הפינה המשפטית
מאת: עו"ד נועם פנחס
 
תאונות דרכים -פגע וברח לכתבה
 עשרת הדיברות לנפגע עבודה - לכתבה
 
 
 

בקרו באתר האינטרנט
החדש של הישוב
פוריה עילית. לאתר. 
חדשות טבריה>
עמנואל מס: ליל הטבח בטבריה

כוכב הצפון, גיליון 2364, 7.12.18

עמנואל מס

 

לפני שבועות אחדים חלפו שמונים שנה לליל הטבח הנורא בטבריה. בז' בתשרי, התרצ"ט

(2 באוקטובר, 1938), בשעה תשע בערב, חדרה כנופיה, של כמה עשרות פורעים ערביים, לשכונת קרית שמואל בטבריה, מכוון צפון מזרח, דהיינו, מכוון כביש מגדל – טבריה. חדירת הכנופיה הייתה לרחוב אחד העם, לא רחוק מבית הספר ארליך, שעדיין לא היה קיים, מבלי  שנתקלה בהתנגדות כלשהי.

הכנופיה התפצלה לשני חלקים; חלק אחד פנה לבניין הממשלה ולמחסן מחלקת העבודות הציבוריות, שהיו ממוקמים ברחוב אלחדיף ליד הביטוח הלאומי, והציתן. החלק האחר של הכנופיה פנה לבצע טבח בשכונה. תחנתם  הראשונה של הפורעים בשכונה הייתה בית הכנסת הגדול בשדרות הרצל, שהועלה על ידם באש והשמש שלו נרצח ליד ספר תורה. משם ירדה הכנופיה, דרך השדות הנמצאים מדרום לשדרות הרצל, שלא היה בנוי באותה עת, לרחוב ורנר בשמו כיום, פרצה לבתים, טבחה בתושבים והציתה את המבנים. בבית אחד נרצחה משפחה בת ארבע נפשות ובבית אחר, הניצב בפינת רחוב ורנר והרחוב המוביל לכיכר ז'בוטינסקי, נרצחו אם וחמשת ילדיה. שני נוטרים שחשו לעזרת תושבי השכונה, נתקלו במארב הפורעים ונהרגו.

תוך ארבעים דקות נטבחו על ידי הפורעים תשע עשרה נפשות, מתוכם אחד עשר ילדים.

אבל כבד ירד על כל הישוב היהודי בארץ ישראל. הטבח נחשב לארוע הבולט והחמור ביותר של מאורעות 1936 – 1939.

מספר תושבי השכונה, היה באותה עת, כאלפיים תושבים, כשמתוכם רק שלושים וששה חברי הגנה פעילים. בליל הטבח היו על משמרתם רק חמישה עשר מגינים.

בשל המדרון התלול מצד צפון מזרח, לא העלתה על דעתה הנהגת ההגנה בטבריה, שפורעים ערביים יחדרו לעיר מצד זה ולכן הוצבו השומרים במקומות אחרים ולא מהצד ממנו עלו הפורעים.

מצאתי לנכון, ולו בקצרה, לחזור ולהעלות את האירוע על הכתב. אני רואה חובה לאומית,  טבריינית וחינוכית, ממדרגה ראשונה, להנציח בטבריה, את קרבנות האירוע.

אני מציע לקרוא, לכיכר הסמוכה לבית הכנסת בשדרות הרצל, כיכר הי"ט וזה לאחר שהכיכר תוכשר להיות יד זיכרון הולמת לנרצחים, וכן לקרוא לרחוב המוביל מרחוב ורנר לכיכר ז'בוטינסקי, דרכו עברו הפורעים,  רחוב הי"ט. יחד עם זאת, אני מציע לפרנסי בית הכנסת הגדול לבטא בשם בית הכנסת את הארוע.

כל רעיון ראוי, נוסף או אחר, להנצחתם של הנרצחים, יירצה.

אין הדעת סובלת, שעד עצם היום הזה, לא השכילו הנהגות העיר לדורותיהן להנציח, בצורה ראויה ומכובדת את הנרצחים.

מקווה אני, שבהיבחרם של ראש עירייה ומועצת עירייה חדשים, יבוא הדבר על תיקונו. ותמצא הדרך הראויה להנצחת הנרצחים.   

סה"כ 0 תגובות לכתבה זו
כולה זוהרת
סיפורים רבים קורעי לב מגיעים אל שולחני, אך הסיפור הבא שייך לבחורה צעירה בת 18, חדורת מטרה ומלאת מוטיבציה ואנרגיות חיוביות, שהספיקה לעבור בתקופת חיים קצרה, מה שלפעמים עוברים אנשים בחיים שלמים. היא משאירה אותי עם המסר ששום דבר לא עומד בפני כוח הרצון וכי החצייה של אתגרים גדולים, בסופו של דבר, תלויה, כמו תמיד, בכוחות הנפש. קרא עוד...
מגן תל חי הוענק למשפחות הדר וגולדין מתי יגבר האומץ של מורשת טרומפלדור על ההססנות העכשווית וישובו בנים הביתה?
כמידי שנה בי"א אדר, מקיימת תנועת בית"ר טקס לזכרם של גיבורי תל חי. השנה העניקה התנועה את 'מגן תל חי' למשפחותיהם של סגן הדר גולדין ואורון שאול ז"ל, שנחטפו במהלך מבצע צוק איתן וגופתם מצויה עדיין בידי החמאס. תנועת בית"ר בחרה במשפחות גולדין ושאול בזכות מאבקם העיקש להפעלת לחץ על חמאס מבלי לוותר ולהתקפל בפני ארגון הטרור ומבלי להיענות לדרישת שחרור מחבלים תמורת בנם, שיביאו לפיגועים נוספים.
כבוד לטבריה - החייל סמ"ר יקיר אבוטבול נבחר כמצטיין זירת ים סוף
סמ"ר יקיר אבוטבול, תושב העיר טבריה, המשרת כמפקד מעבדת מערכות נשק, בבסיס זרוע הים, הנמצאת בעיר אילת ואשר תפקידה להגן על זירת ים סוף, נבחר להיות ממצטייני זירת ים סוף. קרא עוד...
כן, כן זהו שבוע הגאווה לטבריה - שיר כהן הטבריינית זכתה השבוע בקיקבוקס לבוגרים
שיר כהן מטבריה, תלמידתו של יורם בן שמעון, ממרכז הלחימה פירסט, זכתה השבוע באליפות ישראל בקיקבוקס לבוגרים, כשניצחה את האלופה המכהנת. קרא עוד..
משלוח מנות - בננות
קבוצת צמח מפעלים ומשקי עמק הירדן, אשר מאמצים את המחלקה לשיקום גריאטרי במרכז הרפואי פדה - פוריה, חגגו את חג פורים עם המטופלים. הקבוצה מאמצת מזה כשנה את המחלקה לשיקום גריאטרי במרכז הרפואי פדה - פוריה. קרא עוד..
פתיחת מרכז יום לקשיש
יום ג' הקרוב ה-26.3.19 בין השעות 9:00-12:00 פתיחה של מרכז יום לאוכלוסיית הגיל השלישי היא אירוע מיוחד, במציאות בה מסגרות לקשישים נסגרות וכמות המקומות אשר נותנים מענה לאוכלוסיית הקשישים הולכת ויורדת.
עיתון כוכב הצפון בפייסבוק
עיתון כוכב הצפון עלה לפייסבוק, רוצים לנהל דיאלוגים עם עוד מגיבים, כנסו לפייסבוק של כוכב הצפון.
מייל אדום לשליחת חדשות
 
לוח נדל"ן בבנייה
 
יום ראשון, 24 מרץ2019
Wאבגדהוש
924252627280102
1003040506070809
1110111213141516
1217181920212223
1324252627282930
1431010203040506
הבא
הקודם
בניית אתריםבניית אתרים 

© כל הזכויות שמורות ל"עיתון כוכב הצפון" טבריה, רח' הגליל 1, ת.ד 196 טבריה.