הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
חדשות טבריה>
עמנואל מס: ליל הטבח בטבריה

כוכב הצפון, גיליון 2364, 7.12.18

עמנואל מס

 

לפני שבועות אחדים חלפו שמונים שנה לליל הטבח הנורא בטבריה. בז' בתשרי, התרצ"ט

(2 באוקטובר, 1938), בשעה תשע בערב, חדרה כנופיה, של כמה עשרות פורעים ערביים, לשכונת קרית שמואל בטבריה, מכוון צפון מזרח, דהיינו, מכוון כביש מגדל – טבריה. חדירת הכנופיה הייתה לרחוב אחד העם, לא רחוק מבית הספר ארליך, שעדיין לא היה קיים, מבלי  שנתקלה בהתנגדות כלשהי.

הכנופיה התפצלה לשני חלקים; חלק אחד פנה לבניין הממשלה ולמחסן מחלקת העבודות הציבוריות, שהיו ממוקמים ברחוב אלחדיף ליד הביטוח הלאומי, והציתן. החלק האחר של הכנופיה פנה לבצע טבח בשכונה. תחנתם  הראשונה של הפורעים בשכונה הייתה בית הכנסת הגדול בשדרות הרצל, שהועלה על ידם באש והשמש שלו נרצח ליד ספר תורה. משם ירדה הכנופיה, דרך השדות הנמצאים מדרום לשדרות הרצל, שלא היה בנוי באותה עת, לרחוב ורנר בשמו כיום, פרצה לבתים, טבחה בתושבים והציתה את המבנים. בבית אחד נרצחה משפחה בת ארבע נפשות ובבית אחר, הניצב בפינת רחוב ורנר והרחוב המוביל לכיכר ז'בוטינסקי, נרצחו אם וחמשת ילדיה. שני נוטרים שחשו לעזרת תושבי השכונה, נתקלו במארב הפורעים ונהרגו.

תוך ארבעים דקות נטבחו על ידי הפורעים תשע עשרה נפשות, מתוכם אחד עשר ילדים.

אבל כבד ירד על כל הישוב היהודי בארץ ישראל. הטבח נחשב לארוע הבולט והחמור ביותר של מאורעות 1936 – 1939.

מספר תושבי השכונה, היה באותה עת, כאלפיים תושבים, כשמתוכם רק שלושים וששה חברי הגנה פעילים. בליל הטבח היו על משמרתם רק חמישה עשר מגינים.

בשל המדרון התלול מצד צפון מזרח, לא העלתה על דעתה הנהגת ההגנה בטבריה, שפורעים ערביים יחדרו לעיר מצד זה ולכן הוצבו השומרים במקומות אחרים ולא מהצד ממנו עלו הפורעים.

מצאתי לנכון, ולו בקצרה, לחזור ולהעלות את האירוע על הכתב. אני רואה חובה לאומית,  טבריינית וחינוכית, ממדרגה ראשונה, להנציח בטבריה, את קרבנות האירוע.

אני מציע לקרוא, לכיכר הסמוכה לבית הכנסת בשדרות הרצל, כיכר הי"ט וזה לאחר שהכיכר תוכשר להיות יד זיכרון הולמת לנרצחים, וכן לקרוא לרחוב המוביל מרחוב ורנר לכיכר ז'בוטינסקי, דרכו עברו הפורעים,  רחוב הי"ט. יחד עם זאת, אני מציע לפרנסי בית הכנסת הגדול לבטא בשם בית הכנסת את הארוע.

כל רעיון ראוי, נוסף או אחר, להנצחתם של הנרצחים, יירצה.

אין הדעת סובלת, שעד עצם היום הזה, לא השכילו הנהגות העיר לדורותיהן להנציח, בצורה ראויה ומכובדת את הנרצחים.

מקווה אני, שבהיבחרם של ראש עירייה ומועצת עירייה חדשים, יבוא הדבר על תיקונו. ותמצא הדרך הראויה להנצחת הנרצחים.   

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
החברה להגנת הטבע בסיור לימודי באגודת המים
משלחת בכירי החברה להגנת הטבע הגיעה השבוע לסיור במתקן הסולארי הראשון בארץ הצף על מים של אגודת המים בעמק הירדן. אנשי החברה להגנת הטבע למדו על הניצול האופטימאלי של המשאבים בפרויקט המשלב: ייצור חשמל באנרגיה ירוקה, חסכון בחשמל, הקטנת אידוי מים וחסכונם, וניצול שטח מוסתר בצורה אופטימלית והבינו את הפוטנציאל הגלום בפרויקטים כאלו. את הסיור הדריכו זיו הר חול מאגודת המים ועופר ינאי מנכ"ל נופר אנרגיה שביצעו את הפרויקט.
משרד הכלכלה, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, מעוף-טק ועיריית טבריה קיימו אירוע חשיפה
בפאב "הביג בן" בטבריה לקראת פתיחת האקסלרטור (מאיץ טכנולוגי) הראשון בטבריה בניהול חברת סינובייט בפני יזמים. במסגרת האירוע, הציגה סיון ברעם מנהלת אקסלרטור טבריה מטעם מעוף, את מטרות האקסלרטור והסבירה כיצד ניתן להשתלב בתכנית המאיץ הטכנולוגי, אשר מטרתו: איתור מיזמים טכנולוגים וחברות בתחילת דרכן והפיכתן לסטרטאפים טכנולוגים עם לקוחות ומשקיעים. בנוסף התארחו באירוע, אביהו עמר ויהודה קריף, סטארטאפיסטים מטבריה, שסיפרו כיצד הקימו את האפליקציה ששינתה את כללי המשחק בעולם הגיימינג - Winniapp.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום שני, 21 ינואר2019
Wאבגדהוש
130310102030405
206070809101112
313141516171819
420212223242526
527282930310102
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.