מושכת אוכלוסייה מוחלשת. ברגע שתתחיל להתעסק עם כלכלה ותעסוקה שתמשוך זוגות צעירים, המגמה תשתנה. צריך להתמקד במשולש: תעסוקת היי-טק, חינוך טוב ותרבות, כאשר ברוך השם יש לנו תשתית טובה, אנשי ומנהלי חינוך מצוינים.

בוא לא ניקח לרון את מה שמגיע לו בזכות, את התרבות הוא עשה היטב ולכן אני שואל כמי שרוצה להיות במקום אחר, איך אתה היית עושה זאת?

מאציל סמכויות, בונה לי צוותים שיוכלו לעבוד ולהביא לי את התוצרים. גם ראש הממשלה לא עושה הכל לבד, יש לו צוותים.

אבל הנה יוסי בן דוד עשה זאת ונכשל בבחירות?

גם ביבי נתניהו קיצץ את הגירעון מבחינת המדינה והוא עף הביתה עם 12 מנדטים, אני לא אומר שיוסי התנהל כפי שרציתי, היו בינינו המון מחלוקות, אבל בסופו של דבר ידענו לנהל עיר ולכן אם הציבור ייתן לי את האמון, מתי שזה יקרה, אני אפעל להאציל סמכויות לאנשי מקצוע של כלכלה חופשית. הייתי יועץ במשרד ראש הממשלה ולשרים ואני יודע שאוהבים אותנו ברמה הארצית ומה חושבים עלינו, כולל על השידורים שלנו למוות ובמידה ויתגלה להם מנהיג שיודע לשתף פעולה, אתה תראה כמה יבואו לעזור לנו.  

מה אתה אומר על החברים של רון בקואליציה?

ציפיתי מהם קצת ליותר, ציפיתי שידאגו יותר לעיר, יש שם אנשים ממש ערכיים וטובים, אני מכיר את קרוטהמר ברמה האישית, העובדה שרון מרשה לעצמו לבזות אותו במהלך ישיבות המועצה ומשתיק אותו, מבזה את שני הצדדים ויש גם את מירי אזולאי, אשר שמעתי בשבחה טרם הבחירות ואומר לך: אם היא הייתה מתמודדת לראשות, הייתי שוקל לתמוך בה ופתאום להפתעתי, היא נגררת של בריון ציבורי.

בוא נסיים בנימה אופטימית, מה אתה מאחל לתושבי טבריה? תקציב יעבור?

אני מאחל לתושבי העיר להתמקד באהבת האחר, לאחד את המוסכמות, כי בסך הכל ב-85% אנחנו מסכימים ובהידברות נכונה אפשר לפתור את השאר, בעזרת השם שטבריה תעלה על הדרך הנכונה עם שלטון אחר. חג חירות שמח לכל התושבים ואם רון חושב שרק אנחנו נלך הביתה, צפויות לו הפתעות.

לצפייה בראיון חג - "תודה אבל לא תודה" בוידאו - לחצו כאן!

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
3.7.20, עם ראש מגמת תוכנה במכללה האזורית צפת
ראש מגמת תוכנה בבית הספר להנדסאים של המכללה האזורית צפת, המהנדס אמיר דגן, מספר על היתרונות של מכללת צפת. עולם ההיטק רחב ורב גוני, אולם ניתן לציין שלושה תחומי תוכנה בהם הביקוש גדול וצפוי להתרחב: תכנות EMBEDDED – תוכנה שנמצאת במכשירים אלקטרונים. להמשך קריאה.
3.7.20, ג'קלין חליוה הלכה לעולמה והותירה חלל ענק
מאת: חיים חליוה לא חסרים המקרים, המותירים אותנו תושבי טבריה, המומים וכואבים. ולאחרונה ספגה טבריה מספר מקרים שכאלו. ג'קלין חליוה ז"ל היא אחת הדמויות הטברייניות שגם היא הותירה את המכירים אותה בטבריה ואת בני משפחתה וחבריה המומים וכואבים. להמשך כתבה.
3.7.20, סיור משותף למועצה אזורית הגליל התחתון וארגון מגדלי הפירות בישראל
כחלק מסיורי השטח שעורך ארגון מגדלי הפירות בישראל, במטעי החקלאים ברחבי הארץ, יזמו ירון בלחסן, מנכ"ל הארגון וניצן פלג, ראש מועצה אזורית הגליל התחתון, ביקור אצל חקלאי הגליל התחתון. בין השאר, נערך סיור במשק ברודבקה במושב ארבל המגדל ליצ'י ומנגו, סיור במטעי שקדים בקיבוץ לביא, סיור במטעי אבוקדו ושקדים במשק ריקלין וסיור ביקב בירגר בכפר קיש. להמשך קריאה.
3.7.20, פעם חשבנו שחברים יש רק באגד – לא כך הדבר!
ידוע ששניר אריש הוא חברו הטוב של גלעד ארדן. אז מה עושים לחבר טוב שעוזב אותנו לטובת תפקיד שגריר ישראל בוושינגטון ארה"ב? להמשך כתבה.
גיליון דיגיטלי של כוכב הצפון באינטרנט
בואו לחוות את חווית הגלישה באינטרנט עם המהדורה האינטראקטיבית של עיתון כוכב הצפון. יותר חדשות, יותר עניין, כתבות, ראיונות, סרטונים, כותבי דעות ומדורים ייחודיים, עכשיו בלחיצה.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שישי, 03 יולי2020
Wאבגדהוש
2728293001020304
2805060708091011
2912131415161718
3019202122232425
3126272829303101
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.